Sentyabrın 16-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq bu qurumda yaradılmış magistratura təhsilinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, akademiyada həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən biri elm və təhsilin inteqrasiyasıdır. Yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində elm və təhsilin səmərəli inteqrasiyasına nail olmaq, respublikamızın bacarıqlı mütəxəssislərə və elmi kadrlara artan tələbatını ödəmək məqsədilə ölkə rəhbərliyinin dəstəyi sayəsində AMEA-nın tarixində ilk dəfə 2015-ci ildə ali təhsilin magistratura pilləsi yaradılıb və bu, elmi ictimaiyyət tərəfindən uğurla qarşılanıb. A.Əlizadə AMEA-nın magistraturasına bir sıra prioritet ixtisaslar üzrə qəbulun həyata keçirildiyini söyləyib .
AMEA rəhbəri akademiyada magistraturanın yaradılmasının bir neçə istiqamətdə problemlərin həllinə hədəfləndiyini söyləyib və bunlardan ən əsasının kadr hazırlığı məsələsi olduğunu qeyd edib: “Kadr hazırlığı istiqamətində AMEA-da yeni nəfəs hiss olunur. Hazırda AMEA-dan məzun olmuş 134 nəfərin 82-si bizim əməkdaşdır. Ümumiyyətlə isə AMEA magistraturasına indiyədək qəbul olmuş 204 nəfərin 166-sı öz yüksək təhsillərini almaqla yanaşı, həm də öz əmək bacarıqlarını bizim laboratoriyalarımızda daha da zənginləşdirirlər”.
Akif Əlizadə akademiyada təhsil alan magistrantların elmi laboratoriyalarda təcrübə keçəcəklərini, elmin son nailiyyətləri ilə tanış olacaqlarını, müasir və perspektivli mövzulara həsr olunan dissertasiyalar müdafiə edəcəklərini və görkəmli alimlərlə ünsiyyət quracaqlarını bildirib. Alim, həmçinin AMEA-da magistrantların elmlə məşğul olmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını söyləyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, AMEA-nın magistraturasını bitirmiş məzun magistrlərin əksəriyyəti təhsillərini doktorantura və dissertantura pilləsində, 74 məzundan 48-i öz təhsilini fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə davam etdirib. Akademik beş nəfərin İngiltərənin Oksford, Fransanın Monpelye, Çinin Jilin Kənd Təsərrüfatı, Rusiyanın Moskva Fiziki Tədqiqatlar və Türkiyənin İstanbul universitetləri kimi dünyanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunduqlarını, bu ilin məzunlarından 1-nin isə Türkiyənin Kocaeli Universitetinin geofizika ixtisasına tam təqaüdlə qəbul edildiyini bildirib.
Akademik A.Əlizadə magistrantların elmi nailiyyətlərinin artırılmasına dəstək vermək, təhsildə və elmdə yüksək nəticələr göstərən tələbələrin fəaliyyətini stimullaşdırmaq məqsədilə hər il təşkil edilən “Magistr” müsabiqəsindən də bəhs edib. Bu ildən isə yüksək balla magistraturaya daxil olan, həmçinin elm və təhsildə fərqlənən tələbələrə AMEA prezidentinin xüsusi təqaüdünün veriləcəyini bildirib.
Cari ilin qəbul nəticələri barədə mlumat verən A.Əlizadə bu il AMEA-ya tələbə qəbulunun keçən illərlə müqayisədə iki dəfə çox olduğunu söyləyib. Bildirib ki, bu da gənclərin AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil almalarına marağın getdikcə artmasının parlaq nümunəsidir.
"İlk dəfə olaraq AMEA bu ildən ödənişli magistr hazırlığına start verib"- deyə bildirən akademik A.Əlizadə AMEA-nın magistraturasına bu il 22 ixtisas,75 ixtisaslaşma üzrə 120 tələbənin qəbul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri tədrisə cəlb olunmuş elmi rəhbərlərə və müəllimlərə müraciət edərək akademiyaya layiqli kadrların yetişdirilməsi üçün əllərindən gələni əsirgəməməyi tövsiyyə edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov magistraturaya qəbulun nəticələri haqqında statistikanı nəzərə çatdırıb. O, ötən illər ərzində akademiyada magistratura fəaliyyəti, AMEA-nın magistratura pilləsi üzrə təhsil siyasətində tətbiq edilən yeniliklər və əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Daha sonra AMEA Riyaziyyat və  Mexanika İnstitutunun I kurs ən yüksək bal toplamış magistrantı Xalidə Əliyeva, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun I kurs magistrantı Xəyalə Əsgərli, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun II kurs magistrantı Firuzə Rzayeva, Geologiya və Geofizika İnstitutunun məzun magistri Yusif Əliyev çıxış ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın magistrantlarına tələbə biletləri təqdim olunub.
