Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub + Foto Mart 17, 2020 | 18:24 / Konfranslar, iclaslar
Martın 17-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İradə Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncamına uyğun olaraq, bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə dezinfeksiya işlərinin aparıldığını bildirib. O, həmçinin koronavirus pandemiyasına qarşı AMEA-nın institutlarında maarifləndirici tədbir və seminarların təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İclasda koronavirusun genomu, quruluşu, mənşəyi, biotəhlükəsizliyi və ona qarşı vaksinlərin hazırlanması barədə müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, BTEB-in elmi müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən müxtəlif bakteriya və virus xəstəliklərindən qorunmaq üçün istifadə olunan vaksinlər, onların növləri və hazırlanması istiqamətində tədqiqatlar aparılır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi haqqında” 24 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamından da bəhs olunub. Sərəncamın AMEA-ya aid edilmiş müvafiq bəndlərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, sözügedən sərəncamdan irəli gələn məsələlər Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi ilə birgə işlənib hazırlanacaq.
Sonda BTEB üzrə bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

На заседании Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук обсуждался ряд вопросов + Фото Мар 17, 2020 | 18:24 / Конференции, встречи
17 марта состоялось очередное заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
Вначале вице-президент НАНА, председатель отделения академик Ирада Гусейнова ознакомила присутствующих с вопросами повестки дня.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что согласно распоряжению президента НАНА академика Рамиза Мехтиева «О профилактических мерах по борьбе с коронавирусом в НАНА», научные учреждения отделения были продезинфицированы и принят ряд необходимых мер. Было отмечено, что с первых дней распространения вируса ОБМН организованы просветительские мероприятия и семинары.
Затем состоялись обсуждения в связи с исполнением распоряжения президента Национальной академии наук Азербайджана академика Рамиза Мехтиева «О научных советах по научным направлениям» от 13 марта 2020 года № 108, были озвучены определенные предложения и приняты соответствующие решения.
На мероприятии также упоминалось постановление Кабинета министров Азербайджанской Республики от 24 февраля 2020 года «Об утверждении Плана мероприятий по предотвращению выбора пола до рождения детей на 2020-2025 годы». Состоялся обмен мнениями о выполнении касающихся НАНА соответствующих пунктов данного распоряжения. Было отмечено, что вопросы, вытекающие из упомянутого распоряжения, будут решаться совместно с Отделением гуманитарных и социальных наук.
Далее обсуждался вопрос о представлении 5-томной книги члена-корреспондента НАНА Тофига Мамедова «Азербайджанская дендрофлора» на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики. Было принято решение представить книгу на Государственную премию.
На заседании был также рассмотрен вопрос о представлении к печати рукописи сотрудников Института молекулярной биологии и биотехнологий «Регулирование начальной ассимиляции углерода у высших растений» и принято соответствующее решение.