AMEA prezidenti postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı açıqlama verib May 12, 2020 | 16:55 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında postpandemiya dövründə elmin vəzifələri elmi ictimaiyyətin müzakirə mövzusudur. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu gün postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı rəhbərlik etdiyi qurumda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında açıqlama verib.
Akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu istiqamətdə apardığı siyasətə uyğun olaraq yenidən qurulmalıdır.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə tapşırılıb ki, koronavirusla bağlı araşdırmalara, xüsusən insanların immun sisteminin möhkəmləndirilməsi üçün bu ixtisas üzrə alim və mütəxəssislərin tədqiqat aparmasına əlavə imkanlar yaradılmalıdır.
Fəlsəfə və İqtisadiyyat institutlarında koronavirusun yaratdığı sosial-psixoloji və iqtisadi problemlər dərindən öyrənilməli, postpandemiya dövrü ilə əlaqədar elmi cəhətdən əsaslandırılmış təkliflər hazırlanıb AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunmalıdır.
CoğrafiyaFiziologiyaBotanikaGenetik EhtiyatlarTorpaqşünaslıq və AqrokimyaMikrobiologiya və Dendrologiya institutlarına tapşırılıb ki, bir ay müddətində dünyada iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı fəsadların öyrənilməsi, təsir dairəsi və qabaqlayıcı tədbirlərin proqnozlaşdırılması ilə bağlı elmi fəaliyyət planı hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim olunması tapşırılıb.
Qeyd edək ki, postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin vəzifələri ilə əlaqədar Tədbirlər Planı AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirəyə çıxarılacaq.

Президент НАНА рассказал о задачах, стоящих перед азербайджанской наукой в период пост-пандемии Мая 12, 2020 | 16:55 / Важные события
В последнее время в Национальной академии наук Азербайджана обсуждаются задачи, которые стоят перед отечественной наукой в период пост-пандемии. Сегодня президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев сделал заявление о мероприятиях, которые планируется претворить в жизнь в руководимой им организации в связи с задачами, стоящими перед азербайджанской наукой в период пост-пандемии.
Академик Рамиз Мехтиев сообщил, что деятельность соответствующих научных учреждений НАНА должна строиться в соответствии с политикой, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в данной сфере.
Отделению биологических и медицинских наук было поручено создать дополнительные условия для проведения учеными и специалистами исследований в связи с коронавирусом, особенно в сфере укрепления иммунной системы населения.
В институтах Философии и Экономики должны быть глубоко изучены созданные пандемией социально-психологические и экономические проблемы, подготовлены и представлены Президиуму НАНА научно обоснованные предложения, связанные с периодом пост-пандемии.
Институтам Географии, Физиологии, Ботаники, Генетических ресурсов, Почвоведения и агрохимии, Микробиологии и Дендрологии было поручено в течение одного месяца изучить осложнения, вызванные в мире изменениями климата, подготовить план действий по прогнозированию ареала влияния этих изменений и осуществлению упреждающих мероприятий и представить его Президиуму НАНА.
Отметим, что План мероприятий в связи с задачами азербайджанской науки в период пост-пандемии будет вынесен на обсуждение на очередном заседании Президиума НАНА.