AMEA-da Hesablama Palatasının sədri ilə görüş keçirilib + Foto Yan 24, 2020 | 11:08 / Görüşlər
Akademiyanın Rəyasət Heyətində AMEA əməkdaşlarının Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovla görüşü keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev görüşün Azərbaycan Respublikasının daimi fəaliyyət göstərən dövlət büdcə-maliyyə nəzarəti orqanının sədri Vüqar Gülməmmədovun Akademiya əməkdaşlarını maraqlandıran sualları cavablandırmaq və əməkdaşlara tövsiyələrini vermək məqsədilə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov rəhbərlik etdiyi qurumun faəliyyəti barədə məlumat verib, prioritet istiqamətlərdən söz açıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 28 dekabr 2019-cu il tarixdə keçirilmiş Ümumi yığıncağında qəbul edilmiş “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üzrə inkişaf proqramı”nın strateji istiqamətlərindən danışan Vüqar Gülməmmədov bu proqramın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, AMEA-da qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün elmin inkişafına dair proqramın prioritet istiqamətlər kimi qəbul edilməsinin ölkəmizdə elmin yüksək templə inkişafı ilə yanaşı, Akademiyada müxtəlif qurumlarla səmərəli iş birliyinə imkan verən sistemin qurulmasına şərait yaradacağına əminliyini ifadə edib. Həmçinin dövlət əmlakının idarə edilməsi, büdcə vəsaitlərinin dövlət qurumları tərəfindən istifadə qaydaları və s. bəhs edən Hesablama Palatasının sədri bir sıra vacib məsələlər barədə tövsiyələrini bildirib.
Sonra Vüqar Gülməmmədov AMEA əməkdaşlarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb. Sual-cavab müzakirələrində AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri, elmi əməkdaşlar iştirak ediblər.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev səmərəli görüşdə iştirakına, alimləri maraqlandıran sualları cavablandırdığına və verdiyi tövsiyələrə görə Vüqar Gülməmmədova minnətdarlığını ifadə edib. AMEA rəhbəri rəsmi dövlət qurumlarının rəhbərləri ilə akademiya əməkdaşlarının belə formatda görüşlərinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.

В НАНА состоялась встреча с председателем Счетной палаты + Фото Янв 24, 2020 | 11:08 / Встречи
В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана прошла встреча сотрудников НАНА с председателем Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугаром Гюльмамедовым.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что на сегодняшней встрече председатель постоянно функционирующего бюджетно-финансового государственного органа Азербайджанской Республики Вугар Гюльмамедов ответит на интересующие сотрудников Академии вопросы и даст свои рекомендации.
Затем председатель Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугар Гюльмамедов подробно рассказал о деятельности руководимой им организации и приоритетных сферах. Говоря о стратегических направлениях «Программы развития НАНА на 2020-2025 годы», которая была принята на Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана 28 декабря 2019 года, Вугар Гюльмамедов особо подчеркнул значимость данной программы. Он выразил свою уверенность в том, что, наряду с ускоренным развитием науки в стране, принятие в Национальной академии наук программы по развитию науки, направленной на достижение поставленных целей, создаст условия для построения системы, которая сделает возможным эффективное сотрудничество между Академией и различными организациями. Также председатель высшего органа финансового контроля Азербайджанской Республики подробно рассказал об управлении государственным имуществом, правилах использования бюджетных средств государственными организациями и т.д. и дал свои рекомендации по ряду важных вопросов.
Далее председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов ответил на многочисленные вопросы сотрудников НАНА. В дискуссиях приняли участие члены Президиума НАНА, руководители научно-исследовательских учреждений, научные сотрудники.
В заключение академик Рамиз Мехтиев поблагодарил председателя Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугара Гюльмамедова от имени сотрудников Академии за его участие на плодотворной встрече, а также за то, что он ответил на интересующие ученых вопросы и дал свои рекомендации. Президент НАНА отметил, что встречи сотрудников НАНА с руководителями государственных организаций в подобном формате будут проводиться и в дальнейшем.