AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilib + Foto Yan 09, 2020 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 9-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq bildirib ki, son vaxtlar rəhbərlik etdiyi qurumda bir sıra mühüm elmi və elmi-təşkilati istiqamətləri əhatə edən islahatlara start verilib. İslahatların başlıca strateji hədəfi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən həyata keçirilən və ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına yönələn dövlət siyasətinə uyğun olaraq Azərbaycan elmini müasir standartlar səviyyəsində inkişaf etdirməkdir.
Akademik Ramiz Mehdiyev qeyd edib ki, Akademiyanın 28 dekabr 2019-cu il tarixində keçirilən Ümumi yığıncağında “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın təsdiq olunması, bu qurumun Nizamnaməsinə bir sıra əlavə və dəyişikliklərin edilməsi, AMEA Rəyasət Heyətinin yeni tərkibinin müəyyənləşdirilməsi bu istiqamətdəki islahatların mühüm tərkib hissəsini təşkil edir.
Elmi fəaliyyət sahəsində islahatların bundan sonra da ardıcıl olaraq davam etdiriləcəyini vurğulayan akademik Ramiz Mehdiyev bu gün Rəyasət Heyətinin gündəliyinə çıxarılan əsas məsələlərin AMEA-nın Ümumi yığıncağının qəbul etdiyi qərarların icrasından irəli gəldiyini qeyd edib. O, Akademiyanın strukturunun təkmilləşdirilməsi, müasir elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, dövlətin həyata keçirdiyi siyasətin reallaşdırılması, xüsusən qeyri-neft sektorunun inkişafında elmin rolunun daha da artırılması istiqamətində qarşıda mühüm vəzifələrin dayandığını bildirib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov gündəlikdə yer alan “AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri arasında vəzifə bölgüsü” ilə bağlı çıxış edərək bildirib ki, AMEA-nın 28 dekabr 2019-cu il tarixli iclasında Rəyasət Heyətinin 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibi təsdiq edilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq, AMEA Rəyasət Heyəti üzvləri arasında yeni vəzifə bölgüsünün müəyyənləşdirilməsi və müvafiq qərarın qəbul edilməsi zərurəti meydana çıxmışdır.
AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov Rəyasət Heyətinin üzvləri arasında vəzifə bölgüsü layihəsi ilə iclas iştirakçılarını tanış edib. Layihə müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyəti üzvləri tərəfindən irəli sürülən rəy və təkliflər nəzərə alınmaqla qəbul edilib.
Akademik-katib gündəlikdəki ikinci məsələ, “AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturu haqqında” qərar layihəsini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Rəyasət Heyəti aparatının strukturu və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə AMEA prezidentinin 21 noyabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Komissiya yaradılıb və hazırlanmış təkliflər akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edilib. Təkliflər əsasında Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunun layihəsi hazırlanıb.
Əminağa Sadıqov iclas iştirakçılarını layihə ilə tanış edib, məsələ müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov gündəlikdə yer alan növbəti məsələ, ““Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinin Redaksiya heyətinin yeni tərkibi haqqında” məlumat verib. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 16 oktyabr 2019-cu il tarixli qərarı ilə “Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinin Redaksiya heyətinin tərkibi təsdiq edilib. Keçən müddət ərzində Rəyasət Heyətinin tərkibində bir sıra dəyişikliklərin olmasını nəzərə alaraq, Redaksiya heyətinin tərkibinin də yenilənməsinə ehtiyac yaranmışdır. Yeni tərkib müzakirə edildikdən sonra qəbul edilib.
İclasda görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, professor Abdulla Qarayevin 110 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında qərar qəbul edilib, yubileylə əlaqədar Tədbirlər planının hazırlanması qərara alınıb. Bundan başqa, akademik Abel Məhərrəmovun 70, AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayevin 60 illik yubileyləri münasibətilə onlara AMEA-nın Fəxri Fərmanının verilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın bir sıra əməkdaşlarının elmi təcrübə keçmək və təhsil almaq məqsədilə xarici elmi mərkəzlərə və universitetlərə göndərilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Akademik Cavad Abdinov AMEA-nın Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika elmləri doktoru Ayaz Bayramov həmin institutun innovasiyalar və transfer üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Süleymanov isə müəssisənin elmi katibi vəzifələrinə, riyaziyyat elmləri doktoru Ədalət Axundov AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü isə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru vəzifəsinə təyin edilib.
