Biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov Zoologiya İnstitutunun kollektivinə təqdim olunub Yan 10, 2020 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 10-da AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun Elmi şurasının cari ildə ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova da iştirak edib.
İclasda akademik İradə Hüseynova çıxış edərək institutun əvvəlki direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifovun öz xahişi ilə vəzifəsindən azad edildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq qurumun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədova həvalə edilib.
Elşad Əhmədovu kollektivə təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti onun elmi fəaliyyəti və iş təcrübəsindən danışıb. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin ölkəmizdə zoologiya elminin inkişafına xüsusi önəm verdiyini deyərək, bu təyinatı müvafiq istiqamətdə atılan mühüm addım kimi səciyyələndirib.
Akademik İradə Hüseynova Zoologiya İnstitutunda elmi fəaliyyətin gücləndirilməsi, müasir metodlarla multidissiplinar tədqiqatların aparılması, innovativ fəaliyyətlə əldə edilən gəlirlərin artırılması və gənc kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqətin göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, institutun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı fəaliyyət intensivləşdirilməlidir. Alim, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın növbəti nəşri ilə bağlı institutun yeni rəhbərliyinin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb, müvafiq tapşırıqlar verib.
Daha sonra elmi şuranın üzvləri institutun yeni rəhbərliyinə hərtərəfli kömək göstərəcəklərini bildirib, icraçı direktora bu məsuliyyətli işdə uğurlar arzulayıblar.

Doctor of Biological Sciences Elshad Ahmadov was introduced to the staff of the Institute of Zoology Jan 10, 2020 | 18:00 / Conferences, assemblies
On January 10, the first meeting of the Academic Council of the Institute of Zoology of ANAS was held this year.
The event was also attended by the vice-president of ANAS, a chairman of the Division of Biological and Medical Sciences academician Irada Huseynova.
Speaking at the meeting, academician Irada Huseynova said that the former director of the institute, Dr. Elman Yusifov was dismissed at his own request. According to her, by the decision of the Presidium of ANAS, the position of director of the Institute of Zoology was temporarily assigned to Elshad Ahmadov, Deputy Director for Science, Doctor of Biological Sciences Associate Professor.
Presenting Elshad Ahmadov to the staff, vice-president of ANAS spoke about his scientific activity and work experience. She noted that the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev attaches great importance to the development of zoological science in the country and characterized the appointment as an important step in this direction.
Academician Irada Huseynova emphasized the importance of strengthening scientific activity at the Institute of Zoology, conducting multidisciplinary research using modern methods, increasing the incomes generated by innovative activities and training of young specialists. She stressed out the activity on expanding international relations of the institute should be intensified. The scientist also spoke about the tasks before the new leadership of the Institute and gave relevant instructions regarding the next edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan.