Erməni daşnaklarının azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımından 103 il ötür Mart 31, 2021 | 09:23 / Mühüm hadisələr
İki yüz ildən artıqdır ki, erməni-daşnak quldur birləşmələri və onların havadarları Azərbaycanlılara qarşı qətliamlar həyata keçirir, torpaq iddiaları irəli sürür, böyük fəlakətlər törədirlər. Demək olar ki, iyirminci əsr başdan-başa azərbaycanlıların kütləvi qırğınları, yerini-yurdunu tərk etmələri, sürgünlük taleyi yaşamaları ilə müşayiət olunmuşdur. 1905-1907, 1914-1916, 1918- 1920, 1948-1953 və 1988-ci ildən bəri baş verən hadisələr erməni faşizminin, vəhşiliyinin bariz nümunəsidir. 1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qarabağ, Naxçıvan, Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur və digər ərazilərdə Bakı Soveti qoşunlarının və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı nəticəsində on minlərlə soydaşımız məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, yaşayış məntəqələri, tarixi abidələr, məscid və qəbiristanlıqlar viran edilib. Xalqımıza, türk dünyasına qarşı erməni daşnaklarının həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətinin bir məqsədi olub: işğal olunmuş türk torpaqları hesabına "Böyük Ermənistan" dövləti yaratmaq.
1998-ci il martın 26-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanda həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilib və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilib. Azərbaycan xalqı və dövləti soyqırımı qurbanlarının xatirəsini daim əziz tutur, bütün dünyanı erməni faşizminin iç üzünü görmək üçün bu tarixi hadisələrdən ibrət götürməyə çağırır.
Bu gün biz düşməndən üstün olduğumuzu, onu məhv etmək gücünə malik olduğumuzu, güclü dövlətimiz və ordumuzun olduğunu bir daha sübut etdik. Belə faciələrin təkrar olunmaması üçün Azərbaycan xalqı 44 gün davam edən Vətən müharibəsində bütün dünyaya nümayiş etdirdiyi birliyi möhkəm qorumalı, hər bir Azərbaycanlı Vətənimizin tərəqqisi üçün əzmlə çalışmalıdır.

103 years have passed since the genocide committed against Azerbaijanis by Armenian Dashnaks Mar 31, 2021 | 09:23 / Important events
For more than two hundred years, Armenian-Dashnaks and their supporters have been committing genocides against Azerbaijanis, making land claims and causing great disasters. Almost from the beginning to the end of the twentieth century was accompanied by massacres, displacement, and exile of Azerbaijanis. The incidents of 1905-1907, 1914-1916, 1918-1920, 1948-1953, and 1988 are clear examples of Armenian fascism and savagery. As a result of the genocide against Azerbaijanis by Baku Soviet troops and Dashnak Armenian armed groups in Baku and various regions of Baku province, as well as in Karabakh, Nakhchivan, Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Salyan, Zangazur, and other areas on March 30-April 3, 1918, tens of thousands of our compatriots were killed precisely because of their ethnic and religious affiliation, and settlements, historical monuments, mosques, and cemeteries were destroyed. One of the goals of the policy of genocide pursued by the Armenian Dashnaks against our people and the Turkic world was to create a "Great Armenia" state at the expense of the occupied Turkic lands. The decree "On the genocide of Azerbaijanis" signed by the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev on March 26, 1998, gave an adequate political assessment to these terrible events and declared March 31 "Day of the Genocide of Azerbaijanis."
The decree "On the genocide of Azerbaijanis" signed by the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev on March 26, 1998, gave an adequate political assessment to these terrible events and declared March 31 "Day of the Genocide of Azerbaijanis." Today we must always protect the national unity of the Azerbaijani people, as we demonstrated to the world in the 44-day war so that such cases do not happen again.