Fiziologiya İnstitutunun əməkdaşları qanvermə aksiyasında iştirak ediblər Avg 31, 2020 | 14:17 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın akad. A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun əməkdaşları Respublika Talassemiya Mərkəzinin təşkil etdiyi qanvermə aksiyasında iştirak ediblər. Tədbirin təşkilində məqsəd talassemiyalı və hemofiliyalı xəstələrə yardım etmək olub.
Könüllülük əsasında keçirilən aksiya Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzinin Qan Bankının xüsusi tibb briqadasının həkim-hematoloqları tərəfindən hər bir donorun sağlamlığı öncədən müəyyən olunaraq baş tutub. Yığılan qan ehtiyatı yoxlanılaraq talassemiya, hemofiliya və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün istifadə olunacaq.
Qeyd edək ki, bu proses Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiq etdiyi "Hemofiliya və talassemiyadan əziyyət çəkən uşaqlara qayğı" Dövlət Proqramına dəstəyin təzahürüdür.

Сотрудники Института физиологии приняли участие в акции по сдаче крови Авг 31, 2020 | 14:17 / Важные события
Сотрудники Института физиологии имени академика А.Гараева НАНА приняли участие в акции по сдаче крови, организованной Республиканским центром талассемии. Целью мероприятия была помощь больным талассемией и гемофилией.
Добровольную акцию проводили гематологи специальной медицинской бригады Банка крови Национального центра гематологии и трансфузиологии, которые заранее определяли состояние здоровья каждого донора. Собранная кровь будет проверена и использована для больных талассемией, гемофилией и другими заболеваниями крови.
Отметим, что данный процесс является проявлением поддержки Государственной программы «Забота о детях, больных гемофилией и талассемией», утвержденной Президентом Ильхамом Алиевым.