AMEA-da koronavirusun genom verilənlərinin sürətli analizi məqsədilə yeni bioinformatik proqram hazırlanıb May 12, 2020 | 14:57 / Mühüm hadisələr
Dünya ölkələrində beynəlxalq və yerli fondların, eləcə də tanınmış təşkilatların təşəbbüsü və maliyyə yardımları nəticəsində çoxlu sayda müsabiqələr elan olunub, qısa müddət ərzində COVID-19 xəstəliyi üzrə müxtəlif istiqamətlərdə elmi-tədqiqat işlərinə başlanılıb və böyük verilənlər bazası yaradılıb.
AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda dünyada aparılan tədqiqatlar yaxından izlənilməklə bir sıra araşdırmalara başlanılıb və mühüm nəticələr əldə olunub. İnstitutun Biotexnologiya şöbəsinin və Beynəlxalq kompüter genomikası laboratoriyasının əməkdaşlarının məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində koronavirusun minlərlə ştammının genom məlumatlarının sürətli analizi üçün yeni bioinformatik proqramı hazırlanıb və ondan istifadə etməklə 77 ölkəni əhatə edən 17983 ədəd SARS-CoV-2 genomunun müqayisəli təhlili həyata keçirilib.
Müxtəlif ölkələrin genom verilənləri referens genomla, eləcə də öz aralarında müqayisəli analiz edilib, onların variasiya tipləri (TNP, insersiya, delesiya, indel), təsir gücü, mutasiyanın baş verdiyi regionlar, əvəzolunmalar, mutasiyaya uğrayan genlər, kodonlar, amin turşuları, həmçinin mutasiyanın aşkar olunduğu ştamların sayı müəyyən edilib.
Bundan əlavə, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq böyük genom verilənlərinin çoxistiqamətli analizi nəticəsində əldə edilən nəticələrin asan istifadəsini təmin etmək məqsədilə yeni veb-səhifə (ncov.bioset.org) yaradılaraq tədqiqatçıların ixtiyarına verilib. Veb-səhifə virusun genomunda baş verən mutasiyaların mənşəyi və izlənilməsi, eləcə də yeni genomlarla müqayisəli analizi üçün əhəmiyyətli baza rolunu oynaya bilər.

В НАНА разработана новая биоинформационная программа для проведения быстрого анализа геномных данных коронавируса Мая 12, 2020 | 14:57 / Важные события
Во многих странах мира по инициативе и при финансовой поддержке международных и местных фондов, а также известных организаций были объявлены многочисленные конкурсы, начаты научные исследования по COVID-19, охватывающие различные сферы, и создана обширная база данных.
С учетом исследований, которые проводятся в мире, в Институте генетических ресурсов НАНА также были начаты исследования и получены важные результаты. В ходе целенаправленных изысканий сотрудников Отдела биотехнологий и Международной лаборатории «Компьютерная геномика» была разработана новая биоинформационная программа для быстрого анализа геномных данных тысяч штаммов коронавируса, посредством которой был проведен сравнительный анализ 17983 геномов SARS-CoV-2, охватывающих 77 стран.
Геномные данные различных стран были сравнены с референсным геномом, а также между собой. Были выявлены типы их вариаций (TNP, инсерции, делеции, инделы), сила воздействия, регионы, в которых происходит мутация, заменители, подвергшиеся мутации гены, кодоны, аминокислоты, а также численность подвергшихся мутации штаммов.
Помимо этого, впервые в Азербайджане была создана и сдана в пользование исследователей новая веб-страница (ncov.bioset.org) для обеспечения доступности результатов, полученных в ходе многостороннего анализа больших геномных данных. Веб-страница сможет стать важной базой для изучения происхождения мутаций, происходящих в геноме вируса, слежения за ними, а также проведения сравнительного анализа с новыми геномами.