Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü + Foto Dek 30, 2020 | 09:22 / Mühüm hadisələr
31 dekabr Azərbaycan xalqının tarixində ən yadda qalan, ən şərəfli günlərdən biri olan Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür! Bu günün əsası 1989-cu ildə Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə İranın Azərbaycan sərhədinin (SSRİ – İran sərhəddinin) dağıdılması ilə qoyulub. Həmin gün Şimali və Cənubi Azərbaycan arasındakı sərhəd dirəkləri dağıdıldı. Bu vaxt İstanbulda türkdilli xalqların Konfransı keçirilirdi. Konfransda dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin qeyd olunmasına qərar verildi. SSRİ-nin süqutunun son dövründə Araz çayının hər iki sahilində yaşayan azərbaycanlıların sərhədə yürüşü, tikanlı məftilləri dağıtması iki totalitar dövlətin ciddi təzyiqlərinə baxmayaraq, o taylı-bu taylı millətin həftələrlə Araz çayı sahilində gecə-gündüz birləşmək şüarı azərbaycanlıların bir millət olduğunu dünya miqyasında yenidən canlandırdı. 1991-ci ilin 16 dekabrında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev dünya Azərbaycanlılarının birliyini yaratmağın əhəmiyyətini nəzərə alaraq dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan etdi. Sonra bu təşəbbüs mərkəzi hakimiyyətin də dəstəyini qazandı və artıq bütün Azərbaycanlılar rəsmən bu günü bayram kimi qeyd edir. Bu bayram ayrı-ayrı ölkələrdə yaşayan azərbaycanlarla əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaq işində mühüm rol oynayır. Dünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü dünyanın 70-dən çox ölkəsində azərbaycanlılar tərəfindən qeyd olunur. Dahi şəxsiyyətin dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin, birliyinin təmin edilməsi ilə bağlı ideyaları bu gün də aktualdır.
Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının Prezident ətrafında birləşərək mənfur düşmənə qalib gəlməyi bir daha bu həmrəyliyi sübut etdi. Mübariz əsgərlərimizin işğal altında olan torpaqlarımızı azad etməsi bir daha onların cəsarəsini, şücaətini, qəhramanlığını, əzmini, vətənə bağlılığını bütün dünyaya göstərdi.
"Hər bir insan üçün onun milli mənsubiyyəti onun qürur mənbəyidir. Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam!" - müdrik rəhbərin bu kəlamları hər bir həmvətənimiz üçün milli qürur rəmzinə çevrilmişdir.

December 31 is the Day of Solidarity of World Azerbaijanis, one of the most memorable, and honorable days in the history of the Azerbaijani people! This day was founded in 1989 with the destruction of the Azerbaijani border between the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan and Iran (USSR-Iran border). On the same day, the border posts between North and South Azerbaijan were destroyed. At that time, the Conference of Turkic-speaking people was being held in Istanbul. The conference decided to celebrate the solidarity of Azerbaijanis around the world. Despite the serious pressure of the two totalitarian states, the march of Azerbaijanis living on both sides of the Araz River and the destruction of barbed wire during the last days of the collapse of the USSR revived the idea that Azerbaijanis are one nation on the banks of the Araz River. On December 16, 1991, Chairman of the Supreme Council of Nakhchivan Autonomous Republic Heyder Aliyev declared December 31 as a Solidarity day for world Azerbaijanis considering the importance of creating a unity of world Azerbaijanis. Then this initiative gained the support of the central government, and now all Azerbaijanis officially celebrate this day as a holiday. This holiday plays an important role in establishing relations with Azerbaijanis living in different countries, creating unity and solidarity between them. Solidarity day of world Azerbaijanis is celebrated by Azerbaijanis in more than 70 countries.
The unity of the Azerbaijani people around the President in the Patriotic War and the victory over the hated enemy once again proved this solidarity. The liberation of our occupied lands by our militant soldiers once again showed the world their courage, bravery, heroism, determination, and devotion to the motherland.
"For every person, his nationality is a source of pride. I have always been proud, and today I am proud to be Azerbaijani!" - These words of the wise leader have become a symbol of national pride for each of our compatriots.