Erməni daşnaklarının azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımından 102 il ötür Mart 31, 2020 | 11:11 / Mühüm hadisələr
“Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyasından ruhlanan erməni qəsbkarlarının 1918-ci ilin 30 mart və 3 aprel tarixlərində törətdikləri soyqırımında 12 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilmiş, on minlərlə insan itkin düşmüşdür. Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar etmiş, əhalini uşaqdan böyüyədək qətlə yetirmişdir. Həmin dəhşətli günlərin şahidi olmuş Kulner familiyalı bir alman, 1925-ci ildə Bakı hadisələri barədə bunları yazmışdır: “Ermənilər müsəlman (azərbaycanlı) məhəllələrinə soxularaq hər kəsi öldürür, qılıncla parçalayır, süngü ilə dəlmə-deşik edirdilər. Qırğından bir neçə gün sonra bir çuxurdan çıxarılan 87 azərbaycanlı cəsədinin qulaqları, burunları kəsilmiş, qarınları yırtılmış, cinsiyyət orqanları doğranmışdır. Ermənilər uşaqlara acımadıqları kimi, yaşlılara da rəhm etməmişdilər.” Gənc qadınların diri-diri divara mıxlanması, ermənilərin hücumundan qorunmağa çalışan iki min nəfərin yerləşdiyi şəhər xəstəxanasının yandırıldığı da bu dəhşətli faktlar sırasındadır. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Şamaxıda 8 minə qədər dinc sakin qətlə yetirilmişdir. Şamaxı Cümə məscidi də daxil olmaqla əksər mədəniyyət abidələri yandırılmış və uçurulmuşdur. Cavanşir qəzasının 28 kəndi, Cəbrayıl qəzasının 17 kəndi tamamilə yandırılmış, əhalisi məhv edilmişdir.
1919 və 1920-ci ilin mart ayının 31-i iki dəfə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən ümummilli matəm günü kimi qeyd edilib. Əslində bu, azərbaycanlılara qarşı yürüdülən soyqırımı və bir əsrdən artıq davam edən torpaqlarımızın işğalı prosesinə tarixdə ilk dəfə siyasi qiymət vermək cəhdi olub. Lakin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra həmin proses dayandırılıb, baş verənlərin sona qədər təhqiq edilməsinin və ona müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin qarşısı alınıb. Yalnız 80 il sonra - 1998-ci il martın 26-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanda həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilib və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilib. Fərmanda deyilirdi: “Azərbaycanın XIX-XX əsrlərdə baş verən bütün faciələri torpaqlarının zəbti ilə müşayiət olunaraq, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı düşünülmüş, planlı surətdə həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətinin ayrı-ayrı mərhələlərini təşkil etmişdir. Bu hadisələrin yalnız birinə - 1918-ci il mart qırğınına siyasi qiymət vermək cəhdi göstərilmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi Azərbaycan Respublikası bu gün onun axıra qədər həyata keçirə bilmədiyi qərarların məntiqi davamı olaraq soyqırımı hadisələrinə siyasi qiymət vermək borcunu tarixin hökmü kimi qəbul edir”.
Azərbaycan xalqı və dövləti soyqırımı qurbanlarının xatirəsini daim əziz tutur, bütün dünyanı erməni faşizminin iç üzünü görmək üçün bu tarixi hadisələrdən ibrət götürməyə çağırır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2018-ci il yanvarın 18-də “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncamda deyilir: “Üzə çıxmış tarixi faktlar 1918-ci ilin mart-aprel aylarında və sonrakı dövrlərdə erməni millətçilərinin həyata keçirdikləri qanlı aksiyaların coğrafiyasının daha geniş və faciə qurbanlarının sayının qat-qat çox olduğunu sübut etmişdir”.
Azərbaycan xalqı ona qarşı törədilmiş soyqırımı haqqında həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmalıdır. Bu, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi qarşısında indiki nəslin müqəddəs borcudur.

