Azərbaycan ilə Rusiya arasında elmi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub + Foto ,Video Fev 07, 2020 | 19:24 / Görüşlər
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Rusiya Federasiyası Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy ilə görüşüb.
Akademiyanın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və Rusiyanın Azərbaycandakı səfirinin müşaviri İqor Yeronin də iştirak ediblər.
Akademik Ramiz Mehdiyev qonaqları salamlayaraq Azərbaycan və Rusiya arasında xüsusən müstəqillik illərində yaradılan və bu gün də uğurla davam etdirilən əməkdaşlıq münasibətlərindən danışıb. O, iki ölkə arasında elm sahəsində mövcud olan əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri son aylarda Akademiyada aparılan quruculuq işləri və islahatlar, prioritet istiqamətlərdə həyata keçirilən tədqiqatlar, eləcə də perspektivdə nəzərdə tutulan işlərdən danışıb. Alim fundamental və tətbiqi elmlərlə yanaşı, humanitar və ictimai elmlər sahəsində də əlaqələrin genişləndirilməsinə, o cümlədən beynəlxalq elmi qurumlarla səmərəli əməkdaşlığın təşkilinə böyük önəm verildiyini vurğulayıb. Rusiya arxivlərində, xüsusilə Sankt-Peterburqda Azərbaycana aid çoxsaylı əlyazmaların, kitab və qəzetlərin mövcud olduğunu deyən AMEA-nın prezidenti bu yaxınlarda Azərbaycan alimlərinin həmin muzeylərə ezam olunacağına dair qərar verildiyini diqqətə çatdırıb.
Rusiya Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy Azərbaycanla Rusiya arasındakı dərin tarixi bağlılıqdan söz açıb, təmsil etdiyi ölkə tərəfindən ikitərəfli əlaqələrə böyük diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Rusiya Elmlər Akademiyası, həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən aparılan genişmiqyaslı tədqiqatlardan söz açan Mixail Şvıdkoy bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlərin yeni elmi istiqamətləri barədə danışıb. Qarşılıqlı elmi əlaqələrin səmərəliliyinə diqqət yönəldən rəsmi qonaq Rusiyanın elmi-tədqiqat müəssisələrində, o cümlədən arxivlərdə azərbaycanlı alim və mütəxəssislər üçün hər cür şəraitin yaradılacağını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanla Rusiya arasında bir sıra müştərək elmi əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edən tərəflər iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin genişləndirilərək yeni perspektiv tədqiqat və layihələrlə davam etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıblar.

Обсуждены перспективы научного сотрудничества между Азербайджаном и Россией + Фото ,Видео Фев 07, 2020 | 19:24 / Встречи
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Рамиз Мехтиев встретился с представителем Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаилом Швыдким.
На встрече, которая состоялась в Президиуме НАНА, приняли участие первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли и советник Посольства Российской Федерации в Азербайджанской Республике Игорь Еронин.
Поприветствовав гостей, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что после обретения независимости между Азербайджаном и Россией было налажено тесное сотрудничество во всех сферах, и подчеркнул необходимость в еще большем расширении существующих научных связей между двумя государствами. Рассказав о реформах, которые проводятся в Национальной академии наук в последние месяцы, а также о новых научных направлениях и перспективах, возникших в период независимости, академик Рамиз Мехтиев сообщил, что большое значение придается плодотворному взаимному сотрудничеству с международными научными организациями как в области фундаментальных и прикладных наук, так и в сфере гуманитарных и общественных наук. Отметив, что в архивах и музеях России, особенно в Санкт-Петербурге хранится большое количество рукописей, книг и газет, относящихся к Азербайджану, руководитель Академии добавил, что было принято постановление о командировании ученых Азербайджана в эти учреждения.
Говоря о глубоких исторических связях между Азербайджаном и Россией, представитель Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой подчеркнул, что страна, которую он представляет, придает большое значение развитию двусторонних связей. Сообщив, что ученые и специалисты Российской академии наук, а также Министерства науки и образования проводят широкомасштабные исследования, Михаил Швыдкой рассказал о новых научных направлениях, а также изысканиях, которые проводятся в научно-исследовательских учреждениях и университетах. Подчеркнув заинтересованность в развитии плодотворных научных связей, гость отметил, что в научно-исследовательских учреждениях России, в том числе и архивах, будут созданы все необходимые условия для азербайджанских ученых и специалистов.
Затем стороны обсудили ряд вопросов, связанных с научным сотрудничеством между Азербайджаном и Россией, и отметили необходимость в расширении существующих связей и реализации новых перспективных исследований и проектов.