Aprel döyüşləri-böyük zəfərin başlanğıcı Apr 02, 2020 | 15:36 / Mühüm hadisələr
2016-cı il aprel ayının əvvəllərində Azərbaycanın ön xətt mövqeləri və yaşayış məntəqələri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv artilleriya atəşinə məruz qaldı. Azərbaycan ordusunun bölmələri əks-həmlə ilə erməni işğalçılarının qoşunlarının təmas xəttində törətdikləri silahlı təxribatların qarşısını aldı və düşmənin dinc əhaliyə qarşı hücumlarını dəf etdi.
Ümumilikdə, Azərbaycan Ordusu sürətli əks-hücum əməliyyatı ilə düşməni ağır məğlubiyyətə uğradaraq, Füzuli, Cəbrayıl və Ağdərə rayonlarının işğal altındakı ərazilərinin 2000 hektardan çox hissəsi,Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı, Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi və Tərtər rayonunun Madagiz kəndi istiqamətində bəzi mövqelər düşməndən azad olundu. Bununla da cinayətkar erməni rəhbərlərinin  keçilməz erməni səngərləri haqqında mifi alt-üst edildi.
Bu döyüşlərdə erməni silahlı qüvvələri böyük itkilərə məruz qaldı. Ordumuzun qəti zərbələri nəticəsində düşmənin 30-dək tankı, 25-dən çox artilleriya qurğusu və digər zirehli texnikası məhv edildi, 320 hərbçisi öldürüldü, 500-dən artıq döyüşçüsü yaralandı. Ağdərə-Madagiz, Cəbrayıl istiqamətindəki yolların nəzarətdə saxlanılması təmin edildi.
Aprel döyüşləri bütün dünyaya Azərbaycan Ordusunun gücünü, qələbə əzmini, ədalətin bərpa olunacağını göstərdi.Tarixə “Dördgünlük müharibə” adı ilə düşən aprel döyüşləri hər bir Azərbaycan vətəndaşının hərbi vətənpərvərlik ruhunu daha da yüksəltdi. Aprel döyüşlərində qazanılan qələbə xalqımızın orduya olan inamını artırdı. Bu gün əli silah tutan hər kəs vətən uğrunda döyüşməyə hazırdır. Son döyüşlər ordumuzun necə böyük bir potensiala malik olduğunu bir daha göstərdi. Bu uğurlu döyüşlər Silahlı Qüvvələrimizin gələcəkdə qazanacağı qələbələrin yalnız başlanğıc nöqtəsidir.
Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Aprel döyüşlərinin əhəmiyyəti barədə dediyi sözlər bu qələbənin ordumuz və xalqımız üçün önəmini açıq şəkildə ifadə edir:
“Aprel döyüşləri hərbi dərsliklərə salınmalıdır. Həm peşəkarlıq, həm də vətənpərvərlik ruhu baxımından aprel döyüşləri bir daha göstərdi ki, Azərbaycan xalqı qəhrəman xalqdır. Bir daha onu göstərdi ki, biz bu vəziyyətlə barışmayacağıq. Onu göstərdi ki, xalq-iqtidar birliyi bu gün Azərbaycanda yüksək səviyyədə təmin olunur, möhkəmlənir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli bizim üçün həmişə olduğu kimi birinci yerdə duran prioritet məsələdir”.

April battles - the beginning of a great victory Apr 02, 2020 | 15:36 / Important events
In early April 2016, Azerbaijani frontline positions and settlements came under intense artillery fire from the Armenian armed forces. Azerbaijan’s forces launched an offensive into the territories occupied by Armenian forces and repulsed the enemy's attacks on the civilian population.
In general, the Azerbaijani Army defeated the enemy with a rapid counter-offensive, destroying more than 2,000 hectares of the occupied territories of Fizuli, Jabrayil and Agdara regions, the heights around Talysh village of Tartar region, Lalatapa height of Jabrayil region and Jojug Marjanli, Gulustan village of Goranboy region and ome positions in the direction of Madagiz village of Tartar  region were liberated from the enemy. Thus, the myth of criminal Armenian leaders about impassable Armenian trenches was overturned. In these battles, the Armenian armed forces suffered heavy losses. As a result of the decisive blows of our army, about 30 enemy tanks, more than 25 artillery pieces and other armored vehicles were destroyed, 320 servicemen were killed and more than 500 fighters were wounded. Aghdara-Madagiz, Jabrayil roads were kept under control.
The April battles showed the world the strength of the Azerbaijani Army, the determination to win, the restoration of justice. The April battles, known as the "Four-Day War", raised the military patriotism of every Azerbaijani citizen. The victory in the April battles increased the confidence of our people in the army. Today, anyone with a weapon is ready to fight for the homeland. Recent battles have shown once again the great potential of our army. These successful battles are only the starting point for future victories of our Armed Forces.
The words of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev about the importance of the April battles clearly express the importance of this victory for our army and people:
"The April fighting should be included in military textbooks," he said. In terms of both professionalism and patriotism, the April battles once again showed that the Azerbaijani people are a heroic people. It showed once again that we will not accept this situation. He showed that the unity of the people and government is being ensured and strengthened at a high level in Azerbaijan today. The settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict is, as always, a priority for us.