102 years have passed since the genocide committed by Armenian Dashnaks against Azerbaijanis Mar 31, 2020 | 11:11 / Important events
According to official sources, during those tragic events from March 30 to April 3, 1918, tens of thousands of peaceful civilians were killed on ethnic and religious grounds in a horrific act of genocide by Baku Soviet troops and Armenian Dashnak armed units in the city of Baku and a number of regions in Baku governorate, as well as Karabakh, Nakhchivan, Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Salyan, Zangazur and other areas, residential settlements were destroyed, historical monuments, mosques and cemeteries were razed to the ground. On March 31, 1918, the massacre of peaceful Azerbaijanis began in the city of Baku. Committed by the 6,000-strong Baku Soviet troops and 4,000-strong armed units of Dashnaktsutyun party, the barbaric act lasted for three days, during which Azerbaijani settlements were suddenly attacked and all residents from children to adults were massacred.
Kulner, a German witness of those tragic events, wrote in his memoirs on Baku in 1925: “The Armenians attacked Muslim (Azerbaijani) settlements, killing everybody, cutting them up with swords and bayoneting. Several days after the genocide corpses of 87 Azerbaijanis were pulled out from a groove. Their ears and noses were cut off, their abdominals were ripped up and genitals chopped. The Armenians showed no mercy to children and elderly people.”
The March 1918 events received considerable attention following the proclamation of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) when in order to investigate violence against the Azerbaijani population, the ADR Council of Ministers set up an Extraordinary Investigation Commission on July 15, 1918.
According to material of the Extraordinary Investigation Commission, the Armenian gangs annihilated nearly 8,000 civilians in Shamakhi. 28 villages in Javanshir governorate and 17 villages in Jabrayil governorate were completely destroyed and their population wiped out.
The gangs ambushed and shot down a 3,000-strong caravan of Azerbaijani civilians, mostly women, children and the elderly, to the last person near Gyumru. In Nakhchivan governorate, several villages were burned down, in Zangazur uyezd, 115 Azerbaijani villages were destroyed, 3,257 men, 2,276 women and 2,196 children were killed.
In Zangazur uyezd, 10,068 Azerbaijanis were murdered or made disabled, while 50,000 people became refugees. In Iravan governorate, 135,000 Azerbaijanis in 199 villages were killed and the villages were razed to the ground. In 1918-1920, the Armenian armed units destroyed 150 villages in the mountainous part of Karabakh, annihilating local population.
In 1919 and 1920, the Azerbaijan Democratic Republic commemorated March 31 as the nationwide mourning day. In fact, that was a first attempt to politically recognize genocide against the Azerbaijanis and more than a century-long occupation of Azerbaijani lands.
It was national leader Heydar Aliyev who initiated a comprehensive investigation into the March 31 genocide and launched a campaign to raise the world community`s awareness of the tragedy. On March 26, 1998, President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev signed a historically-important Decree “On the genocide of Azerbaijanis” to proclaim March 31 as the Day of Genocide of Azerbaijanis. This gave a strong push to efforts to study the history of genocide, and a large number of works have been written and translated into foreign languages. Numerous new evidence and documents have recently been discovered to prove the genocide. One of the bloodiest episodes of this genocide took place in Guba uyezd when 167 villages were completely destroyed in April-May, 1918. Guba genocide mass grave was discovered during excavation works on April 1, 2007. In 2009, the Cabinet of Ministers issued an Order to approve the “Plan of measures to immortalize victims of massacre in Guba district”, which included the erection of a memorial in the site of the mass grave. The Guba Genocide Memorial Complex was unveiled on September 18, 2013. It was later discovered that apart from Azerbaijanis, representatives of other ethnicities living in Guba were massacred and buried in the mass grave, including Lezgis, Jews, and Tats.
On January 18, 2018, President of the Republic of Azerbaijan signed a Decree “On the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis”.