AMEA-nın Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin (ABC) birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli botanik alim, müəssisənin ilk direktoru, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, akademik Aleksandr Qrossheymin 130 illik yubileyinə həsr olunan "Müasir botanikada innovasiya və ənənələr" mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq alimin həyat və fəaliyyətindən, ölkəmizdə botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, A.Qrossheym uzun illər Qafqazın, o cümlədən Azərbaycanın bitki ehtiyatları və florası üzrə geniş tədqiqatlar aparıb, bitki sistemati­kası, faydalı bitki ehtiyatlarının öyrənilməsi problemlərinə xüsusi diqqət ayırıb. İ.Hüseynova akademikin Azərbaycan florasının tədqiqi sahəsində fundamental əsərlərinin botaniklər nəslinin inkişafında böyük rol oynadığını söyləyib.
Sonra Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə A.Qrossheymin elmi-pedaqoji və təşkilati fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, təbii sərvətlərimizin gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanması, A.Qrossheymin irsinin və ideyalarının gənclər arasında təbliği, ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların formalaşdırılması və bu sahədə gənclərin cəmiyyətdə rolunun artırılması institutun əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
Daha sonra Botanika İnstitutunun şöbə müdiri, b.ü.f.d. Rəşad Səlimov “Çiçəkli bitkilərin təsnifatı sistemləri: mərhələlər, hədəflər və mövcud meyllər” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Bundan əlavə, Botanika İnstitutunun laboratoriya müdiri, b.e.d. Dilzarə Ağayeva Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin illik fəaliyyəti, İnternet səhifəsinin yaradılması və planlaşdırılan işlər barədə qısa məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti ilə Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyəti (AFC) arasında ikitərəfli elmi əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Memorandumu ABC-nin sədri, akademik Validə Əlizadə və AFC-nin sədri, b.e.d., professor Ulduz Həşimova imzalayıblar.
Daha sonra akademik A.Qrossheymə həsr olunan sənədli film nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, konfransın ikinci hissəsi gənc alim və mütəxəssislərin iştirakı ilə elmi seminarla davam etdirilib, məruzələr üzrə müsabiqə keçirilib. Təşkil olunmuş komissiyanın qərarı ilə qalib iştirakçılara sertifikat və hədiyyələr təqdim edilib.

The conference "Innovations and Traditions in Contemporary Botany" dedicated to the 130th anniversary of Alexander Grossheim, a prominent botanist, first director of the enterprise, USSR State Prize laureate, jointly organized by the Institute of Botany of ANAS and Azerbaijan Botanical Society (ABS) was held.
Opening the event, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova spoke about the life and activity of the scientist and contribution to the development of botany in our country. Grossheim has conducted extensive research on the plant resources, flora and fauna of the Caucasus, including Azerbaijan, focused on the problems of plant systematics and the study of useful plant resources.
Then director of the Institute of Botany, academician Valida Alizadeh delivered a lecture on the scientific-pedagogical and organizational activities of A. Grossheim.
Later, head department of the Institute of Botany, PhD in Biology Rashad Salimov delivered a lecture on the “Classification systems of flowering plants: stages, targets and current trends”. In addition, head laboratory at the Institute of Botany, Doctor of Biological Sciences Dilzara Aghayeva gave a brief overview of the activities of the Azerbaijan Botanical Society, the creation of a website and planned activities.
A memorandum of bilateral scientific cooperation was also signed between the Society of Botanists of Azerbaijan and the Azerbaijan Physiological Society (APC). The memorandum was signed by ABS Chairman, Academician Valida Alizadeh and Chairman of the APC, Prof. Ulduz Hashimova.
Then a documentary about the academic A. Grossheim was shown.
The second part of the conference was followed by a scientific workshop with the participation of young scientists and experts and a competition of lectures. The winners received certificates and gifts by the decision of the organized commission.