İnstitutun aparıcı elmi işçisi, Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova ATV Qərargaha müsahibə verib ,Video İyl 10, 2020 | 18:37 / Mühüm hadisələr
"COVID-19" infeksiyası gələcək nəsillərə necə təsir edə bilər? sualına aydınlıq gətirən alim bu cür infeksiyaların insan genomuna inteqrasiyasının artıq sübut edildiyini bildirib. S.Rüstəmova onu da qeyd edib ki, bu infeksiya insan genetikasına təsir göstərməsə də, istənilən infeksiyalı xəstəlik onun epigenetikasına mütləq təsir edir. Epigenetika-insanın genetik yaddaşı deməkdir. Əsas genetik kodlar bu sistem vasitəsilə gələcək nəsillərə ötürülür.

Leading researcher, head of the Education department Ph.D. Samira Rustamova gave an interview to ATV Headquarters ,Video Jul 10, 2020 | 18:37 / Important events
The scientist clarified the question “How can COVID-19 infection affect future generations?” and said that the integration of such infections into the human genome has already been proven. S.Rustamova noted that even if this infection does not affect to human genetics, any infectious disease definitely affects its epigenetics. Epigenetics means human genetic memory. The main genetic codes are passed on to future generations through this system.