Əziz İradə xanım! + Foto May 24, 2020 | 11:11 / Yubileylər
Sizi – AMEA-nın vitse prezidentini, Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin sədrini, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktorunu doğum gününüz münasibətilə təbrik edir, Sizə möhkəm can sağlığı, elmi-pedaqoji fəaliyyətinizdə uğurlar, yeni yaradıcılıq nailiyyətləri arzulayırıq. Bu gün Sizin 55 yaşınız tamam olur. Rəqəm istər yuvarlaq olsun, istər qeyri-yuvarlaq, bunun heç bir əhəmiyyəti yoxdur. Əsas odur ki, yaş üstünə yaş gəlir, yaşlanırsan və yaşlanırsansa demək Tanrının sənə bəxş etdiyi ömür payını doya-doya, yaşayırsan. Həyat eniş və yoxuşlarla, müxtəlif çətinliklər və qayğılarla doludur. Fiziki və ruhi harmoniya, optimizm bu problemləri aradan qaldırır. Yaşının üstünə yaş gəldikcə insan daha da müdrikləşir, daha yaxşı çalışmağa başlayır, insanları daha yaxşı dərk edir və başa düşür. İnsan yaşa dolduqca, zaman onun xeyrinə işləyir. Əgər həyatdan, insanlardan, doğmalarından ləzzət alırsansa, onların yaxşı gününü görmək üçün yaşamaq və çalışmaq istəyirsənsə, bu yaxşı günə inanırsansa, yaş heç nə edə bilmir.
Əzizimiz İradə xanım! Siz bir neçə ağır peşənin yükünü öz üzərinə məharətlə götürə bilən və bir ömrə üç uğurlu insan taleyini sığışdıra bilən ziyalılarımızdansınız: bioloq-alim, pedaqoq, və dövlət məmuru.  Bu gün Siz həm Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar direktoru, həm alim, həm də pedaqoq kimi daim öz üzərinizə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlirsiniz. Bu gün əldə etdiyiniz elmi nailiyyətlər göz qabağındadır. Belə bir gündə çoxsaylı elmi əsərlərinizi, yetişdirdiyiniz tələbələrinizin sayını, onlarla elmi qurumlara üzvlüyünüzü, fəxri adlarınızı, vəzifələrinizi xatırlatmağa ehtiyac duymuruq. Bu gün MBBİ kollektivi olaraq Sizə - sevimli direktorumuza, dostumuza, istənilən an asanlıqla yaxınlaşıb problemimizi deyə biləcəyimiz və bu problemin mütləq bir şəkildə həll olunacağına inandığımız bir insana öz səmimi, ürək sözlərimizi bildirmək istəyirik. Siz tükənməz enerjiniz, yorulmaz fəaliyyətiniz və daim yeni yaradıcı zirvələri fəth etmək səyləriniz sayəsində bizim - rəhbərlik etdiyiniz kollektivin nəzərində əsil nikbinlik və xeyirxahlıq nümunəsisiniz. Müdrik bir kəlamda “İnsanlar zəif olduqları üçün ağlamazlar, uzun müddət güclü olmaq məcburiyyətində qaldıqları və sonda yorulduqları üçün ağlayarlar” deyilir. Arzu edirik ki, tutduğunuz yolda heç vaxt  yorulmayasınız, daim güclü olasınız.
Əziz İradə xanım! Bu xoş günündə Sizə arzulamaq istədiyimiz çox şey var. Amma bu həyatda insan üçün ən böyük sərvət Tanrının ona verdiyi sağlıq dolu ömür payıdır. Biz də MBBİ kollektivi olaraq Sizə doğum günündə Allahdan möhkəm can sağlığı, sağlam və mənalı ömür arzulayırıq. Qoy yaşınızın üstünə gələn hər il Sizin üçün unudulmaz, xoşbəxtliklərlə dolu olsun!

Дорогая Ирада ханум! + Фото Мая 24, 2020 | 11:11 / Юбилеи
Поздравляем Вас – вице-президента НАНА, председателя Отделения Биологических и Медицинских Наук, директора Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий – с днем рождения! Желаем Вам крепкого здоровья, успехов в научно-педагогической деятельности, новых творческих достижений в Вашей работе. Сегодня Вам исполняется 55 лет! И нет никакого значения, юбилейная дата, или нет. Главное – в полную силу проживать жизнь, дарованную тебе Богом. Жизнь полна подъемов и падений, трудностей и забот. Физическая и духовная гармония, оптимизм помогают решать все эти проблемы. С возрастом человек становится мудрее, работает эффективнее, с еще большей отдачей, и начинает лучше понимать людей и принимать их такими, какие они есть. Чем старше человек, тем больше время работает на него. Если хочешь получать удовольствие от жизни, людей, от общения с родными и близкими, жить и работать для их блага, если веришь в завтрашний день, то и возраст не помеха.
Дорогая наша Ирада ханум! Вы являетесь представителем интеллигенции, взявшей на свои плечи сразу несколько тяжелых обязанностей и выполняющей их с большим успехом, и Вы смогли вместить в одну свою жизнь сразу три успешные человеческие судьбы: ученого-биолога, педагога и государственного чиновника. Сегодня Вы достойно исполняете возложенные на вас обязанности председателя Отделения Биологических и Медицинских Наук и директора Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, а также осуществляете деятельность как ученого, так и педагога. Сегодня достигнутые Вами успехи и достижения у всех на виду. И мы даже не считаем нужным перечислять многочисленные научные труды, число подготовленных вами студентов, членство в десятках научных организаций, почетные звания и должности. Сегодня мы - коллектив ИМББ – хотим выразить свои искренние и сердечные пожелания своему дорогому директору, другу, человеку, к которому мы в любую минуту можем подойти и поделиться своими проблемами, и быть уверенными, что эти проблемы будут разрешены. Благодаря Вашей нескончаемой энергии, неутомимой деятельности и постоянным усилиям завоевывать новые творческие вершины в наших глазах – глазах руководимого Вами коллектива - Вы являетесь примером оптимизма и доброты. Одно мудрое изречение гласит: «Люди плачут не потому, что они слабые, а потому, что устают все время оставаться сильными». Желаем, чтобы Вы никогда не уставали на выбранном Вами пути и всегда были сильной.
Дорогая Ирада ханум! В этот прекрасный день много чего хочется пожелать Вам. Но самым главным сокровищем в этом мире является дарованная Богом жизнь, здоровая и долгая. Мы, как коллектив ИМББ, желаем Вам крепкого здоровья, здоровой и осмысленной жизни. Пусть каждый последующий год Вашей жизни наполняет ее незабываемыми радостями и счастьем!