MBBİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının iclası keçirilib + Foto Apr 02, 2021 | 14:45 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 2-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) iclası keçirilib. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda GAMŞ-nın üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun direktoru akademik İ.Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İ.Əzizov, İnstitutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru D.Əliyeva da iştirak ediblər. İclasda İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yeni tərkibinin formalaşdırılması, yaş həddi ilə əlaqədar şuranın hazırkı sədri Ulduzə Qurbanovanın işinə xitam verilməsi, şuraya yeni sədr, müavin və katibin seçilməsi məsələləri müzakirə olunub. Gənclər təşkilatının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən AMEA-nın müxbir üzvü İ.Əzizov gənclərin institutun elmi və ictimai həyatındakı aktiv rolunu yüksək qiymətləndirib. Akademik İradə Hüseynova məlumat verib ki, GAMŞ-nın sədri Ulduzə xanım eyni zamanda İnstitutun Elmi şurasının üzvü, Dissertasiya şurasının elmi katibi, AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin aparıcı mütəxəssisidir. Doktorluq işi üzərində çalışan U. Qurbanova elmi fəaliyyəti ilə yanaşı, AMEA YAP ərazi təşkilatının sədri vəzifəsini də uğurla yerinə yetirir. Akademik İ. Hüseynova yeni seçilən rəhbərliyin U. Qurbanovanın təcrübəsindən nümunə götürəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra GAMŞ-ın yeni tərkibinin formalaşdırılması məqsədilə şuranın sədri, sədr müavinləri və katibi vəzifəsinə gənclər tərəfindən irəli sürülən namizədlərin elmi və ictimai fəaliyyəti haqqında iclas iştirakçılarına məlumat verilib, açıq səsvermə keçirilib. Səs çoxluğu ilə GAMŞ-nın sədri vəzifəsinə Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova, sədr müavinləri vəzifəsinə Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygün Sadıqova və Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Sabina Ömərova, şuranın katibi vəzifəsinə isə Molekulyar biomühəndislik laboratoriyasının magistrantı Aytac Mürşüdzadə seçilib.
Tədbirin sonunda akademik İradə Hüseynova gəncləri təbrik edib və onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb

The meeting of the Council of Young Scientists and Specialists was held + Photo Apr 02, 2021 | 14:45 / Conferences, assemblies
On April 2, the meeting of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Along with the chairman of the council, deputy director for scientific affairs, Ph.D. in biology Alamdar Mammadov, director of the institute academician Irada Huseynova, correspondent member of ANAS, professor I.Azizov, scientific secretary Ph.D. Durna Aliyeva also took part in the meeting. The meeting discussed the formation of a new composition of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, the termination of the current chairman of the council Ulduza Gurbanova due to age, the election of a new chairman, deputy chairman, and secretary. Correspondent member of ANAS I.Azizov praised the activity of the youth organization, the active role of youth in the scientific and public life of the institute. Academician Irada Huseynova informed that the chairman of CYSS U.Gurbanova is also a member of the Scientific Council of the Institute, scientific secretary of the Dissertation Council, leading specialist of the service of the vice-president of ANAS. Academician İ. Huseynova expressed confidence that the newly elected chairman will follow U.Gurbanova's experience.
Afterward, the meeting participants were informed about the scientific and public activities of the candidates nominated for the position of the chairman, deputy chairman, and secretary of the council in order to form a new composition of CYSS, and open voting was held. Junior researcher of Bioadaptation laboratory Nargiz Bayramova was elected chairman of CYSS, junior researcher of the laboratory of  Plant biotechnology Aygun Sadigova, and junior researcher of Bioadaptation laboratory Sabina Omarova were elected vice chairman, master student of the laboratory of Molecular bioengineering Aytaj Murshudzadeh was elected secretary of the council.
At the end of the event, academician I.Huseynova congratulated the youth and wished them success in their activities.