MBBİ-nin əməkdaşı Oksford Universitetində təhsilini davam etdirir. + Foto Mart 10, 2021 | 10:38 / Mühüm hadisələr
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun sabiq magistrantı və kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva dünyanın aparıcı universitetlərindən biri olan Oksford Universitetində doktorantura təhsilini davam etdirir.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun "Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə magistraturasını fərqlənmə diplomu ilə bitirən Gülnar Abdullayeva İslam İnkişaf Bankının PhD təqaüd proqramının qalibi olaraq, dünyanın bir sıra aparıcı universitetlərindən dəvət almışdı. 2019-cu ilin sentyabrından o, Oksford Universitetində 4 illik doktorantura təhsilinə başlamışdır.
Hazırda Gülnar Abdullayeva doktorantura təhsilinin ilkin imtahanlarından uğurla keçərək əsas 'DPHIL' pilləsinə keçid almışdır. Burada molekulyar biotexnologiya, mikroskopiya, genomiks ve genlərin tənzimlənməsi, molekulyar klonlaşdırma, proteomics, metabolomics, bioinformatika, struktur biologiyasının əsas prinsipləri kimi fənlər tədris olunur. Gənc tədqiqatçı  CRISPR/Cas9 genom redaktə texnologiyası, Mass Sitometriya, kök hüceyrə biologiyasında tətbiq olunan qabaqcıl metodlara yiyələnir.

Сотрудник ИМББ продолжает свое образование в Оксфордском Университете + Фото Мар 10, 2021 | 10:38 / Важные события
Бывший магистрант и младший научный сотрудник Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА Гюльнар Абдуллаева продолжает свое образование в одном из ведущих университетов мира – Оксфордском Университете.
Необходимо отметить, что закончив в 2018-м году с дипломом с отличием магистратуру Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Национальной Академии Наук Азербайджана по специальности «Молекулярная биология», Гюльнар Абдуллаева стала победителем стипендиальной программы Исламского Банка Развития по подготовке докторов философии, получив приглашение для обучения в ряд ведущих университетов мира. В сентябре 2019-го года она приступила к 4-летнему курсу обучения в докторантуре Оксфордского Университета.
В настоящее время Гюльнар Абдуллаева, успешно сдав первые экзамены, прошла на основную ступень обучения DPHIL. Здесь преподаются такие предметы, как молекулярная биотехнология, микроскопия, регуляция геномикса и генов, молекулярное клонирование, протеомикс, метаболомикс, биоинформатика, основные принципы структурной биологии. Молодой исследователь осваивает передовые методы, применяемые в биологии стволовых клеток, такие как технология редактирования генома CRISPR/Cas9, Масс Ситометрия.