İyunun 30-da AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED1.25 Dissertasiya Şurasının iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova gündəlikdə duran məsələ haqqında məlumat verib. Akademik iclasın Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Lalə Aydınlının 2411.02-“Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Buğda genotiplərində quraqliq stresi və rehidratasiya zamanı antioksidant müdafiə sisteminin və fotosintetik aktivliyin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Dissertasiya şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü  İlham Şahmuradov qeyd edib ki, 18 nəfərdən təşkil olunmuş Dissertasiya şurasının 17 üzvü iclasda iştirak edir. O qeyd edib ki, dissertasiya işi MBBİ-nin direktoru, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında yerinə yetirilib.
Daha sonra Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduza Qurbanova iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış edib.
İddiaçı mövzunun aktuallığı, qarşıya qoyulmuş məsələlər və onların həlli yolları haqqında məlumat verib. Bildirib ki, dissertasiya işinin əsas məqsədi quraqlığa davamlılığına görə fərqlənən yumşaq buğda (Triticum aestivum L.) genotiplərində su qıtlığı və təkrar suvarmadan sonra bərpa prosesləri zamanı baş verən fizioloji-biokimyəvi dəyişikliklərin tədqiqi olmuşdur. İlk dəfə olaraq Azərbaycanda quraqlıq stresinə və təkrar suvarmaya məruz qalmış yumşaq buğda genotiplərində fotosintetik qaz mübadiləsi göstəriciləri tədqiq olunmuşdur.
Disssertasiya işinin rəsmi opponentləri AMEA-nın müxbir üzvü, Xəlil Qasımov, biologiya elmləri doktoru, professor Vilayət Abdıyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xuraman Xəlilova öz çıxışlarında tədqiqat işinin bitki fiziologiyası sahəsində aparılmış tamamlanmış, dolğun, əhatəli iş olduğunu bildiriblər. Opponentlər dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər, eləcə də irad və tövsiyələrini nəzərə çatdırıblar.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvləri Tərlan Məmmədov, Novruz Quliyev, elmlər doktorları Şahniyar Bayramov, Yaşar Feyziyev, Tatyana Savçenko, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Qərib Mürşüdov və b. dissertasiya işinə dair sual, təklif və tövsiyələrini diqqətə çatdırıblar. Çıxış edənlər iddiaçının yerinə yetirdiyi tədqiqat işinin aktual mövzuya həsr edildiyini, elmi-praktiki baxımdan maraq doğurduğunu və elmi yeniliyə malik olduğunu bildiriblər.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra AAK-ın rəsmi saytında “Şəxsi kabinet”ə daxil olmaqla gizli elektron səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Lalə Aydınlıya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

Dissertation defense on the specialty of plant physiology was held + Photo Jun 30, 2021 | 16:53 / Conferences, assemblies
On June 30, the meeting of the Dissertation Council ED1.25 operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was held.
Opening the meeting vice president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova informed about the issue on the agenda. The academician said that the meeting was dedicated to the defense of the dissertation on "Study of the antioxidant defense system and photosynthetic activity during drought stress and rehydration in wheat genotypes" presented by Lala Aydinli, a researcher at the Bioadaptation Laboratory, for the degree of Doctor of Philosophy on the specialty 2411.02 - "Plant Physiology".
Chairman of the Dissertation Council, correspondent member of ANAS Ilham Shahmuradov noted that 17 members of the Dissertation Council consisting of 18 people were taking part in the meeting. He said that the dissertation work was performed under the leadership of the academician Irada Huseynova.
Scientific secretary of the Dissertation Council, doctor of philosophy in biology, associate professor Ulduza Gurbanova acquainted the members of the council with the personal information of the applicant.
The applicant provided information about the actuality of the topic, issues raised, and their solutions. She said that the main purpose of the dissertation work is to study physiological and biochemical changes during restoration processes after the water scarcity and re-irrigation in soft wheat genotypes (Triticum aestivum L.), which differ in drought resistance.
Official opponents of the dissertation council, correspondent member of ANAS Khalil Gasimov, doctor of biological sciences, professor Vilayat Abdiyev, doctor of philosophy, associate professor Khuraman Khalilova noted in their speeches that the research work is complete, comprehensive in the field of plant physiology. Opponents said that the dissertation fully met the requirements for doctoral dissertations of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, they stated that the applicant deserved the degree of Doctor of Philosophy in Biology, majoring in "Plant Physiology", as well as provided comments and recommendations.
Correspondent members of ANAS Tarlan Mammadov, Novruz Guliyev, doctors of sciences Shahniyar Bayramov, Yashar Feyziyev, Tatyana Savchenko, doctors of philosophy in physics and mathematics Garib Murshudov, and others asked questions and made suggestions and recommendations on the dissertation work. Speakers noted that the research work was of scientific and practical interest and had scientific innovation.
After the final words of the applicant, a secret electronic voting was held on the official website of the SAC, accessing the "Personal Cabinet". According to the results of the voting, it was decided to apply to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan in connection with giving the degree of Doctor of Philosophy in Biology to Lala Aydinli.