“Y-Xromosom: Təkamülü, təşkili, mutasiyaları, polimorfizmi, tədqiqi perspektivləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib + Foto Dek 07, 2020 | 17:00 / Seminarlar
07 Dekabr 2020-ci il tarixdə Bioinformatika laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi,  b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Şamil oğlu Mustafayevin təqdimatında “Y-Xromosom: Təkamülü, təşkili, mutasiyaları, polimorfizmi, tədqiqi perspektivləri” mövzusunda elmi seminar keçirilmişdir. Məruzəçi mövzu ətrafında kifayət qədər geniş və hərtərəfli məlumatlar vermişdir. Y-xromosomun təkamülü və gen təşkilinə dair  maraqlı məlumatlar verən məruzəçi Y-xromosomun mutasiyaları və bu mutasiyalarla assosiasiyada olan xəstəliklərə də xüsusi yer ayırmışdır. Bundan başqa məruzəçi Y-xromosomun polimorfizmi məsələlərindən, polimorfizmin tədqiqi üçün istifadə olunan markerlərdən danışmış, bu tədqiqatların identifikasiya, genealogiya məsələlərinin həllində, həmçinin populyasiyaların mənşəyi və genetik quruluşunun tədqiqi məsələlərində müstəsna rol oynadığını göstərmişdir. Məruzədə Y-xromosomla ilişkili bir sıra xəstəliklərdən də söhbət açılmışdır. Bu xəstəliklərin bir qismi Y-xromosom polisomiyaları, bir qismi Y-xrmosomdan ekspressiya olunan genlərdəki nöqtəvi və ins/del mutasiyalar, mikrodelesiyalar, translokasiyalar (xüsusən SRY regionun) ilə əlaqədardır. Bəzi populyasiyalarda, xüsusən Avropa populyasiyalarında bir sıra xroniki xəstəliklərin (ürək və qan damar, hipertenziya, şəkərli diabet və s.) Y-xromosom haploqrupları ilə (E, H, J, G, I, N və s.) də assosiasiya təşkil etməsi göstərilmişdir. Bu gün müxtəlif populyasiyalara aid çoxsaylı insanların cəlb edilməsi ilə tam genomlarının oxunması nəzərdə tutulan bir sıra nəhəng genom layihələri mövcuddur: 1000 Genom, 10000 genom, 100000 genom və s. Bu layihələrin əsas məqsədi populyasiyalar arasında genom fərqlərini aşkar etmək olsa da, layihələrin icrası zamanı cinsi xromosomların (X- və Y-) əsaslı tədqiq olunmasına da xüsusi yer ayrılacaqdır. Dinlənilən mövzu ətrafında məruzəçiyə çoxsaylı suallar verilməklə maraqlı müzakirələr aparılmışdır.

Прошел научный семинар на тему «Y-хромосома: эволюция, организация, мутации, полиморфизм, перспективы исследования» + Фото Дек 07, 2020 | 17:00 / Семинары
07 декабря 2020-го года на научном семинаре ведущий научный работник лаборатории «Биоинформатика», д.ф.п.б. доцент Нурмамед Мустафаев представил доклад на тему «Y-хромосома: эволюция, организация, мутации, полиморфизм, перспективы исследования». Докладчик поделился достаточно обширной и разносторонней информацией по данной теме. Н.Мустафаев, предоставивший интересные данные касательно эволюции и организации генов Y-xромосомы, уделил особое внимание мутациям Y-xромосомы и болезням, ассоциированным с этими мутациями. Кроме этого, докладчик рассказал о проблемах полиморфизма Y-xромосомы и о маркерах, используемых для исследования полиморфизма, и о том, что эти исследования играют важную роль в идентификации, решении вопросов генеалогии, в том числе и вопросов происхождения популяций и генетического строения. В докладе было упомянуто и о ряде заболеваний, связанных с Y-xромосомой. Часть этих заболеваний связана с полисомиями Y-xромосомы, часть – с мутациями, микроделециями, транслокациями генов, экспрессированных из Y-xромосомы. Было показано, что у некоторых популяций, в особенности европейских, ряд хронических заболеваний (сердечно-сосудистых, гипертензии, сахарного диабета и т.д.) ассоциированы с гаплогруппами Y-xромосомы (E, H, J, G, I, N и т.д.). Сегодня существует ряд обширных проектов геномов, предусматривающих прочитывание полных геномов человека из разных популяций: 1000 геномов, 10000 геномов, 100000 геномов и т.д. Основными целями таких проектов наряду с определением геномных различий между популяциями должно быть и изучение в ходе выполнения проекта половых хромосом (X- и Y-). После прослушанного доклада докладчику были заданы многочисленные вопросы, в ходе которых была проведена интересная дискуссия.