Piylənməyə səbəb olan zülalın aşkar edilməsi xəstəliyin daha effektiv müalicəsi üçün imkanlar açır Apr 30, 2020 | 13:04 / Maraqlı məlumatlar
Cənubi Kaliforniya Universitetində çalışan beynəlxalq alimlər qrupu insan metabolizmi üçün başlıca rola malik olan reseptorun strukturunu təyin etməklə piylənmə və digər metabolik xəstəliklərin daha effektiv müalicəsinə yol açdılar. Təsqiqatlar beyində olan zülal-melanokortin 4 reseptoru (MC4R) üzərində aparılıb. Bu reseptor enerjinin hansı hissəsinin piy şəklində yılmasına nəzarət etməklə, orqanizmin enerji balansının tənzimlənməsinə xidmət edir. MC4R zülalını kodlaşdıran gendə baş verən mutasiyalar uşaqlıq dövründə ağır formalı piylənmə və yaxud bu xəstəliyin başqa formaları ilə nəticələnir. Cənubi Kaliforniya Universitetinin profesoru Raymond Stevens qeyd edir ki, “İnsanların əksəriyyəti piylənmənin həyat tərzi ilə əlaqədar olduğunu düşünür. Əslində bu hər bir hal üçün doğru deyil. Bəzən bu genin mutasiyası baş verir və belə insanlar yeməklərinə nəzarət edə bilmirlər. Bu problemi yaradan isə məhz beyində olan MC4R reseptorudur.”

Открытие белка, вызывающего ожирение, создает возможность более эффективного лечения болезни Апр 30, 2020 | 13:04 / Интересная информация
Международная группа ученых, работающих в Университете Южной Калифорнии, определила структуру рецептора, играющего основную роль в метаболизме человеческого организма, открыв путь к более эффективному лечению ожирения и других метаболических заболеваний. Исследования велись над 4-мя белок-меланокортин рецепторами (MC4R) мозга. Этот рецептор, контролируя процесс накопления части энергии в виде жира, служит регуляции энергетического баланса организма. Мутации, происходящие в гене, кодирующем белок MC4R, приводит к тяжелой форме ожирения в детстве, или же к другим формам этого заболевания. Профессор Университета Южной Калифорнии Рэймонд Стивенс отметил, что «Большинство людей считает, что ожирение связано с образом жизни человека. В действительности же это справедливо не для каждого случая. Иногда происходит мутация этого гена и такие люди не могут контролировать свое питание. Это проблему создает именно рецептор MC4R».