Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Böyük Qələbəmiz münasibətilə tədbir keçirilib + Foto ,Video Noy 10, 2020 | 18:11 / Tədbirlər
Noyabrın 10-da Molekulyar Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Böyük Qələbəmiz münasibətilə tədbir keçirilib. Əvvəlcə Vətənimizin azadlığı uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan  AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun direktoru akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bu gün tarixi gündür. Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə sentyabrın 27-dən etibarən zəfər yürüşünə başlayıb. Qırx dörd gün davam edən hərbi əməliyyatlar nəticəsində uzun illər ərzində işğal altında olan Cəbrayıl, Qubadlı, Zəngilan, Füzuli, Şuşa, yüzlərlə kənd, çoxsaylı strateji yüksəkliklər Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad olunub. Beləliklə, 44 gün ərzində Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Ordumuz bütün dünyaya öz qüdrətini, gücünü nümayiş etdirib. Azərbaycan xalqı bir daha bütün dünyaya sübut edib ki, nə qədər böyük xalqdır, nə qədər vətənpərvər xalqdır, nə qədər dəmir iradəyə malik olan xalqdır. Noyabrın 10-da Azərbaycan, Rusiya prezidentləri və Ermənistanın baş naziri birgə bəyanat imzaladılar və bu bəyanata görə ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olundu. Prezident İlham Əliyev xalqımızın ən böyük arzularını gerçəkləşdirən şəxsiyyət kimi adını əbədi olaraq tarixə yazdı.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü İ.Əzizov, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ə.Məmmədov, ümumi işlər üzrə direktor müavini N.Allahverdiyev, birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Ş.Məmmədov, gənclər adından A.Mirzəyeva, G.Əlibəyova və b. qazanılan tarixi Qələbə münasibəti ilə başda Ali baş Komandan İlham Əliyev cənablarına, Müzəffər Azərbaycan Ordusuna öz minnətdarlıqlarını bildirərək alimlərimizin Qarabağın bərpası prosesində də eyni əzmlə, iradə ilə iştirak edəcəklərinə söz veriblər.
Tədbir Yaşasın Ali Baş Komandan, yaşasın Müzəffər Azərbaycan Ordusu, Qarabağ Azərbaycandır! şüarları ilə başa çatıb.

An event on the occasion of our Great Victory was held at IMBB + Photo ,Video Nov 10, 2020 | 18:11 / Events
On November 10 an event on the occasion of our Great Victory was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. First, the memory of our martyrs who died for the freedom of our homeland was commemorated with a minute of silence. Opening the event, vice-president of ANAS, director of IMBB academician Irada Huseynova said that today was a historic day. Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev started a victory march on September 27 to liberate our occupied lands. As a result of military operations lasting 44 days occupied districts Jabrayil, Gubadli, Zangilan, Fuzuli, Shusha, thousands of villages, numerous strategical heights were liberated by Azerbaijani Army. Thus, our glorious army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief has demonstrated its power to all the world within 44 days. The people of Azerbaijan have once again proved to the whole world they are a great, patriotic nation, people with an iron will. On November 10, the presidents of Azerbaijan and Russia and the prime minister of Armenia signed a joint statement and according to this statement, the territorial integrity of our country was ensured. . President Ilham Aliyev has forever written his name in history as a person who realized the greatest dreams of our people.
Later, correspondent member of ANAS I.Azizov, deputy director on scientific affairs A.Mammadov, deputy director on general affairs N.Allahverdiyev, participant of the first Karabakh war Sh. Mammadov, young employees A.Mirzeyeva, G.Alibayova, and others congratulated everybody on this victory.
The event ended with slogans “Long live the Supreme Commander-in-Chief, Long live Glorious Azerbaijani Army, Karabakh is Azerbaijan!”