“Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans başa çatıb Avg 07, 2020 | 08:35 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-da “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda keçirilən beynəlxalq onlayn konfrans başa çatıb.
Konfransda 9 plenar, 30-a yaxın seksiya çıxışları dinlənilib, ümumilikdə 102 məruzə təqdim olunub. Konfransın AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın moderatorluğu ilə keçən sonuncu günündə AMEA ilə yanaşı, AR Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Tibb Universiteti və digər qurumların nümayəndələri tərəfindən Azərbaycan populyasiyasının molekulyar genetik tədqiqi ilə bağlı, o cümlədən Azərbaycan əhalisində Y-xromosom DNT-nin polimorfizmi, COVID-19 xəstəliyinin molekulyar diaqnostikasında keyfiyyətə nəzarət, stasionar COVID-19 xəstələrinə müalicə nəticələri, yarasalar bəzi zoonoz virusların potensial təbii rezervuarı kimi, COVID-19-a yoluxmuş xəstələrin qanında ferritin səviyyəsinin xüsusiyyətləri və s. mövzularda məruzələr təqdim olunub.
Tədbirin bağlanış mərasimində çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev, Kembric Tibbi Tədqiqatlar Şurası Molekulyar Biologiya İnstitutu Hesablama kristalloqrafiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) laboratoriya müdiri, professor Qərib Mürşüdov, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, akademik Əli Abbasov, ABŞ-ın İndiana Bioelmlər Tədqiqat İnstitutunun və professor Vidadi Yusibov, Pusan Milli Universitetindən professor Dr. İsmayıl Zülfüqarov, professor Ulduz Həşimova, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Allahverdi Şahverənov, AMEA Botanika İnstitutunun Etnobotanika laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səyyarə İbadullayeva və digərləri çıxış edərək təkliflərini səsləndiriblər.
Çıxış edənlər konfransı Azərbaycan elmi üçün əhəmiyyətli bir hadisə, biotibb elmi üçün isə yeni bir mərhələ kimi qiymətləndiriblər. Koronavirusla bağlı problemlərin həlli üçün multidissiplinar yanaşmaların təklif olunduğunu tədbirin molekulyar biologiya, yüksək texnologiyalar, süni intellekt və digər sahələr üzrə fəaliyyət göstərən elmi ictimaiyyəti bir araya topladığını bildiriblər, gənclərin bu sahədə elmi tədqiqatlar aparmasına təkan verəcəyini vurğulayıblar. Konfransa yekun vuran AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova konfransın keçirilməsində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, pandemiya bir daha göstərdi ki, ölkəmizdə həm fundamental, həm də tətbiqi elm sahələri daha intensiv şəkildə inkişaf etdirilməli, təbii və antropogen xarakterli təhlükə və risklərə qarşı elmi tədqiqatlar aparılmalıdır: “Belə bir şəraitdə biologiya, xüsusilə də tibb elmlərinə diqqət yönəldilməli, biotibb sahəsi daha çox inkişaf etdirilməlidir. Bu gün yoluxucu xəstəliklərlə bağlı patalogiyaların molekulyar genetik populyasiya səviyyəsində tədqiqi böyük əhəmiyyət kəsb edir”.
Pandemiya ilə mübarizə tədbirləri çərçivəsində aparılan tədqiqatlar zamanı müasir texnologiyalardan istifadənin zəruriliyindən danışan akademik bildirib ki, dördüncü sənaye inqilabının tələblərinə müvafiq olaraq biologiya və tibb sahələrində maşın təlimi və süni intellect texnologiyaları tətbiq olunmalı, nəticələrin proqnozlaşdırılmasına imkan verən dinamik sistemlər öyrənilməlidir.
İ.Hüseynova son dövrlər neyroelmlərin sürətlə inkişaf etdiyini qeyd edərək bu sahə üzrə vaxtilə AMEA-da araşdırmalar aparıldığını, hazırda isə bu tədqiqatlara müasir prizmadan yanaşılmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Ölkəmizdə bioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi məsələsinə toxunan AMEA-nın vitse-prezidenti patogenlərlə əlaqədar olan məlumatların əlaqələndirilməsinin vahid mərkəzdən idarə olunması istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
Akademik elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsindən danışaraq gənc kadrların yetişdirilməsinə təhsil sistemindən başlanıldığını, hazırlıqlı kadrların elmi mühitdə daha fəal şəkildə tədqiqatlara cəlb olunduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, konfransda Azərbaycan Tibb Universiteti və digər klinikalardan təqdim olunan məruzələrin müəlliflərinin əksəriyyətinin gənc tədqiqatçılar olması artıq gənclərimizin müstəqil fikir yürütmək və dünya təcrübəsini nəzərə alaraq sərbəst tədqiqatlar aparmağa qadir olduqlarını göstərir.
