1-4 iyun tarixlərində Avropa Şurasının Bioetika Komitəsinin (DH-BIO) XVIII iclası KUDO platforması üzərindən onlayn keçirilib. 47 ölkə nümayəndəliyinin iştirak etdiyi iclasda Azərbaycanı AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Azərbaycan Milli Bioetika Komitəsinin elmi katibi b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva təmsil edib.
İclasın ilk günü məsləhətçi Dr Piers Gooding (Avstraliya) tərəfindən psixi sağlamlıq baxımından könüllü tədbirlərin təşviqinə yönəlmiş təcrübə nümunələrini özündə əks etdirən Təqdimat layihəsi iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Nümayəndə heyətləri, iştirakçılar və müşahidəçilər Compendium layihəsi və bu layihənin yekunlaşması üçün görüləcək tədbirlər barəsində fikir mübadiləsi aparıblar. Heyətlər Dr Gooding tərəfindən aparılan işlərə ümumi dəstək verdiklərini bildiriblər.
“Səhiyyə xidmətlərindən bərabərhüquqlu istifadə üçün səhiyyə savadlılığının artırılması - səhiyyə savadlılığı siyasəti, strategiya və xidmətləri təsvir edən bir bələdçi istiqamətində” hesabat layihəsi məsləhətçi mütəxəssislər Leena Paakkari (Finlandiya) və Kristine Sørensen (Danimarka) tərəfindən təqdim edilib. Daha sonra nümayəndə heyətləri arasında hesabatın yekunlaşdırılması və bələdçinin hazırlanmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Psixi sağlamlıqda könüllü tədbirlərin təşviqinə dair təcrübələrin toplanması ilə əlaqədar tamamlayıcı işlərdə əldə olunan nəticələr nəzərdən keçirilib və Psixi sağlamlıq xidmətləri daxilində məcburi yerləşdirmə və məcburi müalicə ilə əlaqədar insan hüquqlarının və ləyaqətinin qorunmasına dair Əlavə Protokol layihəsi ilə bağlı səsvermənin 19-cu plenar iclasa təxirə salınması tövsiyə edilib.
İclasda həmçinin “2015-ci ilin dekabr ayında qəbul edilmiş genlərin redaktə texnologiyası ilə bağlı bəyanatına və Biotibb Tibb İnsan Hüquqları və Texnologiyalara dair Strateji Fəaliyyət Planına (2020-2025) uyğun olaraq Bioetika Komitəsi (DH-BIO) Oviedo Konvensiyasının 13-cü maddəsi insan genomu redaktəsindəki yeniliklər aspektindən müzakirə olunub.
İclasın sonunda Komitə səsvermə ilə Mark Baleyi (Birləşmiş Krallıq) iki il müddətinə Büroya üzv seçib və növbəti iclasların tarixləri 2-5 Noyabr 2021 və 31 May - 3 İyun 2022 olaraq müəyyən edilib.

Ведущий научный сотрудник института, д.ф.б. Гюльнара Балакишиева приняла участие в XVIII онлайн-заседании Комитета по Биоэтике Совета Европы (DH-BIO) + Фото Июн 09, 2021 | 09:27 / Конференции, встречи
1-4 июня на базе онлайн-платформы KUDO проходило XVIII заседание Комитета по Биоэтике Совета Европы (DH-BIO). На заседании, в котором приняли участие представители 47 стран, Азербайджан представляла ведущий научный сотрудник Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА , ученый секретарь Национального Комитета по Биоэтике Азербайджана Гюльнара Балакишиева.
В первый день встречи консультант доктор Пирс Гудинг (Австралия) представил проект с примерами опыта продвижения волонтерства с точки зрения психического здоровья. Делегации, участники и наблюдатели обменялись мнениями о проекте Компендиума и мерах, которые необходимо предпринять для его завершения. Делегации выразили общую поддержку работе, проделанной д-ром Гудингом.
Отчет «Повышение санитарной грамотности для обеспечения равного доступа к услугам здравоохранения – к руководству, описывающему политику, стратегии и услуги в области санитарной грамотности», был представлен консультантами Линой Пааккари (Финляндия) и Кристин Соренсен (Дания). После этого делегации обменялись мнениями по поводу доработки отчета и подготовки руководства.
Были рассмотрены результаты дополнительной работы по накоплению опыта в продвижении добровольных мер в области психического здоровья, и было рекомендовано отложить до 19-го пленарного заседания голосование по Дополнительному протоколу о защите прав и достоинств человека в связи с принудительным размещением и лечением в рамках медицинских услуг по психическому здоровью.
На совещании также обсуждалась статья 13 Конвенции Овьедо Комитета по биоэтике (DH-BIO) с точки зрения инноваций в редактировании генома человека в соответствии с принятой в декабре 2015 года Декларацией о технологии редактирования генов и Стратегическим планом действий в области биомедицинских прав человека и технологий (2020-2025),
В конце заседания Комитет проголосовал за избрание Марка Бейла (Соединенное Королевство) членом Бюро на двухлетний срок, и следующие заседания были назначены на 2-5 ноября 2021 г. и 31 мая – 3 июня 2022 г.