Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Azərbaycan gəncləri gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib + Foto Fev 02, 2021 | 15:21 / Tədbirlər
Fevralın 2-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Azərbaycan gəncləri gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib. İnstitutun direktoru, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova tədbiri açaraq gəncləri bayram münasibətilə təbrik edib.  Akademik bildirib ki,  2 feval gününün Gənclər Günü kimi elan olunması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Dövlət gənclər siyasətinin əsası ölkəmizdə məhz Ümummilli lider tərəfindən qoyulub. 1994-cü ildə dövlət gənclər siyasətini icra edən Gənclər və İdman Nazirliyi yaradılıb. Ulu Öndərin prezidentliyi dövründə ölkə gəncləri onun diqqət və qayğısını daim öz üzərlərində hiss etmişlər. 1997-ci ildən Prezidentin sərəncamı ilə 2 fevral Azərbaycanda Gənclər Günü kimi qeyd olunmağa başlayıb. Bugün Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulan gənclər siyasətini uğurla davam etdirir. Hazırda ölkəmizdə idarəetmə bacarığı ilə seçilən intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib. Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanılmasında, elmin, təhsilin inkişafı, ölkəmizin siyasi və iqtisadi yüksəlişində gənclərin rolu böyükdür. Bu il bizim üçün həm çox çətin, həm də sevincli, unudulmaz, fərəhli bir il olub. Bugün biz Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı qələbədə gənclərimizin rolunu xatırlamaya bilmərik. Allahdan bütün şəhidlərimizə rəhmət və yaralı qazilərimizə şəfa diləyirik. Azərbaycan gəncliyi sübut etdi ki, o ölkə quruculuğunda, ölkəmizin iqtisadiyatı, elmi və mədəniyyətinin inkişafında fəal olmaqla yanaşı, lazım gəldikdə əlinə silah götürüb canı bahasına Vətənini müdafiə etməyə də hazırdır.
Akademik qeyd edib ki, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kollektivinin böyük əksəriyyətini gənclər təşkil edir və bizim vəzifəmiz onların yüksək səviyyədə inkişaf etməsinə nail olmaqdır. Biz institutumuzdakı gənclərin nailiyyətləri ilə fəxr edirik. Gənclərimizin istər təhsildə, istərsə də elmi fəaliyyətdə göstərdiyi nəticələr bizi sevindirir. Onlar həm yerli, həm də beynəlxalq konfranslarda fəal iştirak edir və elmi işlərinin nəticələri nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr olunur. İnstitutumuzun magistraturasının məzunları Oksford, Monpelye, İstanbul universitetlərində təhsillərini davam etdirir.
Tədbirdə akademiyanın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva,  Təhsil şöbəsinin müdiri Samirə Rüstəmova, Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının sədri Ulduza Qurbanova gənclərə ürək sözlərini deyərək onları bayram münasibətilə təbrik edib. Gənclər adından çıxış edən  Afət Mustafazadə, Aynurə Paşayeva, Nərgiz Bayramova, Aytac Mürşüdzadə, Nigar İsmayılova, Nigar Hacıyeva, Rəfiqə Məsməliyeva, Elvin Qasımov və b. onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə başda İradə xanım olmaqla bütün kollektivə minnətdarliqlarını bilidiriblər.
Tədbirin sonunda elmi fəaliyyətindəki uğurlarına və institutun ictimai həyatındakı fəallıqlarına görə bir qrup gəncə AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun rəhbərliyi və Həmkarlar təşkilatı  tərəfindən sertifikatlar və pul mükafatları təqdim olunub. İlin magistrantı nominasiyası üzrə Aytac Mürşüdzadə, ilin gənci kimi Gülmirə Əlibəyova və Əsmər Hüseynova seçilib. İlin gənc tədqiqatçısı kimi 3-cü yerə Leyla Xəlilova və Səbinə Ömərova, 2-ci yerə Aynurə Paşayeva və Nərgiz Bayramova, 1-ci yerə isə Rəfiqə Məsməliyeva layiq görülüb.

An online event dedicated to the Azerbaijani Youth Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Feb 02, 2021 | 15:21 / Events
On February 2, an online event dedicated to the Azerbaijani Youth Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Director of the institute academician Irada Huseynova opened the meeting and congratulated the youth on the occasion of this holiday. Academician said that announcing February 2 as a Youth day is related to the name of National Leader Haydar Aliyev. The foundation of state youth policy was laid by National Leader. In 1994, the Ministry of Youth and Sports was established to implement youth policy. During the presidency of the Great Leader, the youth of the country always felt his attention and care. Since 1997, by the order of the President, February 2 was marked as Youth Day in Azerbaijan. Today, President Ilham Aliyev successfully continues the youth policy founded by the great leader.
The academician noted that the vast majority of the staff of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies are young people, and our task is to achieve their high level of development. Achievements of our youth in both education and scientific activities make us happy. We are proud of them. They take an active part in local and international conferences and results of their research are published in influential journals. The graduates of our institute continue their education at Oxford, Montpellier, Istanbul universities.
Correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, doctor of biological sciences, Prof.Sayyara Ibadullayeva, Head of Education Department Samira Rustamova, Chairman of the Council of Young scientists and specialists congratulated the youth on this holiday. Afat Mustafazade, Aynura Pashayeva, Nargiz Bayramova, Aytaj Murshudzade, Nigar Ismayilova, Nigar Hajiyeva, Rafiga Masmaliyeva, Elvin Gasimov, and others spoke on behalf of the youth. They thanked all the staff, especially Irada Huseynova, for their attention and care.
At the end of the event, a group of young people were awarded certificates and cash prizes by the leadership of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS and the Trade Union for their achievements in scientific activities and activities in the public life of the institute. Aytaj Murshudzadeh was selected in the nomination of Master of the Year, Gulmira Alibeyova and Asmar Huseynova were selected as the young people of the year. Leyla Khalilova and Sabina Omarova ranked the 3rd place, Aynura Pashayeva and Nargiz Bayramova  ranked the 2nd place, and Rafiga Masmaliyeva ranked the 1st place as the young researcher of the year.