Xarici diplomatlar Gəncədə erməni vəhşiliyini öz gözləri ilə görüblər + Foto Okt 12, 2020 | 14:39 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 12-də Azərbaycandakı diplomatik korpusun rəhbərləri, səfirlər, hərbi attaşelər, beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndəliklərinin rəhbərləri Gəncəyə səfərə gəliblər.
AZƏRTAC-ın bölgəyə ezam olunmuş müxbiri xəbər verir ki, diplomatları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Elçin Əmirbəyov və başqaları müşayiət edirlər.
Səfərin məqsədi diplomatları erməni vəhşiliyi - Ermənistanın günahsız mülki insanlara və enerji infrastrukturuna qarşı həyata keçirdiyi məsuliyyətsiz raket hücumlarının səbəb olduğu cinayət səhnələri ilə tanış etməkdir.
Ermənistanın hərbi cinayətləri ilə tanış olan diplomatlara məlumat verilib ki, işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını və onların Əlavə Protokollarını, habelə özlərinin israrlı xahişləri əsasında Moskvada keçirilmiş görüşün yekunu olaraq, razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini pozaraq, Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan atəşə tutmaqda davam edir. Belə müharibə cinayətlərindən biri oktyabrın 11-də gecə saat 2 radələrində cəbhə zonasından kənarda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri olan Gəncədə yaşanıb. Düşmənin məqsədli şəkildə şəhərin mərkəzi hissəsində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarını ağır artilleriyadan atəşə tutması nəticəsində 4-ü qadın olmaqla, 9 nəfər həlak olub. Həmçinin 16 qadın, 6-sı azyaşlı olmaqla, 34 nəfər yaralanıb. Ondan artıq çoxmənzilli binaya və 100-dən çox müxtəlif təyinatlı obyektə ziyan dəyib.
Qeyd olunub ki, əhalinin sıx yaşadığı ərazilərə “Toçka-U”, “Smerç”, “Skad” və digər raketlərlə hücumun həyata keçirilməsi çoxlu sayda insanın qətlə yetirilməsi məqsədi daşıyır. Təmas xəttindən uzaqda yerləşən Gəncə Ermənistanın Vardenis rayonundan atəşə tutulub. Eyni zamanda, Azərbaycanın sənaye şəhəri olan Mingəçevir şəhəri, o cümlədən Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyası olan Mingəçevir Su Elektrik Stansiyası Ermənistan tərəfindən raket atəşinə məruz qalır.
Oktyabrın 12-nə olan məlumata görə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumları nəticəsində, ümumilikdə, 41 mülki şəxs qətlə yetirilib, 207 nəfər isə yaralanıb. Yararsız vəziyyətə düşmüş mülki obyektlərin sayı 146, çoxmənzilli yaşayış binalarının sayı 57, yaşayış evlərinin sayı isə 1185-dir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistanın bu əməlləri Moskvada əldə olunmuş humanitar atəşkəs razılaşmasına ziddir. Azərbaycan humanitar atəşkəs rejiminə əməl etsə də, Ermənistan mülki əhaliyə qarşı vandalizm aktı törətdi. Beynəlxalq təşkilatlar hərbi cinayətlər törədən, dinc əhalini hədəfə alan Ermənistana siyasi təzyiq göstərməlidir. Əgər Ermənistan bu əməllərini davam etdirəcəksə, Azərbaycan beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq cavab tədbirləri görəcək.

Зарубежные дипломаты воочию увидели армянское зверство + Фото Окт 12, 2020 | 14:39 / Важные события
12 октября руководители дипломатического корпуса в Азербайджане, послы, военные атташе и руководители представительств международных организаций в нашей стране посетили Гянджу.
Как сообщает командированный во фронтовой регион корреспондент АЗЕРТАДЖ, дипломатов сопровождают помощник Президента Азербайджанской Республики – заведующий отделом Администрации Президента по вопросам внешней политики Хикмет Гаджиев, помощник Первого вице-президента Азербайджанской Республики Эльчин Амирбеков, заместитель министра иностранных дел Рамиз Гасанов и другие.
Цель визита заключалась в ознакомлении дипломатов с армянским зверством – местами преступлений, вызванных безответственными ракетными обстрелами со стороны Армении безвинных мирных жителей и энергетической инфраструктуры.
Дипломаты, знакомящиеся с военными преступлениями Армении, были проинформированы о том, что оккупационные армянские вооруженные силы, нарушая нормы и принципы международного права, Женевские конвенции 1949 года и Дополнительные протоколы к ним, а также требования гуманитарного перемирия, согласованного по итогам проведенной в Москве встречи на основе их настоятельных просьб, умышленно обстреляли мирное население Азербайджана, подвергли тяжелому артиллерийскому огню населенные пункты. Одно из таких военных преступлений произошло 11 октября около 2 часов ночи в Гяндже, втором по величине городе Азербайджанской Республики, расположенном вдали от линии фронта. В результате целенаправленного тяжелого артиллерийского обстрела врагом многоквартирных жилых зданий в центральной части города, погибли 10 человек, 5 из которых женщины. Кроме того, пострадали 35 человека, 16 из которых женщин, 6 – малолетние дети. Нанесен ущерб более десяти многоквартирным зданиям и свыше 100 различным объектам.
Было отмечено, что нападение ракетами «Точка-У», «Смерч», «Скад» и другими на густонаселенные территории нацелено на гибель людей в большом количестве. Гянджа, находящаяся далеко от линии соприкосновения, была обстреляна из Варденисского района Армении. Кроме того, Армения также подвергает ракетному обстрелу промышленный город Азербайджана Мингячевир, в том числе самую крупную теплоэлектростанцию Южного Кавказа – теплоэлектростанцию «Азербайджан», а также Мингячевирскую гидроэлектростанцию.
По информации на 12 октября, в результате атак армянских вооруженных сил погиб 41 мирный житель, 207 человек получили ранения. Количество гражданских объектов, попавших в непригодное состояние, составило 148, многоквартирных жилых зданий – 57, жилых домов – 1185.
Доведено до внимания, что эти действия Армении противоречат соглашению о гуманитарном прекращении огня, достигнутому в Москве. Азербайджан остался привержен гуманитарному режиму прекращения огня, а Армения совершила акты вандализма в отношении гражданского населения. Международные организации должны оказать политическое давление на Армению, которая совершает военные преступления, обстреливает мирное население. Если Армения продолжит эти действия, Азербайджан примет ответные меры в соответствии с международным правом.
Иностранные дипломаты ознакомились с последствиями армянского фашизма, возложили цветы вокруг полностью разрушенного жилого дома в знак уважения к памяти погибших мирных жителей.