İsrail institutu koronavirusa qarşı dərman yaratdığını bəyan edib May 06, 2020 | 12:04 / Maraqlı məlumatlar
Nes-Sionada yerləşən İsrail Bioloji Tədqiqatlar İnstitutu (İBTİ) koronavirusa qarşı preparatın birinci işlək nümunəsini əldə edib.
iz.ru saytı xəbər verir ki, bununla əlaqədar İBTİ ilə İsrail Müdafiə Nazirliyi birgə bəyanatla çıxış ediblər.
Bəyanatda deyilir ki, yeni preparat həm vaksin, həm də dərman kimi təsir göstərərək, xəstənin bədənindəki koronavirusu zərərsizləşdirir. Bu vasitə yoluxucu xəstəliklər zamanı tətbiq edilmiş məşhur preparat və metodlara əsaslanan digər eksperimental müalicə üsullarından fərqli olaraq, koronavirusa qarşı məqsədyönlü təsir göstərir.
Preparatın hazırlandığı monoklonal anticisimlər (immun hüceyrələri tərəfindən hasil edilən anticisimlər) koronavirusa yoluxmuş heyvanların və insanların qanından əldə edilib. Klinik sınaqlar preparatın çox səmərəli olduğunu göstərib.
Müdafiə Nazirliyindəki mənbələrin məlumatına görə, bu, dünyada ilk təmayüllü preparatdır. İBTİ-nin professoru Şmuel Şapiranın rəhbərliyi ilə patent üçün artıq müraciət edilib. Növbəti mərhələdə preparatın istehsalı üçün beynəlxalq təşkilatlara müraciət olunacaq.

Израильские ученые заявили о прорыве в разработке вакцины от коронавируса Мая 06, 2020 | 12:04 / Интересная информация
Ученые Израильского института биологических исследований (IIBR) в городе Нес-Циона сделали значительный прорыв в разработке вакцины от коронавируса.
Речь идет о выделении из одной восстановленной клетки моноклонального антитела, которое способно атаковать вирус и нейтрализовать его в организме пациента.
Как передает издание, стадия разработки формулы антител уже пройдена. В ближайшее время она будет запатентована и начнется поиск международного производителя, который сможет массово выпускать лекарство.
Накануне, 4 мая, состоялась международная донорская онлайн-конференция, созванная по инициативе Евросоюза, в ходе которой удалось собрать €7,4 млрд на разработку вакцины от коронавируса.
Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус, выступая на мероприятии, заявил, что успех в борьбе с распространением COVID-19 в мире зависит не от скорости разработки нужных препаратов, а от равенства в распределении данных лекарств в мире.
В перечне кандидатных вакцин против COVID-19, сформированном ВОЗ, в настоящее время числится 83 препарата, среди которых 77 находятся на стадии доклинических исследований, а еще шесть проходят клинические исследования на людях. В данный список были включены девять российских вакцин.