Beynəlxalq Qızlar Günü münasibətilə tədbir keçirildi + Foto Okt 10, 2018 | 16:46 / Tədbirlər
Bu gün Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 11 oktyabr Beynəlxalq Qızlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. İnstitutun qadın əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə Qadınlar şurasının sədri b.ü.f.d. Qasımova Fazilə açaraq Beynəlxalq Qızlar Gününün təsis olunması tarixi haqqında məlumat verdi. F.Qasımova qeyd etdi ki, sabah 'Beynəlxalq Qızlar Günü' dür. BMT Baş Assambleyasının 2011-ci ildə verdiyi təklifə əsasən, 2012-ci ildən etibarən hər il 11 oktyabr tarixi “Beynəlxalq Qızlar Günü” kimi qeyd olunur. Bu günün keçirilməsində əsas məqsəd diqqəti qızların hüquqlarının müdafiəsinə, onların zərif cinsin nümayəndələri kimi bilavasitə üzləşdikləri sosial problemlərə, oğlan və qızlar arasında gender bərabərliyinin təmin olunmasına yönəltməkdir. Təhsil almaq, sağlam qidalanmaq, tibbi xidmət imkanı, sosial hüquqlar, habelə  zorakılıqdan və məcburi evlilikdən müdafiə olunmaq həmin problemlər sırasındadır.
BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun 2013-cü il 11 oktyabr- Beynəlxalq Qızlar Günündə müraciət qəbul etmişdir. Müraciətdə qeyd edilib ki, qız uşaqlarına səlahiyyət verilməsi, onların hüquqlarının təmin olunması, qızların layiq olduqları təhsil imkanlarının yaradılması, üzləşdikləri ayrı-seçkilik və zorakılıq hallarına qarşı mübarizə bəşəriyyətin inkişafı üçün vacibdir.
Sonra tədbirdə institutun qadınlar şurasının sədr müavini b.ü.f.d. Səadət Xudaverdiyeva çıxış edərək 2012-ci ildən 2018-ci ilə kimi Beynəlxalq Qızlar Günündə qaldırılan problemləri ətraflı şərh etdi.
İnstitutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Qurbanova Ulduzə  qeyd etdi ki, bütün işlərin ağırlığı qadınların üzərinə düşür. İndiki qızlar gələcəyin anasıdır. Sağlam ana həm dünyagörüşlü ailə,  həm də təhsilli cəmiyyət deməkdir.
Sonra institutun gənc əməkdaşı Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük laborantı Gülnar Abdullayeva Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin təhsil haqqında dediyi “Təhsil millətin gələcəyidir” kəlamını yada saldı. O qeyd etdi ki, müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbinin 1901-ci ildə böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyev tərəfindən yaradılması təsadüfi deyildir. 1918-ci ildə yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ölkə ərazisində yaşayan bütün xalqların və hər iki cinsin bərabər seçki hüququ qanunla təsbit edildi. Bununla da Azərbaycan Şərqdə qadınlara seçki hüququ verən ilk ölkə oldu. Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan gənclər siyasəti bugün də prezidentimiz tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Tədbirin sonunda F. Qasımova bütün qızları bayram münasibətilə təbrik edərək onlara sağlamlıq və işlərində müvəffəqiyyətlər arzuladı.

An event devoted to the International Day of the Girl Child took place + Photo Oct 10, 2018 | 16:46 / Events
An event devoted to the International Day of the Girl Child, was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on October 10. The event was attended by women's staff of the institute. In her opening speech Chair of the Women's Council, PhD in Biology Gasimova Fazila spoke about the establishment history of the International Day of the Girl Child. According to the UN General Assembly's recommendation made in 2011, October 11 was declared as the International Day of the Girl Child, which has been celebrated every year since 2012. The main purpose of the celebration of this day is to focus on the protection of the rights of girls, social problems they face as representatives of their gender, and ensuring gender equality. Educational issues, healthy nutrition, medical care, social rights, and protection from violence and forced marriages relate to these problems. In the appeal made by UN Secretary General Ban Ki-moon on the International Day of the Girl Child on October 11, 2013, it was emphasized that empowering girls, ensuring their rights, creating educational opportunities for girls, and combating discrimination and violence are crucial to human development.
Then, the Deputy Chair of the Women's Council of the institute, PhD in Biology Saadat Khudaverdiyeva made detailed comments on the issues raised on the International Day of the Girl Child from 2012 to 2018.
Gurbanova Ulduza, the Chair of the Council of Young Scientists and Specialists of the institute, noted that today’s girls are the mothers of the future. A healthy mother means both a close-knit family and an educated society.
Then the young researcher of the Bioadaptation laboratory Gulnar Abdullayeva, recalled the words of the national leader, Heydar Aliyev, "Education is the future of the nation". She noted that the first Secular School for Girls in the Muslim East was created by the great humanitarian Haji Zeynalabdin Taghiyev in 1901. During the period of the Azerbaijan Democratic Republic the equal right of all peoples living in the country and both sexes was defined by the legislation. Thus, Azerbaijan became the first country in the East giving women the right to vote. Youth policy, founded by the great leader Heydar Aliyev, successfully continued by our president today.
At the end of the event, F. Gasimova congratulated all the girls on the holiday and wished them health and success in their work.