Beynəlxalq Qızlar Günü münasibətilə tədbir keçirildi + Foto Okt 10, 2018 | 16:46 / Tədbirlər
Bu gün Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 11 oktyabr Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. İnstitutun qadın əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə Qadınlar şurasının sədri b.ü.f.d. Qasımova Fazilə açaraq Beynəlxalq Qızlar Gününün təsis olunması tarixi haqqında məlumat verdi. F.Qasımova qeyd etdi ki, sabah 'Beynəlxalq Qızlar Günü' dür. BMT Baş Assambleyasının 2011-ci ildə verdiyi təklifə əsasən, 2012-ci ildən etibarən hər il 11 oktyabr tarixi “Beynəlxalq Qızlar Günü” kimi qeyd olunur. Bu günün keçirilməsində əsas məqsəd diqqəti qızların hüquqlarının müdafiəsinə, onların zərif cinsin nümayəndələri kimi bilavasitə üzləşdikləri sosial problemlərə, oğlan və qızlar arasında gender bərabərliyinin təmin olunmasına yönəltməkdir. Təhsil almaq, sağlam qidalanmaq, tibbi xidmət imkanı, sosial hüquqlar, habelə  zorakılıqdan və məcburi evlilikdən müdafiə olunmaq həmin problemlər sırasındadır.
BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun 2013-cü il 11 oktyabr- Beynəlxalq Qızlar Günündə müraciət qəbul etmişdir. Müraciətdə qeyd edilib ki, qız uşaqlarına səlahiyyət verilməsi, onların hüquqlarının təmin olunması, qızların layiq olduqları təhsil imkanlarının yaradılması, üzləşdikləri ayrı-seçkilik və zorakılıq hallarına qarşı mübarizə bəşəriyyətin inkişafı üçün vacibdir.
Sonra tədbirdə institutun qadınlar şurasının sədr müavini b.ü.f.d. Səadət Xudaverdiyeva çıxış edərək 2012-ci ildən 2018-ci ilə kimi Beynəlxalq Qızlar Günündə qaldırılan problemləri ətraflı şərh etdi.
İnstitutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Qurbanova Ulduzə  qeyd etdi ki, bütün işlərin ağırlığı qadınların üzərinə düşür. İndiki qızlar gələcəyin anasıdır. Sağlam ana həm dünyagörüşlü ailə,  həm də təhsilli cəmiyyət deməkdir.
Sonra institutun gənc əməkdaşı Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük laborantı Gülnar Abdullayeva Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin təhsil haqqında dediyi “Təhsil millətin gələcəyidir” kəlamını yada saldı. O qeyd etdi ki, müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbinin 1901-ci ildə böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyev tərəfindən yaradılması təsadüfi deyildir. 1918-ci ildə yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ölkə ərazisində yaşayan bütün xalqların və hər iki cinsin bərabər seçki hüququ qanunla təsbit edildi. Bununla da Azərbaycan Şərqdə qadınlara seçki hüququ verən ilk ölkə oldu. Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan gənclər siyasəti bugün də prezidentimiz tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Tədbirin sonunda F. Qasımova bütün qızları bayram münasibətilə təbrik edərək onlara sağlamlıq və işlərində müvəffəqiyyətlər arzuladı.

Прошло мероприятие, посвященное Международному Дню Девочек + Фото Окт 10, 2018 | 16:46 / Мероприятия
11 октября в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошло мероприятие, посвященное Международному Дню Девочек. Открыв вступительным словом собрание, в котором приняли участие женщины-сотрудники Института, председатель Женсовета д.ф.п.б. Гасымова Фазиля рассказала об истории учреждения Международного Дня Девочек. Ф.Гасымова отметила, что завтра мир отмечает «Международный День Девочек», который по предложению, выдвинутому в 2011 году Генеральной Ассамблеей ООН, с 2012 года начал отмечаться ежегодно 11 октября. Основная цель проведения этого дня – привлечь внимание к защите прав девочек, социальным проблемам, с которыми сталкиваются представительницы слабого пола, обеспечению гендерного равенства между мальчиками и девочками. В ряду таких проблем находятся также получение образования, здоровое питание, возможность получения медицинского обслуживания, защита социальных прав, в том числе защита от насилия и замужества по принуждению.
Для привлечения внимания к цели учреждения этого дня – защите прав девочек - генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун 11 октября 2013 года принял обращение, приуроченное к Международному Дню Девочек. В обращении отмечалось, что предоставление полномочий девочкам, обеспечение их равными с мальчиками правами, создание возможностей для достойного образования, борьба со случаями дискриминации и насилия являются весьма важными факторами для развития человечества. Затем на собрании выступила заместитель Женсовета института д.ф.п.б. Саадат Худавердиева, подробно осветив проблемы женщин, рассматриваемых за период с 2012 по 2018 год.
Председатель Совета Молодых Ученых и Специалистов Гурбанова Улдуза отметила, что женщины берут на себя тяжесть всех работ. Сегодняшние девочки – будущие матери. А здоровая мать – залог развитой семьи и образованного общества.
Затем молодой сотрудник института старший лаборант лаборатории Биоадаптации Гюльнар Абдуллаева напомнила о фразе, высказанной об образовании общенациональным лидером Гейдаром Алиевым: «Образование – будущее нации». Она отметила, что создание великим меценатом Гаджи Зейналабдином Тагиевым в Баку в 1901 году первой на мусульманском Востоке общеобразовательной школы для девочек не случайно. В период создания Азербайджанской Демократической Республики в 1918-м году был учрежден закон, дающий равные избирательные права всем народам, населяющим страну, независимо от их пола. Таким образом, Азербайджан стал первой страной на Востоке, предоставившей женщинам избирательные права. Молодежная политика, основы которой были заложены