Bundan başqa, "Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi" döş nişanı ilə təltif olunmuş AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil Baş İdarəsinin Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya müdirləri Almaz Tağıyeva, Nizami Mürsəlov və həmin institutun böyük elmi işçisi Məhyəddin İskəndərov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Quliyeva, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Mahmudova, Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə Quliyeva və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmovaya döş nişanları təqdim edilib.

ANAS marks Day of Knowledge of masters + Photo ,Video Sep 16, 2019 | 15:30 / Conferences, assemblies
ANAS held an event dedicated to the Day of Knowledge On September 16.
Opening the event, President of ANAS, academician Akif Alizadeh congratulated the masters, wished success in their further scientific work. Academician Akif Alizadeh stressed that, the training of highly qualified specialists and scientific personnel in the society serves to raise the level of education and scientific research in the country, with the support of the country's leadership for the first time in 2015. A. Alizadeh noted that, admission to the master's program carried out in a number of priority specialties.
ANAS President noted that, the creation of a master's program at the Academy is aimed to solving problems in several areas, noting that the most important issue is personnel training. “There is a new step in the direction of staff training at ANAS. From 134 people who graduated from ANAS the 82 are our employees. In general, 166 masters who study at the academy receive not only higher education, but also enrich their skills in our laboratories.
Akif Alizadeh said that, masters who study at the academy will practice in scientific laboratories, get acquainted with the latest achievements of science, defend the thesis on modern and perspective topics and communicate with outstanding scientists. He also noted the creation of all conditions in ANAS for undergraduates in the field of science.
According to academician, the majority of completed master's programmes of ANAS continue their studies in doctoral studies, 48 students continue their studies on the Ph.D. training program. The academician added that five of them were accepted into leading world universities such as Oxford, Montpellier in France, Jilin Agriculture in China, Physical Research in Moscow, one of the graduates of this year entered the Kocaeli University in Turkey on the basis of a scholarship in geophysics.
Academician Akif Alizadeh also spoke about the annual "Master's Competition", which aims to underpin the growth of scientific achievements of undergraduates, and to stimulate students' achievements in education and science. He said that this year the students of the master's degree, as well as those in science and education, will be awarded special scholarships of the President of ANAS.
Giving information about the results of this year's admission, Akif Alizadeh said that this year, the number of students enrolled in ABAS was twice higher than in previous years. This is a vivid example of the growing interest of young people to study at the Master studies of ANAS, he noted
"For the first time, ANAS has started its paid master's training this year," said A. Alizadeh, adding that 120 students from 22 specialties and 75 specialties have been admitted to the magistracy of ANAS this year.
Then, academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov presented statistics on the results of admission to the magistracy. He spoke about the achievements of the magistracy in the academy, innovations and achievements in the educational policy of master studies of ANAS.
Then Khalida Aliyeva, the first-year undergraduate student of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, Khalala Askerli, a first-year undergraduate student at the Nasimi Institute of Linguistics, Firuza Rzayeva 2nd year undergraduate from the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Yusif Aliyev, master graduate of the Institute of Geology and Geophysics.
Finally, undergraduates of ANAS received student tickets.
In addition, the head of the Doctoral studies department of the Head Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, PhD in chemistry Omar Gulalov, Laboratory heads of the Institute of Petrochemical Processes – Almaz Taghiyeva, Nizami Murselov and senior researcher of the very institute Mahyaddin Iskandarov, head of the Education Department of the Institute of Control Systems, PhD in mathematics Sevinj Guliyeva, Head of the Training and Innovation Center of the Institute of Information Technology Rasmiyya Mahmudova, head of the Education Department of the Institute of Linguistics PhD in Philology Gatiba Guliyeva, and head of the Education Department of the Institute of Biology and Biotechnology PhD in Biology Samira Rustamova were awarded the badge "Advanced Education Worker of the Republic of Azerbaijan”.