AMEA-nın “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalının növbəti sayı işıq üzü görüb İyl 15, 2020 | 12:25 / Nəşrlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalının 2020-ci il üzrə 1-2-ci nömrəsi nəşr olunub.
Jurnalın ilk səhifəsində “2020-ci il üçün Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində Dövlət Mükafatının verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 2020-ci il tarixli Sərəncamı təqdim olunub.
Yeni nömrədə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Azərbaycanın inkişafını XXI əsrin çağırışlarına uyğunlaşdıran Lider”, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Kasıblığın dirçəliş marşı. Nobel Sülh Mükafatı Laureatı, professor Məhəmməd Yunus və onun “Kasıbların bankiri” kitabı haqqında söz”, eləcə də AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşı Tariyel Hüseynovun həmmüəllifi olduqları “Bakı muldası sürüşmələri: araşdırmalar, nəticələr” adlı məqalələri nəşr olunub.
Həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın “Pandemiya dövrü Azərbaycan dövlətçiliyinin uğurlu sınağı oldu”, Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin “Postpandemiya yaxud postamneziya dövrü”, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli və institutun elmi işçisi, baş laborant Solmaz Namazovanın həmmüəllifi olduqları “Dünya tarixində pandemiyalar” mövzularında məqalələr əksini tapıb.
Bununla yanaşı, “Bioloji kənd təsərrüfatı və orqanik ipəkçilik”, “Azərbaycanın elektrik enerji tələbatının ödənilməsində külək ehtiyatlarının rolu”, “Yeniləşən dünyada fəlsəfənin missiyası”, “Nizami və Hafiz”, “XVII əsr Azərbaycan dilinin qrammatikası” başlıqlı məqalələr də jurnalın bu nömrəsində təqdim olunub.
Yeni nömrədə, həmçinin tikanlı kəvər növünün istifadə perspektivləri, bir teoremin isbatının 360 illik tarixçəsi, erməni tarixçilərinin yalanlarını ifşa edən əsər, kinoaktyorlarımızın tələffüzündə vurğu, cəmiyyətin innovativ fəaliyyətinin nəticəsi olan beynəlxalq gənclik layihələrindən bəhs edən məqalələr oxucuların diqqətinə çatdırılıb.
Jurnalda rus dilində maraqlı məqalələr də yer alıb.
Qeyd edək ki, “Elm və həyat” jurnalının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, baş redaktorun müavini, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, məsul redaktoru isə AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovdur.

Released the next issue of the popular science journal ANAS "Elm ve Heyat” (Science and Life) Jul 15, 2020 | 12:25 / Publications
The next issue (No. 1-2) of the popular science journal of the Azerbaijan National Academy of Sciences “Elm ve Heyat” for the 2020th year has been published.
On the first page of the journal is the Order “On the provision of the State Prize of the Republic of Azerbaijan in the field of science for 2020”, signed by the President of the Republic of Azerbaijan on May 22, 2020.
The new issue contains articles by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev’s article entitled "The Leader Leading Azerbaijan to Development in Accordance with the Calls of the 21st Century", First vice- president of ANAS, academician Isa Habibbayli’s "March of Poverty on Revival. A word about the Nobel Peace Prize laureate, Professor Muhammed Yunus and his book “The Banker of the Poor”, as well as the article “Landslides on the Baku Mold: Research, Results”, co-authored by ANAS first vice-president, academician Ibrahim Guliyev and employee of the Institute of Geology and Geophysics ANAS Tariel Huseynov.
Also in the journal were articles by the ANAS vice-president, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova’s “The pandemic period was a successful test for the Azerbaijani statehood”, head of the department of the Institute of Philosophy, ANAS corresponding member Konul Bunyatzadeh’s “The post-pandemic period, or the period of post-amnesia ”, “Pandemics in the history of the world ”, co-authored by the director of the Institute of the History of Science, Doctor of historical sciences Maryam Seyidbeyli and an employee of the Institute Solmaz Namazova.
In addition, in this issue of the journal following articles - "Biological Agriculture and Organic Sericulture", "Nizami and Hafiz", "Grammar of the Azerbaijani Language of the 17th Century", etc are posted. The journal also presents interesting articles in Russian.
Note that the editor-in-chief of the journal “Elm ve heyat” is the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, deputy editor-in-chief is the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli, editor-in-chief is the head of the Department for Public Relations, Press and Information of the Presidium of ANAS, PhD in Philology Aghahuseyn Shukurov.