“Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn konfrans keçirilib + Foto Avg 04, 2020 | 18:18 / Konfranslar, iclaslar
4 avqust 2020-ci il tarixdə AMEA-da “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, vitse-prezidentlər, akademiklər İradə HüseynovaRasim ƏliquliyevDilqəm Tağıyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan elmi müəssisələrin direktorları, bu sahə üzrə mütəxəssislər, xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər, eləcə də bir sıra aidiyyatı dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova tədbir iştirakçılarını AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. O, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olan qəhrəman general, zabit və əsgərlərimizin şücaətini yüksək qiymətləndirib, konfrans iştirakçıları adından Ali Baş Komandana olan dəstəklərini ifadə edib.
Bəşəriyyətin zaman-zaman kataklizmlərlə müşayiət olunan bir sıra epidemiya və pandemiyalarla üzləşdiyini deyən akademik İ.Hüseynova bildirib ki, tarixdə dəfələrlə baş qaldıran və qurbanlarının sayının bir neçə yüz milyonu ötdüyü taun, vəba, ispan qripi, quş qripi, malyariya, ebola və digər xəstəliklərə XXI əsrin əvvəlində mənşəcə bir-birinə yaxın olan üç müxtəlif virus – SARS-CoV-1, MERS və SARS-CoV-2 (COVID-19) qoşulmuşdur. Vitse-pezident qeyd edib ki, ilk olaraq 2019-cu ilin dekabrın sonlarında Çinin Uhan şəhərində qeydə alınan və tezliklə bütün dünyada yayılan COVID-19 pandemiyası hətta aparıcı ölkələrin səhiyyə sistemini, iqtisadiyyatını və iş şəraitini, həmçinin müxtəlif elm sahələrini ciddi sınağa çəkmişdir.
Onun sözlərinə görə, martın 11-də pandemiya elan olunduqdan sonra bir sıra ölkələr, o cümlədən Azərbaycan xüsusi tədbirlər planı hazırlamış, karantin rejimi tətbiq etmiş və müxtəlif qabaqlayıcı işlər görməklə onun çoxalmasının qarşısını almışdır. İ.Hüseynova əlavə edib ki, Azərbaycanın vaxtında həyata keçirdiyi preventiv tədbirlər nəticəsində ölkəmiz bir çox dövlətlər üçün nümunə olmuşdur.
“Prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uzaqgörən və müdrik siyasət nəticəsində insanların sağlamlığının təmin olunması, eləcə də sosial rifahının yaxşılaşdırıması istiqamətində atılan addımlar öz real nəticələrini verməkdədir”, – deyə vurğulayan alim qeyd edib ki, bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan pandemiya ilə mübarizədə az zərər görən ölkələr sırasındadır. Bu sərəncamlarda BTEB qarşısında da mühüm vəzifələrin qoyulduğunu bildirərək sərənamlardan irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə akademiya mütəxəssisləri tərəfindən kütləvi informasiya vasitələrində, eləcə də sosial platformalarda maarifləndirmə işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri, akademik Əhliman Əmiraslanov COVID-19 ilə bağlı aktual elmi-praktiki məsələlərin müzakirəsi məqsədilə təşkil olunan bu konfransın əhəmiyyətindən danışıb. Akademik COVID-19 pandemiyası ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin bir çox komitələrində iclasların keçirildiyini, birgə müzakirələrin aparıldığını, qanun layihələrinin hazırlandığını və ümumilikdə bununla bağlı Milli Məclis tərəfindən 10 qanun layihəsinin qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və AR Səhiyyə Nazirliyi pandemiyaya qarşı mübarizədə əhalinin sağlamlığının qorunması, eləcə də sanitariya-epidemioloji salamatlıq haqqında hüquqi aktlar hazırlayır. COVID-19 pandemiyası ilə bağlı ölkədəki mövcud vəziyyətin daima Səhiyyə komitəsinin diqqət mərkəzində olduğunu söyləyən Ə.Əmiraslanov bildirib ki, koronavirusla mübarizə tədbirləri çərçivəsində Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin, eləcə də ölkənin səhiyyə ictimaiyyəti və millət vəkillərinin iştirakı ilə dinləmələr və sorğular keçirilib, pandemiya ilə bağlı təkliflər hazırlanıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə pandemiya dövründə Azərbaycanda virusun geniş yayılmasının qarşısının alınması üçün ölkə ərazisində çevik və sistemli preventiv tədbirlərin həyata keçirildiyini deyən Ə.Əmiraslanov qeyd edib ki, bu məqsədlə ölkəmizə Avropa istehsalı olan laborator testlər, tibb avadanlığı və ləvazimatlar, qoruyucu vasitələr vaxtında gətirilərək tibb müəssisələrinə təhvil verilib. O, həmçinin bildirib ki, Prezidentin Sərəncamı ilə tibb işçilərinin sosial müdafiəsi gücləndirilib, dövlət tibb müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqlarına aylıq vəzifə maaşının 3-5 misli miqdarında əlavələr müəyyən edilib. Heydər Əliyev Fondu və Heydər Əliyev Mərkəzinin dəstəyi ilə Yeni Çağrı Mərkəzi yaradılıb, koronaviruslu xəstələrin müalicəsinə cəlb olunmuş həkimlərə və tibb personalına psixoloji dəstək göstərilməsinə başlanıb. Sumqayıtda tibbi maska istehsalı müəssisəsi açılıb.
