Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Böyük Qələbəmiz münasibətilə tədbir keçirilib + Foto ,Video Noy 10, 2020 | 18:11 / Tədbirlər
Noyabrın 10-da Molekulyar Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Böyük Qələbəmiz münasibətilə tədbir keçirilib. Əvvəlcə Vətənimizin azadlığı uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan  AMEA-nın vitse-prezidenti, İnstitutun direktoru akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bu gün tarixi gündür. Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə sentyabrın 27-dən etibarən zəfər yürüşünə başlayıb. Qırx dörd gün davam edən hərbi əməliyyatlar nəticəsində uzun illər ərzində işğal altında olan Cəbrayıl, Qubadlı, Zəngilan, Füzuli, Şuşa, yüzlərlə kənd, çoxsaylı strateji yüksəkliklər Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad olunub. Beləliklə, 44 gün ərzində Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Ordumuz bütün dünyaya öz qüdrətini, gücünü nümayiş etdirib. Azərbaycan xalqı bir daha bütün dünyaya sübut edib ki, nə qədər böyük xalqdır, nə qədər vətənpərvər xalqdır, nə qədər dəmir iradəyə malik olan xalqdır. Noyabrın 10-da Azərbaycan, Rusiya prezidentləri və Ermənistanın baş naziri birgə bəyanat imzaladılar və bu bəyanata görə ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olundu. Prezident İlham Əliyev xalqımızın ən böyük arzularını gerçəkləşdirən şəxsiyyət kimi adını əbədi olaraq tarixə yazdı.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü İ.Əzizov, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini Ə.Məmmədov, ümumi işlər üzrə direktor müavini N.Allahverdiyev, birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Ş.Məmmədov, gənclər adından A.Mirzəyeva, G.Əlibəyova və b. qazanılan tarixi Qələbə münasibəti ilə başda Ali baş Komandan İlham Əliyev cənablarına, Müzəffər Azərbaycan Ordusuna öz minnətdarlıqlarını bildirərək alimlərimizin Qarabağın bərpası prosesində də eyni əzmlə, iradə ilə iştirak edəcəklərinə söz veriblər.
Tədbir Yaşasın Ali Baş Komandan, yaşasın Müzəffər Azərbaycan Ordusu, Qarabağ Azərbaycandır! şüarları ilə başa çatıb.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное Великой Победе + Фото ,Видео Ноя 10, 2020 | 18:11 / Мероприятия
10-го ноября в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященной Великой Победе. В начале собрания память шехидов, погибших за свободу Родины, почтили минутой молчания. Собрание вступительным словом открыла вице-президент НАНА, директор института академик Ирада Гусейнова, отметив, что этот день является историческим. 27 сентября наша армия под руководством верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева начала победоносное шествие с целью освобождения наших земель, находящихся под оккупацией. В результате военных операций, длящихся 44 дня, Азербайджанской Армией были освобождены находящиеся долгие годы под оккупацией Джебраил, Губадлы, Зангилан, Физули, Шуша, сотни деревень, многочисленные стратегические высоты. Таким образом, в течение этих 44 дней наша Армия под руководством Верховного Главнокомандующего доказала всему миру свою силу и мощь. Азербайджанский народ еще раз доказал всему миру, насколько он велик, насколько он патриотичен, какой железной волей он обладает.
После этого выступления слово взяли член-корреспондент НАНА И.Азизов, заместитель директора института по науке А.Мамедов, заместитель директора по общим вопросам Н.Аллахвердиев, участник первой Карабахской Войны Ш.Мамедов, от имени молодежи выступили А.Мирзоева и Г.Алибекова.
Мероприятие закончилось под лозунгами «Да здравствует Верховный Главнокомандующий!», «Да здравствует Непобедимая Армия Азербайджана!», «Карабах – это Азербайджан!»