1-4 iyun tarixlərində Avropa Şurasının Bioetika Komitəsinin (DH-BIO) XVIII iclası KUDO platforması üzərindən onlayn keçirilib. 47 ölkə nümayəndəliyinin iştirak etdiyi iclasda Azərbaycanı AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Azərbaycan Milli Bioetika Komitəsinin elmi katibi b.ü.f.d. Gülnarə Balakişiyeva təmsil edib.
İclasın ilk günü məsləhətçi Dr Piers Gooding (Avstraliya) tərəfindən psixi sağlamlıq baxımından könüllü tədbirlərin təşviqinə yönəlmiş təcrübə nümunələrini özündə əks etdirən Təqdimat layihəsi iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Nümayəndə heyətləri, iştirakçılar və müşahidəçilər Compendium layihəsi və bu layihənin yekunlaşması üçün görüləcək tədbirlər barəsində fikir mübadiləsi aparıblar. Heyətlər Dr Gooding tərəfindən aparılan işlərə ümumi dəstək verdiklərini bildiriblər.
“Səhiyyə xidmətlərindən bərabərhüquqlu istifadə üçün səhiyyə savadlılığının artırılması - səhiyyə savadlılığı siyasəti, strategiya və xidmətləri təsvir edən bir bələdçi istiqamətində” hesabat layihəsi məsləhətçi mütəxəssislər Leena Paakkari (Finlandiya) və Kristine Sørensen (Danimarka) tərəfindən təqdim edilib. Daha sonra nümayəndə heyətləri arasında hesabatın yekunlaşdırılması və bələdçinin hazırlanmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Psixi sağlamlıqda könüllü tədbirlərin təşviqinə dair təcrübələrin toplanması ilə əlaqədar tamamlayıcı işlərdə əldə olunan nəticələr nəzərdən keçirilib və Psixi sağlamlıq xidmətləri daxilində məcburi yerləşdirmə və məcburi müalicə ilə əlaqədar insan hüquqlarının və ləyaqətinin qorunmasına dair Əlavə Protokol layihəsi ilə bağlı səsvermənin 19-cu plenar iclasa təxirə salınması tövsiyə edilib.
İclasda həmçinin “2015-ci ilin dekabr ayında qəbul edilmiş genlərin redaktə texnologiyası ilə bağlı bəyanatına və Biotibb Tibb İnsan Hüquqları və Texnologiyalara dair Strateji Fəaliyyət Planına (2020-2025) uyğun olaraq Bioetika Komitəsi (DH-BIO) Oviedo Konvensiyasının 13-cü maddəsi insan genomu redaktəsindəki yeniliklər aspektindən müzakirə olunub.
İclasın sonunda Komitə səsvermə ilə Mark Baleyi (Birləşmiş Krallıq) iki il müddətinə Büroya üzv seçib və növbəti iclasların tarixləri 2-5 Noyabr 2021 və 31 May - 3 İyun 2022 olaraq müəyyən edilib.

Leading researcher of the institute, PhD in biology Gulnara Balakishiyeva attended the 18th meeting of the Council of Europe, Bioethics Committee (DH-BIO) online + Photo Jun 09, 2021 | 09:27 / Conferences, assemblies
The 18th meeting of the Bioethics Committee of the Council of Europe (DH-BIO) was held online on the KUDO platform on June 1-4. At the meeting attended by representatives of 47 countries, Azerbaijan was represented by a leading researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Scientific Secretary of the National Bioethics Committee of Azerbaijan, Gulnara Balakishiyeva.
On the first day of the meeting, a consultant, Dr. Piers Gooding (Australia), presented a project with examples of experiences in promoting volunteerism in terms of mental health. Delegations, participants, and observers exchanged views on the Compendium project and the measures to be taken to complete it. The delegations expressed their general support for the work carried out by Dr. Gooding.
The report, “Improving Health Literacy for Equitable Access to Health Services - Towards a Guide Describing Health Literacy Policies, Strategies, and Services,” was presented by consultants Leena Paakkari (Finland) and Kristine Sørensen (Denmark). Afterward, the delegations exchanged views on finalizing the report and preparing a guide.
The results of the complementary work on the accumulation of experience in the promotion of voluntary measures in mental health were considered, and it was recommended to postpone until the 19th Plenary Session the vote on the Additional Protocol on the Protection of Human Rights and Dignity in Mental Health Services concerning Compulsory Placement and Treatment.
The meeting also noted that following the Declaration on Gene Editing Technology adopted in December 2015 and the Strategic Action Plan for Biomedical Human Rights and Technology (2020-2025), Article 13 of the Oviedo Convention of the Bioethics Committee (DH-BIO) was discussed in terms of innovations in human genome editing.
At the end of the meeting, the Committee voted to elect Mark Bale (United Kingdom) as a member of the Bureau for a two-year term, and the next meetings were scheduled for November 2-5, 2021, and May 31-June 3, 2022.