Koronavirusa qarşı dərman preparatlarının hazırlanması istiqamətində vacib işlərin görüldüyünü vurğulayan akademik bu xəstəliyin qarşısının alınması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirləri nəzərə çatdırıb. Komitə sədri koronavirusa qarşı dərman preparatlarının və vaksinlərin əldə olunması üçün bütün təşkilatların və tədqiqatçıların birgə fəaliyyət göstərməsinin əhəmiyyətindən danışıb. “Vaksinin hazırlanmasına müəyyən qədər vaxt tələb olunduğundan bu virusla birgə yaşamağa öyrənməliyik”, – deyə bildirən akademik qeyd edib ki, tibbi maskadan istifadə, sosial məsafənin gözlənilməsi və gigiyenik tələblərə əməl olunması ilə COVID-19-la daha asan mübarizə aparmaq mümkündür.
Tədbirdə Səhiyyə nazirinin müavini Rahim Əliyev də çıxış edərək COVID-19 pandemiyasının tibbi sosial problem olmaqla yanaşı, həm də böyük iqtisadi problem olduğunu deyib. Uzun illər dünyanın ayrı-ayrı ölkələri tərəfindən formalaşdırılmış iqtisadiyyatın qısa bir vaxt ərzində pandemiyanın təsirindən böyük zərərə uğradığını, on minlərlə insanın bu mübarizədə həyatını itirdiyini qeyd edib.
O, diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev və ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva öz çıxışlarında dəfələrlə pandemiyanın müxtəlif sferalara təsiri məsələsinə toxunublar: “Nəticə etibarı ilə son günlərdə yoluxmanın azalması hökumət tərəfindən həyata keçirilən strategiyanın düzgün seçildiyini göstərir. Epidemioloji tədqiqatlar da yoluxma sayının azalmasına təsir edib.
Nazir müavini çıxışının sonunda bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin önəmli olduğunu, alimləri bir araya gətirərək onlara öz tədqiqatlarını bölüşmək üçün geniş imkanlar yaratdığını nəzərə çatdırıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Toplantıda çıxış edən Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) İdarə Heyətinin sədri Ramin Bayramlı Azərbaycanda yeni növ koronavirusla mübarizə tədbirləri və qarşıda görülməsi nəzərdə tutulan işlərdən danışıb. O, ölkəmizdə COVID-19 ilə  mübarizəyə cəlb olunmuş həkimlər və tibbi personallara onlayn rejimdə, eləcə də  canlı ünsiyyət vasitəsilə təlimlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
İlk dəfə olaraq tam avtomatlaşdırılmış PCR laboratoriyalarının TƏBİB tərəfindən Azərbaycana  gətirildiyini, hazırda 1 saylı Sumqayıt Şəhər Xəstəxanasında 2, Mingəçevirdə 1, Şəmkir Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında 1, Mərkəzi Neftçilər  Xəstəxanasında isə 2 ədəd yeni laboratoriyanın fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
Bildirib ki, tibbi tullantıların idarə olunması və biotəhlükəsizliyin təmin edilməsi COVID-19 ilə mübarizə çərçivəsində ən vacib məsələlərdəndir. R.Bayramlı xəstəxanaların əksəriyyətində bu sahədə ciddi boşluqların olduğunu deyib, mövcud problemlərin həll edilməsində Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və Ekologiya Nazirliyinin göstərdiyi dəstəyi xüsusi vurğulayıb.
