AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda gənc alim və mütəxəssislərin  elmi-tədqiqat işlərinin müsabiqəsi keçirilib + Foto İyl 16, 2021 | 11:20 / Mühüm hadisələr
İyulun 15-də AMEA Molekular Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun  yaradılmasının 5 illiyi münasibətilə institutun 30 yaşa qədər gənc alim və mütəxəssislərinin elmi-tədqiqat işlərinin müsabiqəsi keçirilib. Qaliblərin seçilməsində şəffaflığı təmin etmək məqsədilə institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın əmri ilə müvafiq müsabiqə komissiyası yaradılıb, həmçinin müsabiqə qaydaları təsdiqlənib. Müsabiqənin əsas məqsədi xüsusi tədqiqatçı istedadına malik gəncləri üzə çıxararaq həvəsləndirməkdən, onlara elmi araşdırma və təhlilaparma bacarıqlarını nümayiş etdirmək imkanı yaratmaqdan ibarət olub. Müsabiqəyə öz işlərini təqdim etmiş namizədlərin anket məlumatları, elmi əsərləri, yerinə yetirdikləri tədqiqat işlərinin aktuallığı, müasirliyi, metodologiyası, nəzəri və praktiki əhəmiyyəti komissiya tərəfindən ətraflı müzakirə olunub. Akademik İradə Hüseynova, müsabiqə komissiyasının və institutun elmi şurasının üzvləri namizədlərin elmi araşdırmalarını əks etdirən posterlərə baxış keçiriblər. Sonra namizədlər komissiya qarşısında çıxış edərək, üzvlərin çoxsaylı suallarını cavablandırıblar. Qeyd edilən proseslərdə AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədr müavini, kimya elmləri doktoru, professor  Raya Nəcəfova da iştirak edib.
Nəticələrə əsasən, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə Axundova I yerə, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aynurə Paşayeva və Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Gülmirə Əlibəyova II yerə, Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova və Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Leyla Xəlilova isə III yerə layiq görülüb və müvafiq şəkildə mükafatlandırılıblar.
Tədbirin sonunda akademik İradə Hüseynova gənc alim və mütəxəssislərə göstərilən qayğı və dəstəyə görə AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının rəhbərliyinə öz dərin təşəkkürünü bildirib, qalibləri təbrik edib, onlara tövsiyələrini çatdırıb, gələcək elmi fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.

Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS held a competition of scientific research works of young scientists and specialists + Photo Jul 16, 2021 | 11:20 / Important events
On July 15, on the occasion of the 5th anniversary of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, a competition of scientific works of young scientists and specialists under 30 years of age was held. In order to ensure transparency in the selection of winners, the relevant competition commission was established by the order of the director of the institute, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, as well as the competition rules were approved. The main purpose of the competition was to motivate young people with special research talents, to give them the opportunity to demonstrate their research and analytical skills. The commission discussed in detail the questionnaires, scientific works of the candidates who submitted their works to the competition, the relevance, modernity, methodology, theoretical and practical significance of their research work. Academician Irada Huseynova, members of the competition commission and the scientific council of the institute reviewed the posters reflecting the scientific research of the candidates. Then candidates answered numerous questions of members. Deputy Chairman of the Free Trade Union of ANAS, Doctor of Chemical Sciences, Professor Raya Najafova also took part in the mentioned processes.
According to the results, Lala Akhundova, junior researcher of Population Genomics Laboratory ranked the 1st plaace, Aynura Pashayeva, junior researcher of Proteomics International Laboratory and Gulmira Alibeyova, junior researcher of Bioadaptation Laboratory ranked the 2nd place, Nargiz Bayramova, junior researcher of Bioadaptation Laboratory, and junior researcher of Bionanotechnology international laboratory, Leyla Khalilova ranked the 3rd place and were awarded accordingly.
At the end of the event, academician Irada Huseynova thanked the leadership of the Free Trade Union of ANAS for the care and support of young scientists and specialists, congratulated the winners, conveyed her recommendations and wished them success in their future scientific activities.