Ölkə alimləri pandemiya əleyhinə qabaqlayıcı tədbirlərlə əlaqədar təkliflər irəli sürüblər Avg 19, 2020 | 13:03 / Mühüm hadisələr
Prezident İlham Əliyevin koronavirus pandemiyası çərçivəsində ölkəmizdə vaxtında zəruri qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirməsi Azərbaycanın mübarizənin ilk günündən başlayaraq bugünədək yoluxma sayı ən az olan ölkələr sırasında olmasına şərait yaratdı.
Bu barədə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ölkə mətbuatına açıqlamasında bildirib.
O, qeyd edib ki, ölkə alimləri qabaqlayıcı tədbirlərlə əlaqədar çoxlu sayda təkliflər irəli sürüblər: “Xalq təbabətində dərman bitkiləri vasitəsilə immunitet sisteminin yüksəldilməsi ilə bağlı elmi mülahizələr ictimaiyyətə təqdim edilib. Hesab edirəm ki, ölkəmizdə dövlət səviyyəsində yaradılan şərait, vətəndaşların görülən tədbirlərin vacibliyini dərk edib məsuliyyətlərini artırmasının müşahidə olunması, eyni zamanda, qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi Azərbaycanın bundan sonrakı mərhələlərdə də pandemiyanı az itkilərlə başa vurmasına imkan yaradacaq”.
Akademik İ.Həbibbəyli əlavə edib ki, Azərbaycan günəşli günlərin sayına görə dünyada ilk onluğa daxil olan ölkələrdəndir. Bu səbəbdən günəş, təbii iqlim şəraiti, ölkəmizdə dövlət səviyyəsində həyata keçirilən tədbirlər, alimlərin ideyalarının tətbiqi bundan sonrakı mərhələlərdə Azərbaycanda risklərin azalmasına, itkilərin minimuma endirilməsinə, vətəndaşların iş fəaliyyətini bərpa etməsinə şərait yaradacaq.

Scientists of the country put forward proposals for preventive measures in connection with the pandemic Aug 19, 2020 | 13:03 / Important events
Timely implementation by President Ilham Aliyev of the necessary preventive measures in the framework of the coronavirus pandemic in our country allowed Azerbaijan to become one of the countries with the lowest number of infected.
The first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli announced this.
He noted that the country's scientists have put forward a number of proposals for preventive measures: “The public was presented with scientific considerations to increase immunity with the help of medicinal plants known in folk medicine. I believe that the conditions created at the state level in our country, increased responsibility of citizens, as well as preventive measures will allow Azerbaijan to overcome the consequences of the pandemic with less losses."
Academician I. Habibbayli added that Azerbaijan is among the top ten countries in the world in terms of the number of sunny days. Therefore, the sun, natural and climatic conditions, measures taken at the state level in our country, the application of the ideas of scientists will further reduce risks in Azerbaijan, minimize losses, and restore the working activity of citizens.