“Riyazi biologiya, bioinformatika” ixtisası üzrə dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib + Foto May 06, 2021 | 17:49 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Rəfiqə Məsməliyevanın 2424.01 -“Riyazi biologiya, bioinformatika” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Atom yerdəyişmə parametrlərinin statistik analizi və validasiyası” mövzusunda dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Rəyçilər - biologiya elmləri doktoru, professor Nağı Musayev və fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov dissertasiya işinin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini və beynəlxalq tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər. Sonra dissertasiya ətrafında müzakirələr aparılıb. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Elimxan Cəfərov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları İsmayıl Zülfüqarov, Ələmdar Məmmədov, Vaqif Əmikişiyev, Orxan Mustafayev dissertanta təklif və rəylərini bildiriblər.
Sonda Elmi seminarın üzvləri tərəfindən açıq səsvermə yolu ilə “Atom yerdəyişmə parametrlərinin statistik analizi və validasiyası” mövzusunda dissertasiya işi yekdilliklə müsbət qiymətləndirilib, Rəfiqə Məsməliyevanın dissertasiya işinin BED 1.25 birdəfəlik Dissertasiya şurasında müdafiəyə təqdim edilməsi tövsiyə edilib.

The dissertation work "Mathematical biology, bioinformatics" was discussed at the scientific seminar + Photo May 06, 2021 | 17:49 / Important events
2424.01 - Dissertation on "Statistical analysis and validation of atomic displacement parameters" by Rafiga Masmaliyeva, senior researcher of the international laboratory of Computational Structural Biology, submitted for the degree of Doctor of Philosophy in Biology in "Mathematical Biology, Bioinformatics" was discussed at the scientific seminar.
Extensive discussions were held around the dissertation. Reviewers - doctor of biological sciences, professor Nagi Musayev, and doctor of philosophy in physics and mathematics, associate professor Elman Yusifov noted that the dissertation was performed at a high level and meets international requirements. Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, correspondent member of ANAS, professor Ibrahim Azizov, doctor of biological sciences Yashar Feyziyev, doctor of physical and mathematical sciences Elimkhan Jafarov, doctors of philosophy in biology Ismayil Zulfugarov, Alamdar Mammadov, Vagif Amikishiyev, Orkhan Mustafayev expressed their suggestions and opinions to the dissertator.
At the end, the members of the Scientific Seminar unanimously approved the dissertation on "Statistical analysis and validation of atomic displacement parameters" by open voting. It was recommended that Rafiga Masmaliyeva's dissertation be submitted for the defense at the BED 1.25 one-time Dissertation Council.