Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin professoru Qərib Mürşüdov 27 avqust-8 sentyabr tarixlərində Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olmuşdur + Foto Sen 09, 2018 | 16:15 / Mühüm hadisələr
Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin Molekulyar biologiya laboratoriyasının Kompüter kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov 27 avqust-8 sentyabr tarixlərində  institutumuzda olmuşdur. Onun rəhbəri olduğu “Molekulyar quruluşların saflaşdırma və yoxlanılma metodları” mövzusunda elmi-tədqiqat proqramı AMEA Rəyasət Heyətinin 15 mart 2017-ci il tarixli 5/9 №-li Qərarı ilə AMEA RH tərəfindən maliyyələşdirilməyə başlanılmış və hazırda bu istiqamətdə ciddi tədqiqatlar aparılır. Görülən işlər haqqında laboratoriyada müzakirələr aparılmış və alim gənc əməkdaşlara öz tövsiyyələrini vermişdir.
Sentyabrın 5-də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) himayəsi ilə təşkil edilən  Pedaqoji Forumun (PF) növbəti-V dinləməsi keçirilib. Qərib Mürşüdov “Müasir Struktur Biologiyası və gələcək perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Dinləmədə ADPU-nun rəhbərliyi, fakültə dekanları, kafedra müdirləri, şöbə müdirləri, professor-müəllimləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müvafiq elmi-tədqiqat institutlarının, ali təhsil müəssisələrinin alim-mütəxəssisləri, təhsil ekspertləri, pedaqoji ictimaiyyətin nümayəndələri, qeyri-hökümət təşkilatlarının təmsilçiləri və təhsil sahəsindən yazan jurnalistlər iştirak ediblər. Professor Q.Mürşüdov öncə təqdimatın təşkilinə görə ADPU-nun rəhbərliyinə təşəkkür edib və universitetin kollektivinə uğurlar arzulayıb. Təqdimatında Struktur Biologiya haqqında geniş danışan alim qeyd edib ki, bu elm sahəsi bioloji prosesləri, zülalların və molekulların quruluşunu öyrənir. Struktur Biologiya ötən əsrin 30-cu illərində yaranıb, son illər bu sahədə böyük uğurlar əldə edilib. Struktur Biologiya geniş perspektivlərə malikdir və gələcəkdə daha sürətlə inkişaf edəcəkdir. Tədbirə yekun vuran ADPU-nun rektoru Cəfər Cəfərov qeyd edib ki, yeni tədris ili ərəfəsində xalqımızın görkəmli alimi, professor Q.Mürşüdovla görüş keçirməyimiz olduqca təqdirəlayiqdir. Rektor maraqlı və məzmunlu təqdimata görə alimə təşəkkür edib və ona uğurlar arzulayıb.

Профессор из Кембриджа Гариб Муршудов с 27 августа по 8 сентября находился с рабочим визитом в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий + Фото Сен 09, 2018 | 16:15 / Важные события
Руководитель группы Компьютерной Кристаллографии лаборатории Молекулярной Биологии Кембриджского Университета Великобритании, заведующий лабораторией Вычислительной Структурной Биологии Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий профессор Гариб Муршудов 27 августа - 8 сентября находился с рабочим визитом в нашем Институте. Руководимая им научно-исследовательская программа «Методы очистки и проверки молекулярных строений» решением Президиума НАНА за номером 5/9 от 15 марта 2017 года начала финансироваться и в настоящее время в этом направлении ведутся серьезные исследования. Выполненные в лаборатории работы были обсуждены, после чего ученый поделился с молодыми коллегами своими рекомендациями.
5 сентября прошли очередные слушания Педагогического Форума, организованные под патронажем Азербайджанского Государственного Педагогического Университета (АГПУ). Гариб Муршудов выступил на форуме с докладом на тему: «Современная Структурная Биология и Будущие Перспективы». В слушаниях приняли участие руководство АГПУ, деканы факультетов, заведующие кафедрами, руководители отделов, профессорско-преподавательский состав университета, ученые-специалисты научно-исследовательских институтов НАНА и высших учебных заведений, эксперты образования, члены педагогической общественности, представители неправительственных организаций, а также журналисты, пишущие о проблемах образования. Профессор Г.Муршудов вначале поблагодарил руководство АГПУ за организацию выступления и пожелал успехов коллективу университета. В докладе ученый подробно рассказал о структурной биологии, отметив, что это научное направление изучает биологические процессы, строение белков и молекул. Структурная Биология возникла в 30-е годы прошлого века и достигла больших успехов в последние годы. У Структурной Биологии большие перспективы и в будущем эта научная область будет развиваться с еще большей скоростью. Выступивший с заключительной речью ректор АГПУ Джафар Джафаров отметил, что встреча с видным ученым профессором Г.Муршудовым в преддверии нового учебного года чрезвычайно важна. Ректор поблагодарил ученого за интересный и содержательный доклад и пожелал ему дальнейших  успехов.