Azərbaycan ilə Rusiya arasında elmi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub + Foto ,Video Fev 07, 2020 | 19:24 / Görüşlər
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rusiya Federasiyası Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy ilə görüşüb.
Akademiyanın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və Rusiyanın Azərbaycandakı səfirinin müşaviri İqor Yeronin də iştirak ediblər.
Akademik Ramiz Mehdiyev qonaqları salamlayaraq Azərbaycan və Rusiya arasında xüsusən müstəqillik illərində yaradılan və bu gün də uğurla davam etdirilən əməkdaşlıq münasibətlərindən danışıb. O, iki ölkə arasında elm sahəsində mövcud olan əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri son aylarda Akademiyada aparılan quruculuq işləri və islahatlar, prioritet istiqamətlərdə həyata keçirilən tədqiqatlar, eləcə də perspektivdə nəzərdə tutulan işlərdən danışıb. Alim fundamental və tətbiqi elmlərlə yanaşı, humanitar və ictimai elmlər sahəsində də əlaqələrin genişləndirilməsinə, o cümlədən beynəlxalq elmi qurumlarla səmərəli əməkdaşlığın təşkilinə böyük önəm verildiyini vurğulayıb. Rusiya arxivlərində, xüsusilə Sankt-Peterburqda Azərbaycana aid çoxsaylı əlyazmaların, kitab və qəzetlərin mövcud olduğunu deyən AMEA-nın prezidenti bu yaxınlarda Azərbaycan alimlərinin həmin muzeylərə ezam olunacağına dair qərar verildiyini diqqətə çatdırıb.
Rusiya Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy Azərbaycanla Rusiya arasındakı dərin tarixi bağlılıqdan söz açıb, təmsil etdiyi ölkə tərəfindən ikitərəfli əlaqələrə böyük diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Rusiya Elmlər Akademiyası, həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən aparılan genişmiqyaslı tədqiqatlardan söz açan Mixail Şvıdkoy bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlərin yeni elmi istiqamətləri barədə danışıb. Qarşılıqlı elmi əlaqələrin səmərəliliyinə diqqət yönəldən rəsmi qonaq Rusiyanın elmi-tədqiqat müəssisələrində, o cümlədən arxivlərdə azərbaycanlı alim və mütəxəssislər üçün hər cür şəraitin yaradılacağını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanla Rusiya arasında bir sıra müştərək elmi əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edən tərəflər iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin genişləndirilərək yeni perspektiv tədqiqat və layihələrlə davam etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıblar.

Discussed prospects of scientific cooperation between Azerbaijan and Russia + Photo ,Video Feb 07, 2020 | 19:24 / Meetings
The President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev met with the representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation, Mikhail Shvidkoy.
The meeting, which was held at the Presidium of ANAS, was attended by the first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli and adviser to the Embassy of the Russian Federation in the Republic of Azerbaijan Igor Yeronin.
Welcoming the guests, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev noted that after gaining independence between Azerbaijan and Russia, close cooperation was established in all areas, and emphasized the need to further expand the existing scientific ties between the two states. Talking about the reforms that have been carried out at the academy in recent months, as well as about new research areas and prospects that have arisen during the independence period, academician Ramiz Mehdiyev said that great importance is attached to fruitful mutual cooperation with international scientific organizations both in the field of fundamental and applied sciences, and in the field of humanities and social sciences. Noting that in the archives and museums of Russia, especially in St. Petersburg, a large number of manuscripts, books and newspapers relating to Azerbaijan are stored, head of the Academy added that a decision had been made to send Azerbaijani scientists to these institutions.
Speaking about the deep historical ties between Azerbaijan and Russia, Mikhail Shvidkoy, representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation, emphasized that the country he represents attaches great importance to the development of bilateral ties. Noting that scientists and specialists of the Russian Academy of Sciences, as well as the Ministry of Science and Education are conducting large-scale research, Mikhail Shvidkoy spoke about new research areas, as well as research that is being carried out in research institutions and universities. Stressing his interest in developing fruitful scientific ties, the guest noted that in the research institutions of Russia, including archives, all necessary conditions for Azerbaijani scientists and specialists will be created.
Then the parties discussed a number of issues related to scientific cooperation between Azerbaijan and Russia, and noted the need to expand existing ties and implement new promising studies and projects.