AMEA-nın gənc alimləri onlayn foruma qatılıblar Apr 13, 2020 | 20:31 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 11-də Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 100-dən artıq iştirakçının qoşulduğu “Dünya və gənclər yeni şəraitdə” onlayn forumu keçirilib. “Zoom” platforması üzərindən baş tutan bu əhəmiyyətli tədbirə Gənclər və İdman Nazirliyinin məsul şəxsləri, millət vəkilləri, gənclərlə bağlı QHT nümayəndələri, eləcə də gənc alim və mütəxəssislər qatılıblar.
Forum iştirakçılarını giriş nitqi ilə salamlayan Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev ölkə səviyyəsində elan olunan karantin dövründə təmsil olunduğu nazirliyin və onun yerli qurumlarının respublika səviyyəsində fəaliyyətinin onlayn formatda təşkili, intellektual inkişaf və asudə vaxtın səmərəli qurulması vasitəsilə gənclərə yeni bilik və bacarıqların verilməsi və digər məsələlərlə bağlı çıxış edib.
Nazir müavini “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının 2020-ci il üçün icrası və qarşıda duran məsələləri diqqəti çatdırıb.
Forumda çıxış edən millət vəkilləri, QHT nümayəndələri və gənc ekspertlər öz rəy və təkliflərini səsləndirib, fikirlərini bölüşüblər.
Nazirliyin şöbə müdiri İndira Hacıyevanın moderotorluğu ilə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsi, gənclərlə bağlı yeni çağrışlar, süni intellekt, 4-cü sənayə inqilabı, dünya iqtisadiyyatı, gənclər təşkilatlarının fəaliyyəti, sosial izolyasiya dövründə gənclərin fəaliyyəti və onların beynəlxalq əməkdaşlığı, eləcə də digər mövzularda panel müzakirələri aparılıb. Müzakirələrdə müxtəlif gənclər qrupları ilə yanaşı, millət vəkilləri və əlaqədar dövlət orqanlarının əməkdaşları, eyni zamanda AMEA-nın gənc alim və mütəxəssisləri fəal iştirak ediblər.

Young scientists of ANAS participated in the online forum Apr 13, 2020 | 20:31 / Conferences, assemblies
On April 11, the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan hosted an online forum "The world and youth in new conditions" with more than 100 participants. This important event, which took place on the Zoom platform, was attended by officials of the Ministry of Youth and Sports, MPs, representatives of youth NGOs, as well as young scientists and specialists.
Welcoming the forum participants, Deputy Minister of Youth and Sports Intigam Babayev drew attention to the implementation of the "Strategy for the Development of Azerbaijani Youth in 2015-2025" and the State Program "Azerbaijani Youth in 2017-2021" for 2020 and the upcoming issues.
Speaking at the forum, MPs, NGO representatives and young experts voiced their views and suggestions.
The panel discussions, chaired by Indira Hajiyeva, the head department of the Ministry, were carried on patriotic education of youth, new challenges for young people, artificial intelligence, the 4th industrial revolution, world economy, activities of youth organizations, youth activities in the period of social isolation and their international cooperation, as well as other topics. Along with various youth groups, MPs and employees of relevant government agencies, as well as young scientists and specialists of ANAS took an active part in the discussions.