“Riyazi biologiya, bioinformatika” ixtisası üzrə dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib + Foto May 06, 2021 | 17:49 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevanın 2424.01 -“Riyazi biologiya, bioinformatika” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Atom yerdəyişmə parametrlərinin statistik analizi və validasiyası” mövzusunda dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Rəyçilər - biologiya elmləri doktoru, professor Nağı Musayev və fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov dissertasiya işinin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini və beynəlxalq tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər. Sonra dissertasiya ətrafında müzakirələr aparılıb. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Elimxan Cəfərov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları İsmayıl Zülfüqarov, Ələmdar Məmmədov, Vaqif Əmikişiyev, Orxan Mustafayev dissertanta təklif və rəylərini bildiriblər.
Sonda Elmi seminarın üzvləri tərəfindən açıq səsvermə yolu ilə “Atom yerdəyişmə parametrlərinin statistik analizi və validasiyası” mövzusunda dissertasiya işi yekdilliklə müsbət qiymətləndirilib, Rəfiqə Məsməliyevanın dissertasiya işinin BED 1.25 birdəfəlik Dissertasiya şurasında müdafiəyə təqdim edilməsi tövsiyə edilib.

На научном семинаре прошло обсуждение диссертационной работы по специальности «Математическая биология, биоинформатика» + Фото Мая 06, 2021 | 17:49 / Важные события
В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА на научном семинаре прошло обсуждение диссертационной работы старшего научного сотрудника международной лаборатории «Биология вычислительных структур» Рафиги Масмалиевой, представленной на соискание ученой степени доктора философии по специальности 2424.01 - «Математическая биология, биоинформатика» на тему «Статистический анализ и валидация параметров перемены мест атомов».
Вокруг темы диссертационной работы состоялось широкое обсуждение. Референты – доктор биологических наук, профессор Наги Мусаев и доктор философии в  области физико-математических наук, доцент Эльман Юсифов – отметили, что диссертационная работа выполнена на высоком уровне и отвечает всем международным требованиям. Затем вокруг диссертационной работы развернулась дискуссия. Директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, член-корреспондент НАНА, профессор Ибрагим Азизов, доктор биологических наук Яшар Фейзиев, доктор физико-математических наук Элимхан Джафаров, доктора философии в области биологии Исмаил Зульфугаров, Аламдар Мамедов, Вагиф Амикишиев, Орхан Мустафаев выразили диссертанту свои замечания и предложения.
В конце диссертационная работа на тему «Статистический анализ и валидация параметров перемены мест атомов»  членами Научного Семинара с помощью открытого голосования единогласно была оценена положительно . Диссертационную работу Масмалиевой Рафиги было рекомендовано представить к защите на одноразовом Диссертационном Совете BED 1.25.