TƏBİB-in Elmi Komitəsi haqqında məlumat verərək buraya elmi-tədqiqat institutlarının aparıcı mütəxəssisləri, o cümlədən AMEA-nın bir neçə əməkdaşının cəlb edildiyini deyib: “Komitə üzvləri mütəmadi olaraq toplantılar keçirmiş, TƏBİB-in hazırladığı bütün metodiki tövsiyələri müzakirə etmiş, müvafiq qərarlar qəbul etmişdir”.
“Elektron qeydiyyat sisteminin hazırlanması qarşımızda duran önəmli məsələlərdən biri idi”, - deyən TƏBİB rəsmisi xəstə sayının idarə olunmasında elektron idarəetmə sisteminin vacibliyindən danışıb: “Xəstəxanaların əksəriyyətində e-idarəetmə sistemi yox idi. Biz gündəlik olaraq funksionallığı təmin etmək üçün koronaviruslu pasiyentlərin, karantində olan şəxslərin, evdə müşahidəyə götürülən xəstələrin izlənilməsi, stasionardan kənar ölüm halları ilə bağlı məlumatların əldə edilməsi, eləcə də koronavirusa yoluxmuş tibb işçilərinin qeydiyyatının aparılması məqsədilə e-idaeəetmə proqramları hazırladıq. Bu proqramların sayəsində prosesləri operativ şəkildə idarə edə bilirik”.
O, həmçinin Azərbaycanda COVID-19 ilə mübarizədə əldə olunmuş nailiyyətlərin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, ölkəmizin bu mübarizədə nümunəvi ölkələr siyahısına daxil edildiyini vurğulayıb: “Bu da xalqın dövlət başçısı İlham Əliyevin “Biz birlikdə güclüyük” çağırışına qoşularaq nümayiş etdirdiyi həmrəyliyin nəticəsidir”.
R.Bayramlı koronavirusla bağlı tədqiqatların aparılması və vaksinin hazırlanması istiqamətində AMEA ilə sıx əməkdaşlığın son dərəcə vacib olduğunu deyib, bu prosesdə TƏBİB-in Elm və Təhsil Departamentinin xüsusi rolunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzovun müşaviri Elxan Mikayılov çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, bütün dünyanın koronavirusla mübarizə dövündə olduğu bir vaxtda xəstəliyin xüsusiyyətləri və ona qarşı tətbiq edilən mübarizə metodlarının elmi cəhətdən araşdırılması, eyni zamanda genetik xüsusiyyətləri nəzərə almaqla həll yollarının təklif edilməsi çox vacib məsələdir.
O, bildirib ki, qlobal pandemiyanın ortaya çıxardığı vacib məsələlərdən biri də insanların immun sisteminin gücləndirilməsidir. Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi həm pandemiyadan əvvəlki dövrlərdə, həm də indiki karantin şəraitində insanlara düzgün və sağlam qidalanma vərdişlərini aşılamaq istiqamətində ciddi tədbirlər həyata keçirib.
Agentlik koronavirusun yayılmağa başladığı ilk gündən Operativ Qərargahla əməkdaşlıq edərək, xüsusilə ictimai iaşə, topdan və pərakəndə satış obyektlərində COVID-19 ilə mübarizədə profilaktik tədbirlərə dair metodiki göstərişlər hazırlayaraq ictimaiyyətə təqdim edib.
Digər vacib istiqamətin laboratoriya müayinələrinin aparılması olduğunu deyən məruzəçi Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin tərkibində hazırda 9 stasionar laboratoriyanın fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Bioloji blankların zərərsizləşdirilməsindən söz açan E.Mikayılov bu istiqamətdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi və TƏBİB-lə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində görülən işlər haqqında məlumat verib.
