Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının onlayn iclası keçirilib + Foto May 15, 2020 | 12:21 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının “Zoom” platforması üzərindən onlayn iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, BTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncamı ilə bölməyə xüsusi tapşırıqların verildiyini söyləyib, akademiya rəhbərinin son 2 ayda verdiyi digər mühüm sərəncamların icrası məqsədilə görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Hüseynova virusun yayıldığı ilk günlərdə BTEB tərəfindən maarifləndirici tədbir və seminarların keçirildiyini, karantin rejimi dövründə mətbuatda, xəbər agentliklərində, eləcə də radio və televiziya kanallarında epidemiya ilə bağlı çıxışların edildiyini bildirib. Alim, həmçinin bölmənin mütəxəssisləri tərəfindən müəyyən tədqiqatların aparıldığını, eləcə də magistraturada distant təhsilin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib.
Vitse-prezident ölkəmizdə koronavirus pandemiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması, əhalinin sağlamlığının qorunması ilə bağlı dövlət başçısı tərəfindən kompleks şəkildə profilaktik tədbirlərin görüldüyünü bildirib. O, koronavirusla mübarizədə Azərbaycan təcrübəsinin bütün dünyada yüksək dəyərləndirilməsinin qürurverici hal olduğunu vurğulayıb.
Alim yaxın bir ay ərzində keçirilməsi planlaşdırdırılan “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn elmi konfransdan da bəhs edərək, bölmə alimlərini konfransın işində fəal iştirak etməyə səsləyib. Bildirib ki, hazırda onlayn tədbir üçün materialların qəbulu və ekspertizası davam edir.
"Postpandemiya dövründə tədqiqatların prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılmasına ehtiyac yaranıb. Onlar arasında viruslar və yoluxucu xəstəliklər, ərzaq təhlükəsizliyi, biotəbabət, iqlim dəyişikliklərinin öyrənilməsi kimi məsələlər xüsusi yer turur", - deyə bildirən bölmə sədri AMEA-nın postpandemiya dövründəki fəaliyyəti ilə bağlı təkliflər paketinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, biotəhlükəsizlik üzrə tədqiqatların aparılması üçün imkanların yaradılmasının vacibliyi məsələsinin də bu təkliflər planında yer aldığını söyləyib.
Akademik İ.Hüseynova cari il üçün BTEB-in magistraturasına ayrılmış yerlər barədə məlumat verib, eləcə də bu il bölmə üzrə 2 magistrantın Avropanın tanınmış universitetlərinin doktoranturasına qəbul olunduğunu bildirib.
Bölmə institutlarında rəhbər kadrların təsdiqi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin son qərarlarını xatırladan alim kadr siyasətinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və AMEA-nın elmi müəssisələrinin ortaq tədqiqat layihələri ilə bağlı BTEB tərəfindən təqdim edilmiş təkliflərin nazirlik tərəfindən bəyənildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın III nəşri ilə bağlı görülən işlər və müvafiq ekspedisiyaların təşkilinin vacibliyindən danışıb. Alim AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə fəaliyyətlərin genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edilib.
Onlayn iclasda AMEA-nın müşaviri, akademik Qərib MəmmədovGenetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal ƏkpərovDendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov və Zoologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov çıxış edərək respublikanın regionlarında ekspedisiyaların təşkili, çöl tədqiqatlarının, elmi təcrübə bazaları və dayaq məntəqələrində təcrübələrin aparılması məsələlələri ilə bağlı fikir və mühazirələrini bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərov rəhbərlik etdiyi ali müəssisədə distant təhsilin təşkili, universitetdə bu məqsədlə İnternet TV-nin yaradılması və 320 mühazirənin müxtəlif kanallarla yayımlanması barədə məlumat verib.
Tədbirdə bir sıra vacib dövlət proqramları və milli strategiyaların, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının, AMEA-nın prezidentinin sərəncamlarının icrası, eləcə də bölmə institutlarında tədqiqat prosesinin və kadr hazırlığının gələcək inkişafı ilə bağlı müzakirələr aparılıb, müvafiq təkliflər səsləndirilib.
