Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Yan 16, 2020 | 16:25 / Tədbirlər
Yanvarın 16-da  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir şəhidlərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Ələmdar Məmmədov  Vətən yolunda şəhidliyin əsl qeyrət, hünər, şərəf və ləyaqət zirvəsi olduğunu bildirib. Otuz il əvvəl Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayət əslində bəşəriyyətə, humanizmə, insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktıdır. Bu faciədə 147 Azərbaycan vətəndaşı şəhid olub, 638 nəfər yaralanıb və xəsarət alıb, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib, nəticədə insan hüquqlarına dair bir çox beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin tələbləri kobudcasına pozulub.
Ulu öndər Heydər Əliyev 1990-cı ilin 20 Yanvar gecəsi şəhidlik zirvəsini fəth edən Vətən övladlarının fədakarlığını yüksək qiymətləndirərək deyib: “20 Yanvar şəhidlərinin qəhrəmanlığı Azərbaycan xalqı üçün, Azərbaycan gəncləri üçün örnəkdir”. Ümummilli lider Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra  faciəyəyə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verildi, Milli Məclisin 1994-cü il mart ayında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, adlarının uca tutulması, o cümlədən onların ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır, bu istiqamətdə mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.e.d. Səftər Süleymanov, İnstitutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev çıxış edərək  milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi haqqında öz ürək sözlərini bildirdilər. Qeyd olundu ki, dünyada hər bir azərbaycanlı “Qanlı Yanvar” faciəsini xatırlamalı və həmin gün canlarından keçənlərin xatirəsini yad etməlidir. Bu millətimiz üçün çox vacibdir. Qanlı 20 Yanvar Sovet İttifaqının Azərbaycandakı idarəçiliyinin sonu olub və bu hadisə Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etməsi yolunda atdığı ən böyük addım idi. Tədbirin sonunda 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş qısametrajlı film nümayiş edilib.

An event dedicated to the 20 January tragedy was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jan 16, 2020 | 16:25 / Events
On January 16, the event dedicated to the 20 January tragedy was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The event began with a minute of silence on the memories of the martyrs of the tragedy.
Opening the event deputy director on scientific affairs, associate professor Alamdar Mammadov said that martyrdom on the way to the motherland was the peak of zeal, honor, and dignity. The crime committed against the people of Azerbaijan thirty years ago is in fact a terrible act of terror against humanity. In this tragedy 147 Azerbaijani citizens were brutally killed, 638 were wounded, 841 were arbitrarily arrested and as a result, the requirements of many international human rights documents, including the Universal Declaration of Human Rights were roughly violated.
National leader Heydar Aliyev praised the martyrdom and said:  “The heroism of the martyrs of January 20 is an example for the Azerbaijani people and for the Azerbaijani youth”. After the national leader Heydar Aliyev came to power, the tragedy was assessed at the state level, In March 1994, the National Council adopted a resolution  “About the tragic events in Baku on January 20, 1990".
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev always pays special attention to the immortalization of the memory of the martyrs of January 20, the glorification of their names, as well as the strengthening of the social protection of their families.
Then the correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, doctor of biological sciences Saftar Suleymanov, deputy director on common affairs Natig Allakhverdiyev spoke about this tragedy. They noted that every Azerbaijani must remember the black January tragedy and the memory of those who died that day.  At the end of the event, a short film dedicated to the 20 January was demonstrated.