Akademik Ə.Abbasov: “İlk milli videokonfrans sistemi Azərbaycanda onlayn konfransların keçirilməsi üçün mühüm platformadır” Avg 05, 2020 | 12:23 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, akademik Əli Abbasov avqustun 4-də “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda keçirilən beynəlxalq onlayn konfransın açılış mərasimində çıxış edib.
O, konfransın koronavirusun Azərbaycanda və qlobal mühitdə olan problemlərin, onunla mübarizə üçün həm təşkilatı, həm tibbi-bioloji müstəvidə qəbul olunan qərarların müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Alim koronavirus üzərində tam qələbənin əldə edilməsi üçün böyük vaxtın tələb olunduğunu deyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan da daxil olmaqla bir çox ölkələr yalnız düzgün qərarların qəbulu, müəyyən təşkilatı və tibbi-bioloji müalicəvi tədbirlərin görülməsi ilə vəziyyətdən minimum itkilərlə çıxa biliblər.
Akademik Ə.Abbasov AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun tabeliyində Tibbi bioloji biotexnologiyalar mərkəzinin yaradılması haqqında qərar qəbul edildiyini xatırladıb. Son vaxtlar bu mərkəzin işə başlaması üçün müəyyən işlərin görüldüyünü qeyd edərək bildirib ki, mərkəzin yaxın zamanda fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Alim koronavirusun təhlükə mənbəyi olması ilə yanaşı, həmçinin bir çox sahələrə, əsasən də yüksək texnologiyaların inkişafına təsir göstərdiyini qeyd edib: “Məlumdur ki, COVID-19-un bütün dünyada vüsət alması ilə bir sıra səhələrdə sürətli inkişaf müşahidə olunmağa başladı. Buraya tibbi-bioloji istiqamətlərdən başqa, informasiya texnologiyaları sahəsi də aiddir. Məsələn, pandemiya dövründə teletibb, tibbi xidmətlərin rəqəmsal platformalar üzərində təqdim olunması ön plana çıxdı”.
YT Parkın direktoru qeyd edib ki, aparılan araşdırmalara görə, Amerika Birləşmiş Ştatlarında koronavirus dövründə, son 6 ayda ambulator xəstələrin müraciəti 60 faiz azalıb, tibbi elektron xidmətlərin verilməsi isə 15 faiz artıb. Onun sözlərinə görə, karantin rejimi ilə əlaqədar təhsil müəssisələrinin bağlanması dərslərin onlayn formada keçirilməsini də qaçılmaz edib. Distant təhsilin gələcək üçün əsas seçim olması bir reallığa çevrilib.
Distant təhsilin ölkəmizdə də yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayan alim bildirib ki, bu təhsil sisteminin gələcəkdə əsas seçim olması istisna edilmir.
Koronavirusun yayılma sürətinin proqnozlaşdırılmasından danışan akademik Ə.Abbasov bu məsələnin geniş tədqiqat mövzusu olduğunu, koronavirusun sosial distantlıq şərtlərindən asılı olaraq proqnozlaşdırılması modelinin hazırlandığını deyib.
O, artıq dünyada koronavirusla mübarizə üçün süni intellekt texnologiyalarının və dərin təlimin tətbiqi ilə bir neçə elmi proqramın hazırlandığını söyləyib. Azərbaycanın da bu sahədə təcrübəyə sahib olduğunu deyən alim YT Park-ın rezidenti statusunu əldə etmiş “Emsys” şirkətinin yaratdığı videokonfranslar, kollektiv onlayn müzakirələr və müxtəlif növ kütləvi onlayn tədbirlərin keçirilməsi üzrə virtual platforma kimi istifadə imkanlarına malik olan, müasir tələblərə cavab verən ilk milli videokonfrans sisteminin sınaqdan uğurla keçdiyini diqqətə çatdırıb: “Xarici analoqları ilə eyni, həmçinin ölkəmizin spesifik tələblərinə uyğun əlavə funksiyaları istifadəçilərinə təqdim edən, informasiya təhlükəsizliyi baxımından əlverişli olan bu sistem Azərbaycanda onlayn konfranslar üçün önəmli platforma hesab edilə bilər. Sistem COVID-19 və digər bu kimi problemlərlə üzləşən təşkilatların daha çevik və effektiv kommunikasiyası üçün geniş imkanlar açır, müasir tələblərə cavab verməklə yanaşı, dünyadakı digər analoqlarından fərqli olaraq milli təhlükəsizlik baxımından da əlverişlidir”.
