“Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib + Foto May 25, 2021 | 19:24 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Lalə Aydınlının 2411.02-“Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Buğda genotiplərində quraqlıq stresi və rehidratasiya zamanı antioksidant müdafiə sisteminin və fotosintetik aktivliyin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin elmi seminarda müzakirəsi keçirilib. İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edib, işin aktuallığı, məqsədi, aparılan işlərin məzmunu və aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat verib.
Rəyçilər – AMEA-nın həqiqi üzvü, professor Validə Əlizadə və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevda Adbulbaqiyeva dissertasiya işinin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini və beynəlxalq tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər. Sonra dissertasiya ətrafında müzakirələr aparılıb. Biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Sədaqət Əsədova, Mayaxanım Xanışova, Mahirə Məmmədova, Xuraman Xəlilova, Fəzilə Qasımova dissertanta təklif və rəylərini bildiriblər. Daha sonra müzakirə edilən dissertasiya işinin elmi rəhbəri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova mövzu ətrafında müzakirələrin yüksək səviyyədə aparıldığından razı qaldığını qeyd edərək seminar iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Sonda Elmi seminarın üzvləri tərəfindən açıq səsvermə yolu ilə “Buğda genotiplərində quraqlıq stresi və rehidratasiya zamanı antioksidant müdafiə sisteminin və fotosintetik aktivliyin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işi yekdilliklə müsbət qiymətləndirilib və ED 1.25 Dissertasiya şurasında müdafiəyə təqdim edilməsi tövsiyə olunub.

На научном семинаре прошло обсуждение диссертационной работы по специальности «Физиология растений» + Фото Мая 25, 2021 | 19:24 / Важные события
В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА на научном семинаре прошло обсуждение диссератционной работы научного сотрудника лаборатории Биоадаптации Лалы Айдынлы на тему «Изучение антиоксидантной защитной системы и фотосинтетической активности в генотипах пшеницы во время засухи и регидратации», представленной на соискание ученой степени доктора философии по специальности 2411.02 - «Физиология растений». Соикатель изложил основные положения диссертационной работы, поделившись информацией об актуальности, цели работы, содержании проведенных работ и полученных результатах.
Рецензенты – действитеьльный член НАНА, профессор Валида Ализаде и доктор философии в области биологии, доцент Севда Абдулбагиева – отметили, что диссертационная работа выполнена на высоком уровне и отвечает всем международным требованиям. Затем вокруг темы диссертации прошло широкое обсуждение. Доктор биологических наук Яшар Фейзиев доктора философии в области биологии Садагат Асадова, Майаханым Ханышева, Фазиля Гасымова, Махира Мамедова, Хураман Халилова высказали диссертанту свои предложения и замечания. После этого научный руководитель обсуждаемолй диссертационной работы, директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, отметив, что обсуждения вокруг темы работы проходят на высоком уровне, поблагодарила участников семинара.
В конце семинара диссертационная работа «Изучение антиоксидантной защитной системы и фотосинтетической активности в генотипах пшеницы во время засухи и регидратации» была положительно оценена членами научного семинара путем открытого голосования и рекомендована к представлению к защите в Диссертационный Совет ED 1.25.