MBBİ-də yanğın təhlükəsi, yaranma səbəbləri və yanğın təhlükəsizliyinin təmin olunması üzrə təlim keçirilib + Foto Sen 09, 2020 | 14:13 / Tədbirlər
AMEA  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun 2020-ci il üçün mülki müdafiə tədbirləri planına uyğun olaraq 09.09.2020-ci il tarixində institutun Mülki Müdafiə qərargah rəisi  Valeh İmanov, Obyekt Fövqəladə Hallar Komissiyasının sədri Ələmdar Məmmədovun və mülki-müdafiə manqalarının üzvlərinin iştirakı ilə yanğın təhlükəsi, yaranma səbəbləri və yanğın təhlükəsizliyinin təmin olunması üzrə təlim keçirilib. Təlim zamanı əməkdaşlar yanğın söndürmə balonlarının iş prinsipi ilə tanış olub və yanğın zamanı onalrdan istifadə qaydaları əməkdaşlara praktiki olaraq nümayiş etdirilib. Eyni zamanda hər bir laboratoriyada olan yanğın təhlükəsizliyi qaydalarının təlimat kitabçası barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, fövqaladə halların qarşısının alınması üçün laboratoriyada iş qurtardıqdan sonra hər bir əməkdaş göstərilən qaydalara diqqət etməli və onlara tam əməl etdikdən sonra laboratoriyanı tərk etməlidir.

В ИМББ прошел инструктаж по обеспечению пожарной безопасности и причинам возникновения пожароопасной ситуации + Фото Сен 09, 2020 | 14:13 / Мероприятия
Согласно плану мероприятий гражданской обороны, предусмотренных для проведения в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА в 2020-м году, 09.09.2020 был проведен инструктаж по причинам возникновения пожароопасной ситуации и обеспечению пожарной безопасности с участием начальника Штаба Гражданской Обороны института Валеха Иманова, председателя Комиссии по Чрезвычайным Ситуациям Объекта Аламдара Мамедова и членов отделений гражданской обороны. В ходе инструктажа сотрудники института ознакомились с принципами работы огнетушителей, и им на практике были продемонстрированы правила их применения во время пожара. В то же время была озвучена информация об имеющейся в каждой лаборатории обучающей методичке по правилам пожарной безопасности. Было отмечено, что для предотвращения чрезвычайных ситуаций каждый сотрудник после окончания работы в лаборатории должен внимательно соблюдать указанные правила и покидать лабораторию после полного выполнения всех мероприятий.