O, bildirib ki, COVID-19-a yoluxan, bu xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların genetik kodunun oxunması, koronavirusun genetik kodunun mənşəyinin, onun mutasiyaya uğrayıb-uğramamasının müəyyənləşdirilməsi, eyni zamanda buna uyğun müalicə protokollarının təyin edilməsi məqsdəilə yeni layihə konsepsiyası hazırlanır: “Ümumiyyətlə bu sahədə elmi araşdırmalara çox ciddi ehtiyac var. Virusun qida məhsullarından insanlara keçib-keçməməsi, eyni zamanda heyvanlardan insanlara və ya əksinə insanlardan heyvanlara ötürülməsi ilə bağlı əlavə elmi araşdırılmaların aparılması zəruridir”.
Tədbir AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, prof. İsmayıl Zülfüqarovun moderatorluğu ilə plenar iclaslarla davam edib. Plenar iclaslarda İndiana Bioelmlər Tədqiqat İnstitutunun professoru Vidadi Yusifov “COVID-19 üçün terapevtik anticisimler” və Türkiyənin Yıldız Texniki Universitetinin professoru Adil Allahverdiyev “COVID-19 üçün vaksin hazırlanmasında cari vəziyyət” adlı məruzələrlə çıxış ediblər. Daha sonra tədbir seksiya iclasları ilə davam edib. İclaslarda “SARS-CoV-2 və renin-angiotenzin-aldosteron sismeti arasında qarşılıqlı əlaqə”, “Azərbaycanın antiviral bitkiləri və onların istifadə yolları”, “Koronavirusun genomlarının ümumi struktur təşkili”, “Uşaqlarda yeni koronavirus infeksiyası (COVID-19)” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Проходит международная онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего» + Фото Авг 04, 2020 | 18:18 / Конференции, встречи
4 августа 2020 года в НАНА начала свою работу международная онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
На мероприятии приняли участие первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, вице-президенты НАНА, академики Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, Дильгам Тагиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов, директора научных учреждений, входящих в состав Отделения биологических и медицинских наук НАНА, специалисты данной области, проживающие за рубежом ученые-азербайджанцы, а также представители ряда соответствующих государственных структур.
Открыв конференцию вступительной речью, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН), академик Ирада Гусейнова поприветствовала участников мероприятия от имени президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева и пожелала успехов в работе конференции. Она высоко оценила отвагу героически погибших в ходе боев за территориальную целостность Азербайджана генерала, офицеров и солдат, а также всей азербайджанской армии в целом, и выразила от имени участников конференции поддержку Верховному главнокомандующему.
Сказав, что на протяжении всей истории человечество периодически сталкивалось с глобальными эпидемиями и пандемиями, академик Ирада Гусейнова отметила, что к таким болезням, как оспа, чума, холера, испанский грипп, малярия, эбола и т.д., которые в различные периоды истории унесли жизни миллионов людей, в начале XXI века присоединились три схожих по своему происхождению вируса – SARS-CoV-1, MERS и SARS-CoV-2 (COVID-19). Вице-президент сообщила, что пандемия  COVID-19, которая была зафиксирована в конце декабря 2019 года в китайском городе Ухань и вскоре распространилась по всему миру, серьезно испытывает на прочность систему здравоохранения, экономику, условия труда, а также различные сферы наук даже развитых стран.
По ее словам, после того, как 11 марта была объявлена пандемия, ряд государств, в том числе и Азербайджан, подготовил специальный план действий, ввел карантинный режим и предотвратил широкое распространение вируса различными упреждающими мероприятиями. Ирада Гусейнова добавила, что в результате своевременно реализованных в Азербайджане превентивных мер наша страна стала примером для ряда государств.
Подчеркнув, что «благодаря дальновидной и мудрой политике, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, были предприняты реальные меры по защите здоровья людей и улучшению их социального благосостояния», ученый отметила, что в результате этого Азербайджан входит в число стран, которые пострадали от пандемии в наименьшей степени. Академик Ирада Гусейнова сообщила, что перед ОБМН были поставлены важные задачи, для выполнения которых специалисты академии вели просветительские и агитационные работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
Затем председатель Комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по здравоохранению, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о значении конференции, организованной для обсуждения актуальных научно-практических вопросов, связанных с COVID-19. Он сообщил, что в связи с пандемией COVID-19 во многих комитетах Милли Меджлиса были проведены заседания, обсуждены текущие вопросы, подготовлены законопроекты, 10 из которых были приняты Милли Меджлисом. Он добавил, что Милли Меджлис Азербайджанской Республики и Министерство здравоохранения страны разрабатывают правовые акты по борьбе с пандемией, защите здоровья населения и обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия.