Digər qərarla fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsindən azad edilib. İnstitutun direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədova həvalə edilib. Eləcə də, Bayram Babayev Akademiya şəhərciyinin müdiri vəzifəsindən azad edilib. İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Həsənov Akademiya şəhərciyinin müdiri vəzifəsinə təyin edilib.

Meeting of the Presidium of ANAS made a number of vital decisions + Photo Jan 09, 2020 | 18:00 / Conferences, assemblies
On January 9, the regular meeting of the Presidium of ANAS was held.
Opening the meeting, ANAS President Academician Ramiz Mehdiyev said that recently, reforms in his organization have begun, covering a number of important scientific and scientific-organizational areas. The main strategic goal of the reforms is to develop Azerbaijani science at the level of modern standards in accordance with state policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan and aimed at the socio-economic development of the country.
Academician Ramiz Mehdiyev noted that the approval of the “ANAS Development Program for 2020–2025” at the ANAS General Meeting held on December 28, 2019, the introduction of a number of changes and amendments to the ANAS Charter, the determination of the new composition of the ANAS Presidium are an important component of reforms in this area.
Stressing that the reforms in the field of scientific activity will continue in the future, academician Ramiz Mehdiyev noted that the main issues put on the agenda of the Presidium today are the implementation of decisions adopted within the framework of the ANAS General Meeting. He said that the Academy faces important tasks to improve the structure of the Academy, identify modern scientific priorities, expand international relations, implement policies pursued by the state, and increase the role of science in the development of the non-oil sector.
Then, ANAS academician-secretary, corresponding member Aminaga Sadigov spoke in connection with the “Distribution of duties among members of the ANAS Presidium” and noted that at the meeting of ANAS on December 28, 2019, a new composition of the Presidium consisting of 11 people was approved. In this regard, it became necessary to determine the distribution of new responsibilities among members of the Presidium of ANAS and make appropriate decisions.
Academician of ANAS Aminagha Sadigov acquainted the participants with the draft distribution of responsibilities between members of the Presidium. After discussion, the draft was adopted taking into account the comments and suggestions put forward by the members of the Bureau.
The academician-secretary brought to the attention of those present the second question on the agenda of the meeting - the draft resolution “On the structure of the apparatus of the Presidium of ANAS”. According to him, to improve the structure and management system of the Bureau of the Presidium, as well as work on the selection and placement of personnel, a Commission was created by order of the President of ANAS on November 21, 2019, and the prepared proposals were presented to Academician Ramiz Mehdiyev. Based on the proposals, a draft of a new structure for the Bureau of the Presidium was developed.
Aminagha Sadigov introduced the project to those present. After discussion, an appropriate decision was made.
Later on, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigovprovided information about the next issue on the agenda of the meeting - “On the new composition of the editorial board of the 3rd edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan”. He said that by the decision of the Presidium of ANAS of October 16, 2019, the composition of the editorial board of the third edition of the "Red Book of the Azerbaijan Republic" was approved. Given the changes in the composition of the Presidium over the past period, there was also a need to update the composition of the editorial board. The new composition was adopted after discussion.
At the meeting, it was decided to celebrate the 110th anniversary of the outstanding scientist, Honored Scientist, Doctor of Medical Sciences, Professor Abdullah Garayev and to prepare an action plan for the anniversary. In addition, appropriate decisions were made to award Academician Abel Maharramov with the Honorary Diploma of ANAS on the occasion of the 70th anniversary and corresponding member of ANAS Tehran Mustafayev on the occasion of the 60th anniversary.
At the event, it was decided to send a number of ANAS employees to foreign research centers and universities for scientific internships and training.
In conclusion, a number of personnel issues were considered. Academician Javad Abdinov was appointed deputy director for science at the Institute of Physics of ANAS, Doctor of physical sciences Ayaz Bayramov - deputy director for innovation and transfer of the same institute, PhD in physics Zaur Suleymanov - scientific secretary of the institute, Doctor of mathematical sciences Adalat Akhundov - deputy director of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS , PhD in Physics Yusif Shukurlu -Director of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
By another decision, Elman Yusifov, PhD in Physics, was dismissed from the post of director of the Institute of Zoology of ANAS. Execution of this post was temporarily entrusted to the deputy director for science Doctor of Biological sciences Elshad Ahmadov, Bayram Babayev was also relieved of his post as head of the Academic campus. PhD in Economics, Associate Professor Parviz Hasanov was appointed head of the Academic campus.