MBBİ-nin əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ET Əkinçilik İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar Okt 26, 2020 | 12:15 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının  aparıcı elmi işçisi Samirə Rüstəmova, elmi işçilər Lalə Aydınlı, Turanə İsgəndərova, kiçik elmi işçi Səidə Zülfüqarova və doktorant Natella Əliyeva Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi molekulyar səviyyədə elmi tədqiqat işlərinin aparılması və sahədə payızlıq səpini üçün buğda genotiplərinin seçilməsi olmuşdur. Ezamiyyə zamanı təcrübə sahələrində müxtəlif nəzarət pitomniklərində əkiləcək yerli hibridləşmə əsasında stabilləşmiş F5 xətləri və beynəlxalq təşkilatlardan alınan müxtəlif ekoloji mənşəli buğda sort nümunələrinin xarakteristikaları müzakirə edilmiş, ümumilikdə 151 sort seçilmişdir. Birinci nəzarət pitomnikindən 68, ikinci nəzarət pitomnikindən 5, müxtəlif ekoloji mənşəli buğda sortlarından 62, müxtəlif seleksiya sortlarından 16 nümunə həm sahə, həm də laboratoriya şəraitində geniş tədqiqatların aparılması üçün seçilmişdir.

Employees of  IMBB were on a scientific trip in Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture Oct 26, 2020 | 12:15 / Scientific mission
Leading researcher of the Bioadaptation laboratory Samira Rustamova, scientific researchers Lale Aydinli, Turana Isgandarova, junior researcher Saida Zulfugarova and doctoral student Natella Aliyeva were on a scientific trip in Gobustan Regional Experimental Station (RES) of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. The main purpose of the trip was to conduct scientific research at the molecular level and select wheat genotypes for autumn sowing in the field. During the field trip, the characteristics of F5 lines stabilized on the basis of local hybridization to be planted in various control nurseries and samples of wheat varieties of different ecological origin obtained from international organizations were discussed, a total of 151 varieties were selected. 68 samples from the first control nursery, 5 samples from the second control nursery, 62 samples of wheat varieties of different ecological origin, 16 samples from different selection varieties were selected for extensive field and laboratory research.