Сказав, что текущая ситуация в связи с распространением коронавирусной инфекции в стране находится в центре внимания Комитета по здравоохранению, Ахлиман Амирасланов отметил, что в рамках мер по борьбе с коронавирусом при участии Комитета Милли Меджлиса по здравоохранению, медицинской общественности страны и депутатов были проведены слушания и опросы и подготовлены предложения.
Академик сообщил, что под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане были предприняты гибкие и системные превентивные меры по предотвращению широкого распространения коронавируса, в страну своевременно были привезены произведенные в Европе лабораторные тесты, медицинское оборудование и инструменты, защитные средства, которые были распределены по медицинским учреждениям.
Подчеркнув, что были проделаны важные работы по изготовлению лекарственных препаратов против коронавируса, Ахлиман Амирасланов рассказал о значении совместной деятельности всех организаций и исследователей, нацеленной на получение вакцин и лекарственных препаратов. Отметив, что «для изготовления вакцин требуется время, и мы должны научиться жить с вирусом», ученый добавил, что использование медицинских масок, соблюдение социальной дистанции и правил личной гигиены позволят успешно бороться с COVID-19.
В своем выступлении на мероприятии заместитель министра здравоохранения Рагим Алиев сообщил, что COVID-19 является как медико-социальной, так и большой экономической проблемой, под воздействием пандемии экономики многих стран мира понесли большой ущерб, свои жизни потеряли десятки тысяч людей.
Он отметил, что в своих выступлениях Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент страны Мехрибан Алиева неоднократно говорили о различных сферах, на которые оказала влияние пандемия: «Уменьшение случаев заражения, которое наблюдается в последние дни, свидетельствует о том, что выбранная правительством стратегия является правильной. Этому способствовали также эпидемиологические исследования».
В заключение своего выступления заместитель министра подчеркнул необходимость в проведении подобных мероприятий и пожелал успехов в работе конференции.
Далее выступил председатель Правления Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) Рамин Байрамлы, который рассказал о реализованных в Азербайджане мерах по борьбе с коронавирусом нового типа и предстоящих задачах. Он сообщил, что для привлеченных к борьбе с COVID-19 врачей и медицинского персонала были проведены тренинги как в режиме онлайн, так и напрямую.
Рамин Байрамлы отметил, что в Азербайджан впервые были привезены полностью автоматизированные PCR-лаборатории, которые в настоящее время функционируют в больницах Баку, Сумгаита, Мингячевира и Шамкира.
Сообщалось, что одной из важных задач по борьбе с COVID-19 является утилизация медицинских отходов и обеспечение биобезопасности. Рамин Байрамлы добавил, что в большинстве больниц имеются серьезные пробелы в данной сфере, и особо подчеркнул поддержку, которая оказывается Агентством продовольственной безопасности и Министерством экологии и природных ресурсов в решении существующих проблем.
Рассказав о Научном комитете TƏBİB, докладчик отметил, что к работе комитета привлечены ведущие специалисты научно-исследовательских институтов, в том числе несколько сотрудников НАНА, которые регулярно проводят совещания, обсуждают все подготовленные TƏBİB методические рекомендации и принимают соответствующие решения.
Сказав, что одной из важных задач была разработка электронной регистрационной системы, Рамин Байрамлы рассказал о значении электронной системы управления в управлении численностью больных: «Во многих больницах не было электронной системы управления. Мы разработали программы электронного управления для получения данных по численности пациентов и находящихся на карантине лиц, случаев смерти вне стационара и т.д., благодаря которым можем оперативно управлять процессами».
Он сообщил, что достижения, полученные в Азербайджане в ходе борьбы с COVID-19, были высоко оценены Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), наша республика вошла в список образцовых стран в данной сфере: «Это является результатом солидарности народа, который последовал призыву главы государства Ильхама Алиева “Вместе мы сильнее”».
Рамин Байрамлы подчеркнул необходимость в тесном сотрудничестве с НАНА, нацеленном на проведение исследований и изготовление вакцин.
