“Hesablama və kompüter elmləri metodlarının bioloji elmlərə bəzi tətbiqləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib. + Foto Mart 31, 2021 | 19:04 / Seminarlar
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “27 Mart-Elm günü”nə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam edir. Martın 31-də İnstitutun Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, Kembric Universitetinin professoru, Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Şurasının (MRC) Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama kristalloqrafiyası qrupunun rəhbəri f.-r.ü.f.d., prof. Qərib Mürşüdovun “Hesablama və kompüter elmləri metodlarının bioloji elmlərə bəzi tətbiqləri” mövzusunda onlayn formatda elmi seminarı keçirilib. Seminarda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarının və həmçinin İnformasiya Texnologiyaları institutunun alimləri də iştirak ediblər. Məruzəçi müasir dövrdə hesablama struktur biologiyasının rolu, məqsədi,  tələb olunan resurslar və mövcud məlumat bazaları haqqında geniş məlumat verib. Q. Mürşüdov Azərbaycanda rəhbərlik etdiyi Hesablama struktur biologiyası qrupunun fəaliyyəti, kadr hazırlığı və gələcək planları haqqında seminar iştirakçılarını məlumatlandırıb. O qeyd edib ki, artıq Azərbaycanda hesablama struktur biologiyası üzrə tədqiqatların bünövrəsi qoyulub. Hazırda MBBİ-də belə bir qrup mövcuddu və qrupun fəaliyyəti getdikcə genişlənir. İndi vəzifə bu elmin Azərbaycanda inkişafına nail olmaqdır. Alim dünya elm şəbəkəsində iştirakın mühümlüyünü vurğulayıb. Sonra məruzəçi verilən sualları cavablandırıb. Seminar iştirakçıları məruzə ətrafında çıxış edərək Qərib Mürşüdovun bu istiqamətdə apardığı tədqiqatları yüksək qiymətləndiriblər.

A scientific seminar “Some applications of  methods of the computational and computer sciences to biological sciences” was held + Photo Mar 31, 2021 | 19:04 / Seminars
A series of events dedicated to "March 27-Science Day" continues at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS. On March 31, head of the international laboratory of Computational structural biology, professor of the Cambridge University, leader of the Computer crystallography group of the İnstitute of Molecular Biology of Medical Research Center Doctor of Philosophy in physics and mathematics prof. Garib Murshudov’s scientific seminar “Some applications of methods of the computational and computer sciences to biological sciences” was held online. Along with the staff of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, scientists of the institutes of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, as well as the Institute of Information Technologies also took part in the seminar. The speaker provided detailed information on the role, purpose, required resources, and existing databases of computational structural biology in modern times. G.Murshudov informed the seminar participants about the activities, staff training, and future plans of the Computational Structural Biology Group headed by him in Azerbaijan. He noted that research on computational structural biology has already been founded in Azerbaijan. At present, there is such a group in the IMBB, and the group's activities are expanding. Now the task is to achieve the development of this science in Azerbaijan. The scientist stressed the importance of participation in the world science network. Then the speaker answered the questions. Seminar participants discussed the topic and they praised Garib Murshudov's research in this direction.