Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin professoru Qərib Mürşüdov 27 avqust-8 sentyabr tarixlərində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olmuşdur + Foto Sen 09, 2018 | 16:15 / Mühüm hadisələr
Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin Molekulyar biologiya laboratoriyasının Kompüter kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov 27 avqust-8 sentyabr tarixlərində  institutumuzda olmuşdur. Onun rəhbəri olduğu “Molekulyar quruluşların saflaşdırma və yoxlanılma metodları” mövzusunda elmi-tədqiqat proqramı AMEA Rəyasət Heyətinin 15 mart 2017-ci il tarixli 5/9 №-li Qərarı ilə AMEA RH tərəfindən maliyyələşdirilməyə başlanılmış və hazırda bu istiqamətdə ciddi tədqiqatlar aparılır. Görülən işlər haqqında laboratoriyada müzakirələr aparılmış və alim gənc əməkdaşlara öz tövsiyyələrini vermişdir.
Sentyabrın 5-də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) himayəsi ilə təşkil edilən  Pedaqoji Forumun (PF) növbəti-V dinləməsi keçirilib. Qərib Mürşüdov “Müasir Struktur Biologiyası və gələcək perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Dinləmədə ADPU-nun rəhbərliyi, fakültə dekanları, kafedra müdirləri, şöbə müdirləri, professor-müəllimləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müvafiq elmi-tədqiqat institutlarının, ali təhsil müəssisələrinin alim-mütəxəssisləri, təhsil ekspertləri, pedaqoji ictimaiyyətin nümayəndələri, qeyri-hökümət təşkilatlarının təmsilçiləri və təhsil sahəsindən yazan jurnalistlər iştirak ediblər. Professor Q.Mürşüdov öncə təqdimatın təşkilinə görə ADPU-nun rəhbərliyinə təşəkkür edib və universitetin kollektivinə uğurlar arzulayıb. Təqdimatında Struktur Biologiya haqqında geniş danışan alim qeyd edib ki, bu elm sahəsi bioloji prosesləri, zülalların və molekulların quruluşunu öyrənir. Struktur Biologiya ötən əsrin 30-cu illərində yaranıb, son illər bu sahədə böyük uğurlar əldə edilib. Struktur Biologiya geniş perspektivlərə malikdir və gələcəkdə daha sürətlə inkişaf edəcəkdir. Tədbirə yekun vuran ADPU-nun rektoru Cəfər Cəfərov qeyd edib ki, yeni tədris ili ərəfəsində xalqımızın görkəmli alimi, professor Q.Mürşüdovla görüş keçirməyimiz olduqca təqdirəlayiqdir. Rektor maraqlı və məzmunlu təqdimata görə alimə təşəkkür edib və ona uğurlar arzulayıb.

Professor of the Cambridge University Garib Murshudov visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Sep 09, 2018 | 16:15 / Important events
Garib Murshudov the leader of the Computer crystallography group of the Cambridge University of Great Britain and head of the laboratory of Computational structural biology of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies visited our institute (August 27 - September 8). The research program "Refinement and validation of macromolecular structures", led by G. Murshudov is financed by the decision of the Presidium of ANAS under the number 5/9 (March 15, 2017), and profound research is being carried out in this direction. The research performed in the laboratory was discussed, after which the scientist made recommendations for young colleagues.
On September 5, the Pedagogical Forum, organized under the patronage of the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) was held. Garib Murshudov spoke on the topic: "Modern Structural Biology and Future Prospects". The administration of the ASPU, deans of the faculties, heads of the departments, teaching staff of the university, scientists of the research institutes of ANAS and higher education institutions, education experts, members of the pedagogical community, representatives of non-governmental organizations, and journalists covering the problems of education took part in the meeting. Professor G. Murshudov thanked the administration of the ASPU for organizing the speech and wished success to the staff of the university. The scientist spoke in detail about structural biology, which objects are biological processes, the structure of proteins and molecules. Structural Biology arose in the 30s of the last century and achieved great success in recent years. Structural Biology has great prospects and in the future this scientific field will develop with a greater speed. In the closing speech rector of the ASPU Jafar Jafarov noted that the meeting with the prominent scientist G. Murshudov on the eve of the new academic year is extremely important. J. Jafarov thanked the scientist for an interesting and informative report and wished him further success.