Magistratura səviyyəsi üzrə maliyyələşmə mexanizmində dəyişiklik olunub İyl 07, 2020 | 19:23 / Rəsmi sənədlər
“Ali təhsil müəssisələrində və magistratura səviyyəsi üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında yeni maliyyələşmə mexanizminin tətbiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2010-cu il 25 iyun tarixli Qərarında dəyişiklik olunub. Baş Nazir Əli Əsədov bununla bağlı qərar imzalayıb.
“Ali təhsil müəssisələrində və magistratura səviyyəsi üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında yeni maliyyələşmə mexanizminin tətbiq edilməsi haqqında” qərarda dəyişiklik Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin təklifinə əsasən edilib.
Qərara əsasən, ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə dövlət sifarişi ilə ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və əsas (baza ali) tibb təhsili səviyyələrində hər bir təhsilalana düşən illik təhsil xərclərinin miqdarı müəyyənləşdirilib. Ali təhsil müəssisəsi tərəfindən dövlət sifarişi ilə hər bir təhsilalana çəkilən faktiki illik xərc təsdiq edilmiş illik təhsil xərclərinin məbləğindən artıq olduğu halda, onun qalan hissəsi həmin ali təhsil müəssisəsi və ya onun tabe olduğu qurum tərəfindən ödəniləcək.

Amended the funding mechanism for the master's degree Jul 07, 2020 | 19:23 / Official documents
The Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated June 25, 2010 "On the introduction of a new funding mechanism in higher education institutions and Azerbaijan National Academy of Sciences at the master's level" has been amended. Prime Minister Ali Asadov signed a decision in this regard.
The decision "On the introduction of a new funding mechanism in higher education institutions and Azerbaijan National Academy of Sciences at the master's level" was amended on the proposal of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
According to the decision, the amount of annual education expenses per student at the bachelor's and basic (basic higher) medical education levels of higher education institutions by the state order for certain specialties was determined. If the actual annual cost incurred by the higher education institution for each student by the state order exceeds the amount of the approved annual education expenses, the rest of it will be paid by the higher education institution or its subordinate institution.