Akademik Ə.Abbasov Azərbaycanda TƏBİB-in yaratdığı  “E-Təbib”  proqramını da yüksək qiymətləndirərək, əlavə edib ki, bu kimi proqramlar koronavirusun yayılması və onunla mübarizə üsullarının proqnozlaşdırılmasına müsbət təsir edir.
Direktor nitqinin sonunda konfransın təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib, tədbirin koronavirusla mübarizə istiqamətində uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.

Академик Али Аббасов: «Первая национальная система видеоконференций является важной платформой для проведения в Азербайджане онлайн-конференций» Авг 05, 2020 | 12:23 / Важные события
4 августа директор Парка высоких технологий НАНА (Парк ВТ), академик Али Аббасов выступил на церемонии открытия международной онлайн-конференции на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
Отметив, что для победы над коронавирусом требуется долгое время, академик добавил, что многие страны, в том числе и Азербайджан, могут преодолеть сложившуюся обстановку с минимальными потерями, если будут принимать правильные решения и реализовывать определенные организационные и лечебные мероприятия.
Академик Али Аббасов напомнил, что Президиум НАНА принял постановление о создании под ведомством Института молекулярных биологий и биотехнологий Центра медико-биологических технологий, и сообщил, что в последнее время проводятся определенные мероприятия, нацеленные на налаживание работы центра, и планируется, что центр начнет свою деятельность в ближайшее время.
Ученый отметил, что, представляя собой большую опасность, коронавирус в то же время оказал положительное стимулирующее влияние на развитие многих отраслей, особенно высоких технологий: «Известно, что с распространением COVID-19 в мире наблюдается ускоренное развитие ряда отраслей, среди которых следует отметить медицинские и биологические сферы, а также область информационных технологий. Например, в период пандемии на передний план вышел вопрос предоставления медицинских услуг посредством цифровых платформ».
Директор Парка ВТ добавил, что в связи с карантинным режимом также закрылись образовательные учреждения, это привело к организации дистанционного образования, что было реализовано в нашей стране на самом высоком уровне. Таким образом, не исключено, что в будущем основным выбором станет дистанционное обучение.
Говоря о прогнозировании скорости распространения коронавируса, академик Али Аббасов сообщил, что в настоящее время этот вопрос является темой обширных исследований, разрабатывается модель прогнозирования с учетом условий социального дистанцирования.
Академик отметил, что в мире уже разработаны несколько научных программ для борьбы с коронавирусом с использованием технологий искусственного интеллекта. Сказав, что и у Азербайджана имеется опыт в данной сфере, ученый рассказал об успешном испытании созданной компанией «Emsys», получившей статус резидента Парка ВТ, и отвечающей всем современным требованиям первой национальной системы видеоконференций, которая может быть использована в качестве виртуальной платформы для проведения видеоконференций, коллективных онлайн-дискуссий и различных массовых мероприятий: «Система открывает широкие возможности для налаживания гибкой и эффективной коммуникации между организациями, которые столкнулись с проблемой COVID-19 и т.д., отвечает современным стандартам и, в отличие от ее аналогов в мире, более выгодна и доступна с точки зрения национальной безопасности».
Академик также высоко оценил созданную TƏBİB программу «E-Təbib» и подчеркнул, что подобные программы положительно влияют на прогнозирование распространения коронавируса и разработку методов борьбы с ним.
В заключение своей речи директор Парка ВТ поблагодарил организаторов конференции и выразил свою уверенность в том, что мероприятие будет способствовать получению успешных результатов в борьбе с коронавирусом.