В своем выступлении на конференции советник председателя Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики Эльхан Микаилов рассказал о значимости конференции. Он отметил, что важной задачей является изучение особенностей заболевания и выявление методов борьбы с вирусом, а также способов решения проблемы с учетом генетических особенностей.
Эльхан Микаилов сообщил, что еще одним из важных вопросов, которые возникли в результате глобальной пандемии, является усиление иммунной системы людей, и как в период до пандемии, так и в настоящее время Агентство продовольственной безопасности проводит серьезные мероприятия по прививанию людям привычек правильного и здорового питания.
С самого первого дня распространения коронавируса агентство сотрудничало с Оперативным штабом, разрабатывало и представляло вниманию общественности методические указания по профилактическим мероприятиям в борьбе с COVID-19 в местах общественного питания, объектах розничной и оптовой торговли.
Сказав, что другой важной задачей является проведение лабораторных исследований, Эльхан Микаилов отметил, что в составе Агентства продовольственной безопасности в настоящее время функционируют 9 стационарных лабораторий.
Докладчик рассказал о нейтрализации биологических бланков, работах, которые ведутся в данной сфере совместно с Министерством экологии и природных ресурсов, Министерством здравоохранения и TƏBİB.
Он сообщил, что разрабатывается проект новой концепции, нацеленной на прочтение генетического кода заразившихся COVID-19 людей, выявление происхождения генетического кода коронавируса и подверженность его мутации, назначение соответствующих протоколов лечения с учетом полученных данных: «Мы серьезно нуждаемся в научных исследованиях в данной сфере. Необходимо провести исследования, чтобы выяснить, передается ли вирус через продукты питания, а также от животных к людям и наоборот».
Затем выступил директор Парка высоких технологий НАНА (Парк ВТ), академик Али Аббасов, который отметил, что для победы над коронавирусом требуется долгое время, многие страны, в том числе и Азербайджан, могут преодолеть сложившуюся обстановку с минимальными потерями, если будут принимать правильные решения и реализовывать определенные организационные и лечебные мероприятия.
Рассказав о деятельности Парка ВТ и работах, проделанных здесь за время особого карантинного режима, ученый сообщил, что основная цель этой организации, являющейся мостом между наукой и экономикой, заключается в коммерциализации полученных научно-исследовательских результатов. Академик Али Аббасов отметил, что, представляя собой большую опасность, коронавирус в то же время оказал положительное стимулирующее влияние на развитие многих отраслей, особенно высоких технологий: «Известно, что с распространением COVID-19 в мире наблюдается ускоренное развитие ряда отраслей, среди которых следует отметить медицинские и биологические сферы, а также область информационных технологий. Например, в период пандемии на передний план вышел вопрос предоставления медицинских услуг посредством цифровых платформ».
Директор добавил, что в связи с карантинным режимом также закрылись образовательные учреждения, это привело к организации дистанционного образования, что было реализовано в нашей стране на самом высоком уровне. Таким образом, не исключено, что в будущем основным выбором станет дистанционное обучение.
Говоря о прогнозировании скорости распространения коронавируса, академик Али Аббасов сообщил, что в настоящее время этот вопрос является темой обширных исследований, разрабатывается модель прогнозирования с учетом условий социального дистанцирования.
Али Аббасов отметил, что в мире уже разработаны несколько научных программ для борьбы с коронавирусом с использованием технологий искусственного интеллекта. Ученый высоко оценил созданную TƏBİB программу «E-Təbib» и подчеркнул, что мобильное приложение является первым опытом в нашей стране в данной сфере. Он добавил, что подобные программы положительно влияют на прогнозирование распространения коронавируса и разработку методов борьбы с ним.
Мероприятие продолжилось пленарным заседанием при модераторстве члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова и профессора Исмаила Зульфугарова. На пленарном заседании профессор Института бионаук Индианы Видади Юсифов выступил с докладом «Терапевтические антитела для COVID-19», а профессор Технического университета Йылдыз (Турция) Адиль Аллахвердиев – с докладом «Текущее положение дел в области разработки вакцин против COVID-19».
Затем на секционных заседаниях были прослушаны доклады. Международная конференция продолжит свою работу 5 августа.