AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizov YAP-ın Veteranlar Şurasına üzv seçilib Mart 10, 2021 | 12:19 / Mühüm hadisələr
Martın 5-də keçirilən Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında yeni qurum olaraq YAP-ın Veteranlar Şurasının 35 nəfərlik tərkibi təsdiq edilmişdir. Sevindirici haldır ki, bu tərkibə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Veteranlar şurasının sədri, Xloroplastların Fotokimyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizovun da adı daxil edilib. YAP-ın yaradılmasında AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun özünəməxsus töhfəsi olmuşdur, məşhur “91-lər”in 5 nəfəri məhz bu İnstitutun nümayəndəsidir. İbrahim Əzizov da ölkənin ən ağır vaxtlarında - 1992-ci ildə ölkənin qurtuluş yolunu yalnız ulu öndər Heydər Əliyevdə görən, Onun Azərbaycanda hakimiyyətə qayıdışı üçün müraciətə imza atan məşhur 91 nəfər ziyalıdan biridir. Qeyd edək ki, bütün həyatını Azərbaycanda biologiya elminin inkişafına həsr etmiş İbrahim Əzizov fotosintezin fiziologiyası sahəsində tanınmış mütəxəssisdir.
İnstitutun kollektivi adından İbrahim müəllimi ürəkdən təbrik edir, elmi və ictimai fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayırıq.

Член-корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Азизов избран членом Совета Ветеранов Партии Новый Азербайджан Мар 10, 2021 | 12:19 / Важные события
5-го марта на VII съезде Партии Новый Азербайджан в качестве новой структуры ПНА был утвержден Совет Ветеранов в составе 35 человек. Примечательно, что в состав этого Совета был включен председатель Совета Ветеранов Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, заведующий лабораторией «Фотохимия хлоропластов», член-корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Азизов. В создание ПНА Институт Молекулярной Биологии и Биотехнологий внес свой ощутимый вклад, так как пятеро из знаменитого «91-го» являлись сотрудниками данного института. Ибрагим Азизов также в самое тяжелое для страны время – в 1992 году – был одним из 91-го представителя интеллигенции, видевших в общенациональном лидере Гейдаре Алиеве единственно возможный путь спасения страны и подписавших обращение для его возвращения в правительство Азербайджана. Необходимо отметить, что Ибрагим Азизов, посвятивший всю свою жизнь развитию науки биологии в Азербайджане, является признанным специалистом в области физиологии фотосинтеза.
От имени коллектива института поздравляем Ибрагима Азизова с назначением и желаем ему дальнейших успехов в научной и общественной деятельности.