“Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” adlı onlayn konfrans keçiriləcək İyl 30, 2020 | 17:45 / Konfranslar, iclaslar
4-5 avqust 2020-ci il tarixlərində “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn konfrans keçiriləcək.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri, akademik Əhliman Əmiraslanovun, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın, AMEA-nın müşaviri, Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, akademik Əli Abbasovun, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) və Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin rəhbər şəxslərinin iştirakı nəzərdə tutulub.
“Zoom” platforması üzərindən baş tutacaq tədbirin birinci günündə AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, prof. İsmayıl Zülfüqarov, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov və b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədovun, ikinci günündə isə prof. Ulduz Həşimova, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, b.e.d. Dilzarə Ağayeva, b.ü.f.d. Mehrac Abbasovun moderatorluğu ilə plenar və seksiya iclaslarında çıxışlar təqdim olunacaq.
Onlayn tədbirdə “Koronavirusların genomlarının ümumi struktur təşkili”, “Azərbaycanın antiviral bitkiləri və onların istifadə yolları”, “Uşaqlarda yeni koronavirus infeksiyası”, “COVID-19 – yeni tipli koronavirus infeksiyasının diaqnostika, müalicə və spesifik profilaktika problemləri”, “Azərbaycan Respublikası ərazisində COVID-19 infeksiyasının yayılma dinamikasının statistik analizi”, “COVID-19 pandemiyası çağırışları: immun sisteminin qiymətləndirilməsinə yeni yanaşma”, “Azərbaycanda onkoloji xəstələr arasında COVID-19 infeksiyasının yayılma xüsusiyyətləri” və digər mövzularda Azərbaycan, rus və ingilis dillərində məruzələr dinləniləcək. Həmçinin SARS-Cov-2 virusuna qarşı klinik və pre-klinik tədqiqatlar mərhələsində olan vaksin və dərman preparatları, COVID-19 infeksiyasının klinik özəllikləri və özünü doğrultmuş müalicələr, COVID-19 pnevmoniyasının diaqnostikasında döş qəfəsinin rentgenoqrafiya və kompüter tomoqrafiya müayinələrin imkanlarının öyrənilməsi, SARS-CoV-2 və digər koronavirusların membran zülallarının bioinformatik müqayisəsi ilə bağlı müzakirələr aparılacaq.

Состоится онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего» Июл 30, 2020 | 17:45 / Конференции, встречи
4-5 августа состоится онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
На мероприятии ожидается участие президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева, председателя Комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по здравоохранению, академика Ахлимана Амирасланова, вице-президента НАНА, академика Ирады Гусейновой, советника НАНА, директора Парка высоких технологий, академика Али Аббасова, а также руководящих лиц Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) и Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики.
В первый день мероприятия, которое пройдет на платформе «Zoom», будут представлены выступления на пленарных и секционных заседаниях при модераторстве члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова, профессора Исмаила Зульфугарова, члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова и доктора философии по биологии Аламдара Мамедова, а во второй день – при модераторстве профессора Улдуз Гашимовой, доктора философии по биологии Самиры Рустамовой, доктора биологических наук Дильзары Агаевой и доктора философии по биологии Мехраджа Аббасова.
На онлайн-конференции будут обсуждаться вопросы, связанные с применением современных научных знаний и инновационных технологий в предотвращении новых пандемий и эпидемий, международным сотрудничеством и призывами к национальной биобезопасности, виральным разнообразием, миром коронавирусов и динамикой их эволюции, популяционными геномными исследованиями, нацеленными на развитие иммунитета против коронавирусов, диагностикой, методами лечения и профилактики коронавируса нового типа COVİD-19, применением в борьбе против вирусов прививок, антивиральных лекарственных препаратов и соединений растительного происхождения, прогнозированием эпидемических вспышек, биоэтическими проблемами пандемий, а также перспективами будущего развития микробиологии, вирусологии и молекулярной биотехнологии в целом.