20 Yanvar faciəsi + Foto Yan 19, 2021 | 09:07 / Mühüm hadisələr
Bu il xalqımız 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünü qeyd edir. 20 Yanvar Azərbaycan tarixində təkcə faciə deyil, Azərbaycan xalqını istiqlala aparan yolun ilk zirvəsidir. Həmin gün xalqımız sovet imperiyasının əsarətinə qarşı öz səsini ucaldaraq milli azadlıq və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxdı. 1990-cı il yanvar faciəsinə aparan yol “Böyük Ermənistan” ideyasını həyata keçirmək məqsədilə ermənilərin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinə dair ərazi iddiaları irəli sürdüyü 1988-ci ildən başlayıb.
1990-cı il yanvarın 20-də Azərbaycanlıların Ermənistandakı tarixi torpaqlarından növbəti kütləvi deportasiyasına, ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın təcavüzkarlıq siyasəti və keçmiş SSRİ rəhbərliyinin onlara himayədarlığına öz qəti etirazını bildirən geniş xalq kütlələrinə qarşı misli görünməmiş hərbi cinayət törədildi. Əhali arasında böyük itkilərə gətirib çıxarmış ordu əməliyyatından sonra Azərbaycanda matəm və ümummili tətil elan edildi.  O zaman yalnız ümummilli liderimiz Heydər Əliyev siyasi iradə nümayiş etdirərək Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gəlmiş və SSRİ rəhbərliyinin törətdiyi bu cinayəti  qətiyyətlə ittiham edərək  bəyanatla çıxış etmişdi. Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışdan sonra Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cu ilin yanvar ayında Milli Məclisdə 20 yanvar hadisələrinə siyasi qiymət verilmişdi.
Xalqımızın qan yaddaşında əbədi yaşayacaq 20 Yanvar faciəsi hər il ümumxalq hüzn günü kimi geniş qeyd edilir. Bu gün qürurla deyə bilərik ki, Azərbaycan xalqı şəhidlər qarşısında öz mənəvi borcunu yerinə yetirib, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayıb. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında müzəffər Azərbaycan ordusu işğal altında olan torpaqları azad edərək ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa edib. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi xalqımızın milli həmrəyliyinin, öz haqqı uğrunda mübarizə aparmaq əzminin təcəssümü oldu. Bu qalibiyyət bütün dünyaya nümayiş etdirdi ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt işğalla barışmayıb və hər bir azərbaycanlı Vətənimizin azadlığı uğrunda şəhid olmağa hazırdır. Şəhidlərimiz və Şəhidlər xiyabanı azadlığımızın, müs­tə­qil­liyimizin, milli iradəmizin simvolu kimi bundan sonrakı nəsillərə də bir qürur mənbəyi olacaqdır.

Трагедия 20 января + Фото Янв 19, 2021 | 09:07 / Важные события
B этом году отмечается 31-й год трагедии 20 января. 20 января в истории Азербайджана не только трагедия, но и первая вершина на пути к независимости азербайджанского народа. В тот день, подняв свой голос против оккупационной политики советской империи, наш народ начал свою борьбу за национальную независимость и территориальную целостность. Путь, ведущий к трагедии 20 января, произошедшей в 1990-м году, начался в 1988 году территориальными претензиями армян к территории Нагорного Карабаха, стремящихся претворить в жизнь идею «Великой Армении».
20-го января 1990-го года против мирного населения Азербайджана, выражающего свой резкий протест против очередной массовой депортации азербайджанцев со своих исторических земель в Армении, оккупационной политики Армении, претендующей на наши территории и ее поддержки бывшим руководства СССР, было совершено немыслимое военное преступление. После военной операции советской армии , приведшей к потерям среди мирного населения, в Азербайджане был объявлен общенациональный траур. В то время только лишь общенациональный лидер Гейдар Алиев проявил политическую волю, пришел в представительство Азербайджана в Москве и выступив с заявлением, обвинил руководство СССР в совершенном против азербайджанского народа преступлении. После возвращения к руководству Азербайджана по инициативе Гейдара Алиева в январе 1994-го года Милли Меджлис дал политическую оценку событиям 20-го января.
Запечатлевшиеся в памяти азербайджанского народа трагедия 20-го января каждый год широко отмечается как общенациональный день памяти. В этот день мы с гордостью можем сказать, что исполнили свой моральный долг перед шехидами, отомстив за них. Под руководством нашего верховного главнокомандующего Ильхама Алиева победоносная азербайджанская армия, освободив оккупированные земли, восстановила территориальную целостность страны. Длящаяся 44 дня Отечественная война стала отражением воли нашего народа, его национального единства, упорства в борьбе за свое правое дело. Эта победа еще раз доказала мировому сообществу, что народ Азербайджана не смирился с оккупацией своих земель, и каждый азербайджанец готов стать шехидом в борьбе за свободу Родины.
Наши шехиды и Аллея шехидов как символ нашей свободы, независимости, национальной воли и в дальнейшем будут источником гордости для будущих поколений.