Magistratura səviyyəsi üzrə maliyyələşmə mexanizmində dəyişiklik olunub İyl 07, 2020 | 19:23 / Rəsmi sənədlər
“Ali təhsil müəssisələrində və magistratura səviyyəsi üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında yeni maliyyələşmə mexanizminin tətbiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2010-cu il 25 iyun tarixli Qərarında dəyişiklik olunub. Baş Nazir Əli Əsədov bununla bağlı qərar imzalayıb.
“Ali təhsil müəssisələrində və magistratura səviyyəsi üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında yeni maliyyələşmə mexanizminin tətbiq edilməsi haqqında” qərarda dəyişiklik Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin təklifinə əsasən edilib.
Qərara əsasən, ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə dövlət sifarişi ilə ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və əsas (baza ali) tibb təhsili səviyyələrində hər bir təhsilalana düşən illik təhsil xərclərinin miqdarı müəyyənləşdirilib. Ali təhsil müəssisəsi tərəfindən dövlət sifarişi ilə hər bir təhsilalana çəkilən faktiki illik xərc təsdiq edilmiş illik təhsil xərclərinin məbləğindən artıq olduğu halda, onun qalan hissəsi həmin ali təhsil müəssisəsi və ya onun tabe olduğu qurum tərəfindən ödəniləcək.

Внесены изменения в механизм финансирования обучения на уровне магистратуры Июл 07, 2020 | 19:23 / Официальные документы
Были внесены изменения в постановление Кабинета министров Азербайджанской Республики «О применении нового механизма финансирования в высших учебных заведениях и на ступени магистратуры в Национальной академии наук Азербайджана» от 25 июня 2010 года. Соответствующее постановление подписал премьер-министр Али Асадов.
Изменения в постановление «О применении нового механизма финансирования в высших учебных заведениях и на ступени магистратуры в Национальной академии наук Азербайджана» были внесены на основе предложения Министерства образования Азербайджанской Республики.
Согласно постановлению, был установлен размер годовых расходов на обучение каждого студента в высших учебных заведениях по отдельным специальностям на уровне бакалавриата и основного (базового высшего) медицинского образования (по государственному заказу). Если фактическая годовая сумма, расходуемая высшим учебным заведением на каждого студента, обучающегося по государственному заказу, превысит утвержденную годовую сумму на обучение, ее оставшаяся часть будет выплачиваться соответствующим высшим учебным заведением или структурой, которой этот ВУЗ подчиняется.