Xarici diplomatlar Gəncədə erməni vəhşiliyini öz gözləri ilə görüblər + Foto Okt 12, 2020 | 14:39 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 12-də Azərbaycandakı diplomatik korpusun rəhbərləri, səfirlər, hərbi attaşelər, beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndəliklərinin rəhbərləri Gəncəyə səfərə gəliblər.
AZƏRTAC-ın bölgəyə ezam olunmuş müxbiri xəbər verir ki, diplomatları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Elçin Əmirbəyov və başqaları müşayiət edirlər.
Səfərin məqsədi diplomatları erməni vəhşiliyi - Ermənistanın günahsız mülki insanlara və enerji infrastrukturuna qarşı həyata keçirdiyi məsuliyyətsiz raket hücumlarının səbəb olduğu cinayət səhnələri ilə tanış etməkdir.
Ermənistanın hərbi cinayətləri ilə tanış olan diplomatlara məlumat verilib ki, işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını və onların Əlavə Protokollarını, habelə özlərinin israrlı xahişləri əsasında Moskvada keçirilmiş görüşün yekunu olaraq, razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini pozaraq, Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan atəşə tutmaqda davam edir. Belə müharibə cinayətlərindən biri oktyabrın 11-də gecə saat 2 radələrində cəbhə zonasından kənarda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri olan Gəncədə yaşanıb. Düşmənin məqsədli şəkildə şəhərin mərkəzi hissəsində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarını ağır artilleriyadan atəşə tutması nəticəsində 4-ü qadın olmaqla, 9 nəfər həlak olub. Həmçinin 16 qadın, 6-sı azyaşlı olmaqla, 34 nəfər yaralanıb. Ondan artıq çoxmənzilli binaya və 100-dən çox müxtəlif təyinatlı obyektə ziyan dəyib.
Qeyd olunub ki, əhalinin sıx yaşadığı ərazilərə “Toçka-U”, “Smerç”, “Skad” və digər raketlərlə hücumun həyata keçirilməsi çoxlu sayda insanın qətlə yetirilməsi məqsədi daşıyır. Təmas xəttindən uzaqda yerləşən Gəncə Ermənistanın Vardenis rayonundan atəşə tutulub. Eyni zamanda, Azərbaycanın sənaye şəhəri olan Mingəçevir şəhəri, o cümlədən Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyası olan Mingəçevir Su Elektrik Stansiyası Ermənistan tərəfindən raket atəşinə məruz qalır.
Oktyabrın 12-nə olan məlumata görə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumları nəticəsində, ümumilikdə, 41 mülki şəxs qətlə yetirilib, 207 nəfər isə yaralanıb. Yararsız vəziyyətə düşmüş mülki obyektlərin sayı 146, çoxmənzilli yaşayış binalarının sayı 57, yaşayış evlərinin sayı isə 1185-dir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistanın bu əməlləri Moskvada əldə olunmuş humanitar atəşkəs razılaşmasına ziddir. Azərbaycan humanitar atəşkəs rejiminə əməl etsə də, Ermənistan mülki əhaliyə qarşı vandalizm aktı törətdi. Beynəlxalq təşkilatlar hərbi cinayətlər törədən, dinc əhalini hədəfə alan Ermənistana siyasi təzyiq göstərməlidir. Əgər Ermənistan bu əməllərini davam etdirəcəksə, Azərbaycan beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq cavab tədbirləri görəcək.

On October 12, heads of diplomatic corps, ambassadors, military attaches, and heads of representations of international organizations in Azerbaijan arrived in the city of Ganja.
AZERTAC's correspondent, dispatched to the frontline, reports that the diplomats are accompanied by Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev, Assistant to the First Vice-President Elchin Amirbayov, and others.
The visit aims to acquaint the diplomats with the Armenian atrocities - crime scenes of Armenia's reckless missile attacks against innocent civilians and energy infrastructure.
The foreign diplomats were informed that the aggressor Armenian armed forces continue to subject to heavy artillery fire Azerbaijani civilians, violating the norms and principles of the international law, the 1949 Geneva Conventions, and their Additional Protocols, as well as the agreement on humanitarian ceasefire which was signed on their persistent requests following the meeting in Moscow. It was noted that on October 11, 2020, at around 2 am-midnight, the Armenian troops fired rockets on Ganja, the second largest city of Azerbaijan that is far beyond the battlefield, in rude violation of the humanitarian ceasefire a result of which 9 civilians killed, 34 people including 6 kids and 16 women were injured.
The attacks on densely populated areas with “Tochka-U”, “Smerch”, “Scud” and other missiles is aimed at killing a large number of people. The missile attack to Ganja, the city located far from the line of contact, was launched from the Vardenis region of Armenia.
The diplomats were also informed that these actions by Armenia contradict the agreement on a humanitarian ceasefire reached in Moscow. Although Azerbaijan complied with the humanitarian truce, Armenia has committed acts of vandalism against the civilian population. It was emphasized that international organizations must exert political pressure on Armenia, which commits war crimes and targets civilians.