İnstitutun elmi işçisi Məsməliyeva Rəfiqə Rusiya Federasiyasının Novosibirsk Akadem-şəhərciyində ezamiyyətdə olmuşdur + Foto Avg 27, 2018 | 09:43 / Ezamiyyətlər
Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Məsməliyeva Rəfiqə Çingiz qızı  14-25 avqust tarixlərində   Rusiya Federasiyasının Novosibirsk Akadem-şəhərciyində ezamiyyətdə olmuşdur. Ezamiyyət müddətində Rəfiqə Məsməliyeva Novosibirsk Dövlət Universitetində keçirilən Genom tənzimlənməsinin bioinformatikası və Sistem/Struktur biologiyasının 11-ci beynəlxalq multi-konfransında iştirak etmişdir. Konfrans zamanı Rəfiqə Məsməliyeva “Makromolekulyar B kəmiyyətlərinin statistik analizi” mövzusunda poster təqdimatı yerinə yetirmişdir. Təqdim edilmiş tədqiqat işi və alınan nəticələr konfrans iştirakçılarının diqqətini cəlb etmişdir. Konfransı zamanı Məsməliyeva Rəfiqə Çingiz qızı “Genomiks, Transkriptomiks və Bioinformatika”, “Genetika və Molekulyar biologiya”, “Kognitiv elmlər – genomiks və bioinformatika”, “Sistem Biologiyası və Tibb”, “Yaşlanmanın sistem biologiyası”, “Hesablama sistem biologiyası”, “Bitkilərin bioinformatikası və sistem biologiyası”, “Sistem biologiyasında inteqrativ bioinformatika və verilənlərin analizi”, “Hesablama tibbi – bu günü və sabahı”, “Heyvan genetikası”, “Proteomiks”, “Biogenetik təkamül”, “DNT reparasiyasının sistem biologiyası və proqramlaşdırılmış hüceyrə ölümü” seksiyaları üzrə bir sıra maraqlı məruzələr dinləmiş, yuxarıdakı istiqamətlər üzrə Rusiya və dünya alimlərinin əldə etdikləri ən son elmi yeniliklər haqqında məlumatlar əldə etmişdir.
Rəfiqə Məsməliyeva ezamiyyət müddətində Rusiya Federasiyasının Elmlər Akademiyasının Novosibirsk bölməsinin Sitologiya və Genetika İnstitutunun direktoru Aleksey Koçetov və institutun digər əməkdaşları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasında iştirak etmişdir. Sitologiya və Genetika İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilmişdir.

The researcher of the institute Masmaliyeva Rafiga was on the business trip in Novosibirsk + Photo Aug 27, 2018 | 09:43 / Scientific mission
The researcher of the laboratory of Computational structural biology Masmaliyeva Rafiga was on the business trip in the Novosibirsk city of the Russian Federation (14-25 August). During her trip, Rafiga Masmaliyeva participated in the 11th International Conference on Bioinformatics of Genome Regulation and Structure/Systems Biology. The young researcher gave a poster presentation on the topic “Statistical analysis of the macromolecular B value” to the participants of the conference. The presentation aroused the interest of the listeners. R. Masmaliyeva attended lectures on the following sections: “Genomics”, “Transcriptomics and Bioinformatics”, “Genetics and Molecular Biology”, “Cognitive sciences-genomics and bioinformatics”, “System Biology and Medicine”, “System biology of aging”, “Computational system biology”, “Plant bioinformatics and system biology”, “Integrative bioinformatics and data analysis in system biology”, “Computational medicine-today and tomorrow”, “Animal genetics”, “Proteomics”, “Biogenetic evolution”, “System biology of DNA reparation and programmed cell death” and obtained information on the recent scientific achievements of Russia and world scientists. R. Masmaliyeva met with Aleksey Kochetov the director of the Institute of Cytology and Genetics of the Novosibirsk Department of the Russian Federation Academy of Sciences and other collaborators of the institute. The possibility of the creation of scientific cooperation between the Institute of Cytology and Genetics and Molecular Biology and Biotechnology of ANAS was discussed.