Aprel döyüşləri-böyük zəfərin başlanğıcı Apr 02, 2020 | 15:36 / Mühüm hadisələr
2016-cı il aprel ayının əvvəllərində Azərbaycanın ön xətt mövqeləri və yaşayış məntəqələri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv artilleriya atəşinə məruz qaldı. Azərbaycan ordusunun bölmələri əks-həmlə ilə erməni işğalçılarının qoşunlarının təmas xəttində törətdikləri silahlı təxribatların qarşısını aldı və düşmənin dinc əhaliyə qarşı hücumlarını dəf etdi.
Ümumilikdə, Azərbaycan Ordusu sürətli əks-hücum əməliyyatı ilə düşməni ağır məğlubiyyətə uğradaraq, Füzuli, Cəbrayıl və Ağdərə rayonlarının işğal altındakı ərazilərinin 2000 hektardan çox hissəsi,Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı, Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi və Tərtər rayonunun Madagiz kəndi istiqamətində bəzi mövqelər düşməndən azad olundu. Bununla da cinayətkar erməni rəhbərlərinin  keçilməz erməni səngərləri haqqında mifi alt-üst edildi.
Bu döyüşlərdə erməni silahlı qüvvələri böyük itkilərə məruz qaldı. Ordumuzun qəti zərbələri nəticəsində düşmənin 30-dək tankı, 25-dən çox artilleriya qurğusu və digər zirehli texnikası məhv edildi, 320 hərbçisi öldürüldü, 500-dən artıq döyüşçüsü yaralandı. Ağdərə-Madagiz, Cəbrayıl istiqamətindəki yolların nəzarətdə saxlanılması təmin edildi.
Aprel döyüşləri bütün dünyaya Azərbaycan Ordusunun gücünü, qələbə əzmini, ədalətin bərpa olunacağını göstərdi.Tarixə “Dördgünlük müharibə” adı ilə düşən aprel döyüşləri hər bir Azərbaycan vətəndaşının hərbi vətənpərvərlik ruhunu daha da yüksəltdi. Aprel döyüşlərində qazanılan qələbə xalqımızın orduya olan inamını artırdı. Bu gün əli silah tutan hər kəs vətən uğrunda döyüşməyə hazırdır. Son döyüşlər ordumuzun necə böyük bir potensiala malik olduğunu bir daha göstərdi. Bu uğurlu döyüşlər Silahlı Qüvvələrimizin gələcəkdə qazanacağı qələbələrin yalnız başlanğıc nöqtəsidir.
Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Aprel döyüşlərinin əhəmiyyəti barədə dediyi sözlər bu qələbənin ordumuz və xalqımız üçün önəmini açıq şəkildə ifadə edir:
“Aprel döyüşləri hərbi dərsliklərə salınmalıdır. Həm peşəkarlıq, həm də vətənpərvərlik ruhu baxımından aprel döyüşləri bir daha göstərdi ki, Azərbaycan xalqı qəhrəman xalqdır. Bir daha onu göstərdi ki, biz bu vəziyyətlə barışmayacağıq. Onu göstərdi ki, xalq-iqtidar birliyi bu gün Azərbaycanda yüksək səviyyədə təmin olunur, möhkəmlənir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli bizim üçün həmişə olduğu kimi birinci yerdə duran prioritet məsələdir”.

Апрельские бои – начало большой победы Апр 02, 2020 | 15:36 / Важные события
В начале апреля 2016-го года передовые позиции и приграничные жилые поселения Азербайджана были подвергнуты интенсивному артиллерийскому обстрелу со стороны армянских вооруженных сил. Части Азербайджанской Армии ответным огнем предотвратили вооруженные провокации войск армянских оккупантов на границе и подавили нападение врага на мирные населенные пункты.
В общей сложности, завершив операцию молниеносной контратаки полным поражением врага, Армия Азербайджана освободила более 2000 гектаров находившихся под армянской оккупацией территорий Физулинского, Джебраильского и Агдеринского районов, высоты вокруг села Талыш Тертерского района, высоту Лелетепе и Чоджук Мерджанлы Джебраильского района, и несколько позиций вокруг села Гюлюстан Гёранбойского района и села Мадагиз Тертерского района. И этим был разрушен миф преступного армянского руководства о непроходимости армянских защитных укреплений.
В этих боях армянские вооруженные силы понесли большие потери. В результате сокрушительных ударов нашей армии было уничтожено до 30 танков, более 25-ти артиллерийских установок и другой бронетехники врага, было убито 320 военнослужащих, более 500 бойцов ранено. Был обеспечен контроль дорог в Джебраильском и Агдере-Мадагизском направлениях.
Слова Президента Азербайджана, Главнокомандующего Ильхама Алиева о важности апрельских боев ясно свидетельствуют о значении этой победы для нашей армии и народа: «Апрельские бои должны быть включены в военные учебники. Как с точки зрения профессионализма, так и с точки зрения патриотизма апрельские бои еще раз доказали, что народ Азербайджана – геройский народ. Они еще раз показали, что мы не будем мириться с таким положением вещей. Они еще раз показали единство народа и правительства, и это единство еще более укрепилось. Решение армяно-азербайджанского, Нагорно-Карабахского конфликта для нас является приоритетной задачей, всегда стоящей на первом месте».