İclasda akademik Seyfəddin Əliyev, b.e.d. Elman İsgəndər, prof. Amin Babayev və b.ü.f.d. Esmira Əlirzayevaya yubileyləri ilə əlaqədar bölmənin Fəxri fərmanının verilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Sonda BTEB üzrə bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Состоялось онлайн-заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук + Фото Мая 15, 2020 | 12:21 / Конференции, встречи
С использованием платформы «Zoom» прошло онлайн-заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук НАНА (ОБМН).
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОБМН, академик Ирада Гусейнова ознакомила участников заседания со стоящими на повестке дня вопросами.
Она сообщила, что по распоряжению президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева «О профилактических мероприятиях в НАНА в связи с коронавирусом» отделению были даны особые поручения. Академик также рассказала о работах, которые были проделаны в соответствии с прочими важными распоряжениями руководителя НАНА, подписанными им за последние 2 месяца.
Академик И.Гусейнова отметила, что с первых дней распространения вируса ОБМН проводились просветительские мероприятия и семинары, а в период режима карантина в печати, информационных агентствах, а также на радио и телевидении были организованы выступления в связи с пандемией. Она добавила, что учеными и специалистами отделения продолжают проводиться исследования, в магистратуре на высоком уровне организовано дистанционное обучение.
Вице-президент сообщила, что главой государства претворяются в жизнь комплексные профилактические мероприятия, нацеленные на предотвращение широкого распространения коронавирусной инфекции и защиту здоровья населения. Она подчеркнула, что опыт Азербайджана в борьбе с коронавирусом высоко ценится во всем мире.
Говоря о планируемой научной онлайн-конференции «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего», председатель отделения призвала ученых ОБМН принять активное участие в работе конференции. Она отметила, что в настоящее время продолжается процесс приема и экспертизы материалов, представленных для участия на онлайн-мероприятии.
Сказав, что разработан пакет предложений в связи с деятельностью НАНА в период пост-пандемии, ученый добавила: «Возникла необходимость в пересмотре приоритетных направлений исследований, которые будут вестись в период пост-пандемии. Особое место среди этих исследований занимают такие вопросы, как вирусы и заразные болезни, продовольственная безопасность, биомедицина, изменения климата». Она сообщила, что в плане предложений подчеркнута необходимость в создании возможностей для проведения исследований по биобезопасности.
Академик И.Гусейнова рассказала о местах, выделенных в текущем году для магистратуры ОБМН, а также отметила, что в этом году 2 магистранта отделения поступили в докторантуру известных университетов Европы.
Напомнив о последних постановлениях Президиума НАНА в связи с утверждением руководящих кадров в институтах отделения, вице-президент подчеркнула необходимость в усилении кадровой политики. Она также сообщила, что предложения, представленные ОБМН в связи с совместными исследовательскими проектами Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики и научных учреждений НАНА были одобрены министерством.
Затем директор Института ботаники НАНА, академик Валида Ализаде рассказала о работах, проделанных в связи с Третьим изданием «Красной книги» Азербайджанской Республики, и подчеркнула необходимость в организации соответствующих экспедиций. Ученый добавила, что важно расширить совместную деятельность с Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики.
На онлайн-заседании выступили советник НАНА, академик Гариб Мамедов, директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов и директор Института зоологии, доктор биологических наук Эльшад Ахмедов, которые озвучили свои предложения по таким вопросам, как организация экспедиций в регионы республики, осуществление полевых исследований, а также проведение испытаний на научно-экспериментальных базах и опорных пунктах и т.д.
Далее ректор Азербайджанского государственного аграрного университета, член-корреспондент НАНА Ибрагим Джафаров рассказал об организации в руководимом им высшем учебном заведении дистанционного обучения, создании в университете с этой целью Интернет-телевидения и трансляции 320-ти лекций на различных каналах.
Помимо этого, на мероприятии были рассмотрены вопросы, связанные с выполнением ряда важных государственных программ и национальных стратегий, постановлений Президиума НАНА, распоряжений президента НАНА, а также дальнейшим развитием исследовательского процесса и подготовки кадров в институтах отделения, были озвучены соответствующие предложения.
На заседании было принято постановление о вручении академику Сейфаддину Алиеву, доктору биологических наук Эльману Искендеру, профессору Амину Бабаеву и доктору философии по биологии Эсмире Алирзаевой Почетных грамот отделения по случаю их юбилеев.
В заключение были рассмотрены научно-организационные и кадровые вопросы по ОБМН и приняты соответствующие постановления.