Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin rəhbər şəxsləri ilə görüşüb + Foto Sen 15, 2021 | 12:39 / Görüşlər
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədr müavini Zəkiyyə Mustafayeva və Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Analitik Ekspertiza Mərkəzinin müdiri Xalid Bayramlı ilə görüşüb.
Görüşdə Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, MBBİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, MBBİ-nin və Zoologiya İnstitutunun alimləri iştirak ediblər.
Akademik İradə Hüseynova qonaqlara bitki xəstəlikləri üzrə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri, müvafiq laboratoriyalarda yaradılmış şərait və müasir tələblərə cavab verən maddi-texniki baza, eləcə də beynəlxalq mərkəzlərlə əməkdaşlıq əlaqələri barəsində geniş məlumat verib. O, institutda mövcud olan təcrübəli kadr potensialı haqqında danışaraq qonaqları aparıcı mütəxəssislərlə tanış edib.
AQTA-nın sədr müavini Zəkiyyə Mustafayeva bitki sağlamlığı sahəsində birgə elmi araşdırmaların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, həmçinin bu sahədə təcrübə mübadiləsinin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyini, elmi-nəzəri tədqiqatlarda və agentliyin laboratoriyaları üçün kadr hazırlığında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının dəstəyinə ümid bəslədiklərini bildirib. Zəkiyyə Mustafayeva akademik İradə Hüseynovanı mütəxəssislərlə birgə AQTA-ya dəvət edib.
Sonra Xalid Bayramlı həyata keçiriləcək birgə fəaliyyətlərlə əlaqədar təkliflər haqqında məlumat verib.
Görüşdə bitki karantin xəstəliklərinin effektiv identifikasiyası, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı ilə bağlı problemlər, mütəxəssislər arasında daimi dialoqun təmin olunması və ortaq maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə edilib.

Academician Irada Huseynova met with the leadership of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan + Photo Sep 15, 2021 | 12:39 / Meetings
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB), academician Irada Huseynova met with deputy chairman of the Azerbaijan Food Safety Agency (AFSA) Zakiya Mustafayeva, and, director of the Analytical Expertise Centre of Azerbaijan Food Safety Institute, Khalid Bayramli.
The meeting was attended by the director of the Institute of Microbiology, correspondent member of ANAS Panah Muradov, deputy director for Scientific Affairs of IMBB, Ph.D. in Biology, Associate Professor Alamdar Mammadov, scientists of IMBB and the Institute of Zoology.
Academician Irada Huseynova informed the guests about the research work carried out at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology on plant diseases, the conditions created in the relevant laboratories, and the material and technical base meeting modern requirements, as well as cooperation with international centers. She spoke about the potential of experienced staff at the institute and introduced the guests to leading specialists.
Deputy chairman of AFSA Zakiya Mustafayeva stressed the importance of joint research in the field of plant health. She also said that the exchange of experience in this field will contribute to the development of cooperation, and hopes for the support of the Azerbaijan National Academy of Sciences in scientific and theoretical research and training for the agency's laboratories. Zakiyya Mustafayeva invited academician Irada Huseynova to AFSA together with specialists.
Then Khalid Bayramli informed about the proposals for joint activities to be done
The meeting also discussed the effective identification of plant quarantine diseases, problems related to the export of Azerbaijani agricultural products, ensuring a permanent dialogue between specialists and other issues of common interest.