Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Yan 16, 2020 | 16:25 / Tədbirlər
Yanvarın 16-da  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir şəhidlərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Ələmdar Məmmədov  Vətən yolunda şəhidliyin əsl qeyrət, hünər, şərəf və ləyaqət zirvəsi olduğunu bildirib. Otuz il əvvəl Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayət əslində bəşəriyyətə, humanizmə, insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktıdır. Bu faciədə 147 Azərbaycan vətəndaşı şəhid olub, 638 nəfər yaralanıb və xəsarət alıb, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib, nəticədə insan hüquqlarına dair bir çox beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin tələbləri kobudcasına pozulub.
Ulu öndər Heydər Əliyev 1990-cı ilin 20 Yanvar gecəsi şəhidlik zirvəsini fəth edən Vətən övladlarının fədakarlığını yüksək qiymətləndirərək deyib: “20 Yanvar şəhidlərinin qəhrəmanlığı Azərbaycan xalqı üçün, Azərbaycan gəncləri üçün örnəkdir”. Ümummilli lider Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra  faciəyəyə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verildi, Milli Məclisin 1994-cü il mart ayında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, adlarının uca tutulması, o cümlədən onların ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır, bu istiqamətdə mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.e.d. Səftər Süleymanov, İnstitutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev çıxış edərək  milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi haqqında öz ürək sözlərini bildirdilər. Qeyd olundu ki, dünyada hər bir azərbaycanlı “Qanlı Yanvar” faciəsini xatırlamalı və həmin gün canlarından keçənlərin xatirəsini yad etməlidir. Bu millətimiz üçün çox vacibdir. Qanlı 20 Yanvar Sovet İttifaqının Azərbaycandakı idarəçiliyinin sonu olub və bu hadisə Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etməsi yolunda atdığı ən böyük addım idi. Tədbirin sonunda 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş qısametrajlı film nümayiş edilib.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное трагедии 20 января + Фото Янв 16, 2020 | 16:25 / Мероприятия
16-го января в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное трагедии 20 января. Мероприятие началось минутой молчания, которой присутствующие почтили память погибших.
Собрание вступительным словом открыл заместитель директора по науке института, доцент Аламдар Мамедов, подчеркнув, что шехид, пожертвовавший своей жизнью ради Родины – истинный образец чести, смелости, храбрости и достоинства. Преступление, совершенное тридцать лет назад против азербайджанского народа – в действительности является актом террора против человечества, гуманизма, цивилизации. В этой трагедии погибло 147 граждан Азербайджана, 638 человек было ранено и получило увечья, 841 человек незаконно арестованы, в результате чего были грубо нарушены условия многих документов по защите прав человека, в том числе и Всеобщей Декларации Прав Человека.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев о сынах Родины, погибших ради ее свободы 20 января 1990-го года, высказался так: «Героизм шехидов 20 января является примером для подражания для Азербайджанского народа, молодежи Азербайджана». После прихода к власти Гейдара Алиева на государственном уровне была дана политико-юридическая оценка этой трагедии, а в марте 1994-го года Милли Меджлисом было принято решение «О трагических событиях, произошедших в Баку 20-го января 1990-го года».
Увековечивание имен шехидов, сохранение их памяти, а также укрепление социальной защиты их семей всегда находится в центре внимания Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, который считает важной проводимую в этом направлении работу и контролирует мероприятия, посвященные этой дате.
После на собрании выступили сотрудники института: член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктор биологических наук Сафтар Сулейманов, заместитель директора по общим вопросам института Натик Аллахвердиев, отметив, что день 20 января превратился в символ национального единения и патриотизма, и выразив свои мысли о трагедии 20 января. Было отмечено, что каждый азербайджанец должен помнить о трагедии «Кровавого января» и поминать память погибших в этот день. Это весьма важно для нашего народа. Трагедия «Кровавого января» положила конец существованию в Азербайджане власти Советского Союза, и это событие стало первым шагом к восстановлению Азербайджаном своей независимости. В конце мероприятия был продемонстрирован короткометражный фильм, посвященный трагедии 20-го января.