İ.Hüseynova konfransda tibbi biologiya, immunologiya, virusologiya və digər sahələrin, o cümlədən dərman bitkilərinin hazırlanması istiqamətlərində məruzələrin təqdim olunduğu vurğulayıb, tədbirin akademiyanın BTEB-ə daxil olan institutları ilə tibb sahəsi üzrə fəaliyyət göstərən mütəxəssislər arasında birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına yeni imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin AMEA alimlərinin tədqiqatlarının Səhiyyə Nazirliyi, TƏBİB, AR Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və onun nəzdində olan elmi tədqiqat institutların əməkdaşları ilə birgə multidissiplinar qaydada həyata keçirilməsinin önəmini qeyd edib.
Sonda konfrans iştirakçıları adından ölkə Prezidenti İlham Əliyevə ünvanlanan müraciət sələndirilib və qəbul edilib.

Завершила свою работу международная онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего» Авг 07, 2020 | 08:35 / Конференции, встречи
В НАНА завершила свою работу международная онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
На 9-ти пленарных и около 30-ти секционных заседаниях конференции были представлены 102 доклада. В последний день конференции, который прошел при модераторстве директора Института физиологии НАНА, доктора биологических наук, профессора Улдуз Гашимовой, были прослушаны доклады представителей НАНА, Агентства продовольственной безопасности, Азербайджанского медицинского университета и прочих организаций, посвященные клиническим особенностям инфекции COVID-19 и успешным методам лечения, методам обследования грудной клетки при диагностике пневмонии COVID-19, связанным с COVID-19 миокардитам, реабилитации психологических расстройств, возникших после болезни COVID-19, и многим другим вопросам.
На церемонии закрытия выступили член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов, директор Научно-исследовательского института прикладной математики БГУ, академик Фикрет Алиев, заведующий Лабораторией вычислительной кристаллографии Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований Кембриджского университета (Великобритания), заведующий Лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА (ИМББ), профессор Гариб Муршудов, директор Парка высоких технологий НАНА, академик Али Аббасов, профессор Института бионаук Индианы (США) и сотрудник ИМББ Видади Юсифов, профессор Пусанского национального университета Исмаил Зульфугаров и другие, которые выдвинули свои предложения.
Выступающие назвали конференцию знаменательным событием в истории развития науки в Азербайджане и новым этапом в развитии биомедицины. Они сообщили, что мероприятие, на котором были предложены мультидисциплинарные подходы к решению проблем, связанных с коронавирусом, собрало вместе ученых и специалистов, занятых в таких сферах, как молекулярная биология, высокие технологии, искусственный интеллект и т.д., и подчеркнули, что конференция также будет способствовать проведению молодыми кадрами исследований в данной области.
В своей заключительной речи вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН), академик Ирада Гусейнова поблагодарила всех участников конференции. Она отметила, что пандемия в очередной раз показала, что в республике должны более интенсивно развиваться как фундаментальные, так и прикладные науки, и проводиться научные исследования, нацеленные на изучение природных и антропогенных угроз и рисков.
Говоря о необходимости применения современных технологий при проведении исследований в рамках мер по борьбе с пандемией, академик сообщила, что, в соответствии с требованиями четвертой промышленной революции, в сфере биологических и медицинских наук должны применяться технологии машинного обучения и искусственного интеллекта, а также изучаться динамические системы, позволяющие прогнозировать результаты.
Отметив, что в последнее время ускоренно развиваются нейронауки, Ирада Гусейнова сказала, что в свое время в НАНА проводились исследования в данной сфере, и подчеркнула, что в настоящее время к этим исследованиям необходимо относиться с призмы современности.
Затронув вопрос об обеспечении биологической безопасности в стране, вице-президент НАНА выдвинула свои предложения, нацеленные на управление координацией данных о патогенах из единого центра.
Академик рассказала также об интеграции науки и образования и подчеркнула, что подготовка молодых кадров начинается с системы образования, а подготовленные кадры более активно привлекаются к научным исследованиям. Она сообщила, что многие из авторов докладов, представленных на конференцию из Азербайджанского медицинского университета, а также различных клиник, – это молодые исследователи, что свидетельствует о том, что наша молодежь способна выдвигать независимые суждения и самостоятельно вести исследования с учетом мировой практики.
Ирада Гусейнова отметила, что на конференции были представлены доклады, посвященные таким направлениям, как медицинская биология, иммунология, вирусология, изготовление лекарственных препаратов растительного происхождения и т.д., и добавила, что мероприятие открыло новые возможности для налаживания сотрудничества между институтами ОБМН академии и специалистами, занятыми в медицинской сфере. Также вице-президент НАНА подчеркнула необходимость в проведении мультидисциплинарных исследований учеными НАНА совместно со специалистами Министерства здравоохранения, TƏBİB и Агентства продовольственной безопасности.
В заключение было принято решение адресовать Президенту Ильхаму Алиеву обращение от имени участников конференции.