Yaponiyada koronavirusa yoluxanları qan plazması vasitəsilə müalicə edəcəklər Apr 27, 2020 | 14:55 / Maraqlı məlumatlar
Yaponiyalı həkimlər qrupu koronavirus xəstələrini qan plazması vasitəsilə müalicə etmək üçün kliniki sınaqlara başlayıblar.
nhk.or.jp saytı xəbər verir ki, Qlobal Səhiyyə və Tibb üzrə Dövlət Mərkəzinin həkimləri bununla əlaqədar Etika Komitəsinin razılığını alıblar.
Həmin metoda əsasən, bu xəstələrə koronavirusa yoluxaraq sağalmış insanların qan plazmasının köçürülməsi nəzərdə tutulur. Bu plazma virusa qarşı immunitet yaradan anticismlərə malikdir.
Sınaqlar zamanı 50 sağalmış insanın hər birindən 400 millilitr qan götürülərək 50 xəstəyə köçürüləcək. Həkimlər bunun üçün donor qanını gələn həftə əldə etməyi və may ayından başlayaraq bu qanı xəstələrə köçürməyi planlaşdırırlar.
Kliniki sınaqlara rəhbərlik edən doktor Kutsuna Satoşi bildirib ki, anticismlərdən istifadə edilərək müalicə aparılması təcrübəsi Ebola qızdırmasına qarşı mübarizədə də müsbət nəticə verib.
Qeyd edək ki, Çində ağır xəstələrin müalicəsi məqsədilə bu metoddan istifadə uğurlu nəticələr verib.

Японские врачи опробуют метод лечения зараженных коронавирусом с помощью плазмы крови Апр 27, 2020 | 14:55 / Интересная информация
Группа врачей в Японии готовится приступить к клиническим испытаниям метода лечения больных с коронавирусом с применением плазмы крови.
Врачи в Государственном центре глобального здоровья и медицины получили официальное разрешение комитета по этике этого центра в четверг.
Метод подразумевает переливание больным плазмы крови, взятой у тех, кто перенес инфекцию и выздоровел.
Плазма содержит антитела, способные давать иммунитет к вирусу.
Имеются сообщения об успешном применении такого метода для лечения тяжелых больных в Китае.
Японские врачи намерены взять по 400 миллилитров крови у примерно 50 выздоровевших пациентов и перелить ее 50 больным.
Они надеются получить донорскую кровь, начиная со следующей недели, и приступить к переливаниям в мае.
Доктор Куцуна Сатоси, отвечающий за проведение клинических испытаний, говорит, что лечение с применением антител оказалось эффективным в случае лихорадки Эбола.