Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda – “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Okt 05, 2021 | 14:46 / Tədbirlər
Oktyabrın 5-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda – “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Bu münasibətlə institutun rəhbərliyi və əməkdaşları Fəxri xiyabanda görkəmli şəxsiyyət, böyük alim-pedaqoq Cəlal Əliyevin məzarını ziyarət ediblər. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb. İnstitutun əməkdaşları, Cəlal müəllimin tələbələri onun məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Daha sonra tədbir institutda davam etdirilib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin qazandığı nailiyyətlər məhz müəllimlərinin diqqəti, qayğısı və fədakar əməyinin nəticəsidir. Sevindirici haldır ki, vaxtilə Cəlal Əliyev məktəbinin tələbəsi olan hazırkı alimlərimiz yeni alim nəsli yetişdirir və bu çətin, şərəfli işdə öz müəllimlərinə layiq olmağa çalışırlar.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, İlham Şahmuradov, Novruz Quliyev, Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, b.ü.f.d. Sədaqət Əsədova, və gənc müəllimlərdən Günay İsmayılova nüfuzlu və şərəfli müəllim peşəsinin hər birimizin həyatında tutduğu yerdən bəhs ediblər. Müəllimlərə xalq arasında böyük hörmət və ehtiram var və gələcəkdə də belə olacaq. 5 Oktyabr dünyanın 100-dən artıq ölkəsində müəllimlərin peşə bayramı kimi qeyd edilir. Müstəqil Azərbaycanda isə bu bayramın keçirilməsi ilə bağlı sərəncamı ulu öndər Heydər Əliyev vermişdir. Müəllim peşəsini yüksək qiymətləndirən ümummilli lider Heydər Əliyev deyirdi: “Həyatını müəllimliyə həsr edən insanlar həqiqətən fədakar, xalqına, millətinə sədaqətli və eyni zamanda qəhrəmanlıq göstərən insanlardır”. Ulu öndərin siyasi kursunun uğurlu davamçısı, möhtərəm prezidentimiz İlham Əliyev də milli təhsilin inkişafına, müəllimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşmasına həmişə xüsusi qayğı ilə yanaşır. Heç şübhəsiz ki, müstəqil Azərbaycanımızın müəllimlər ordusu xalqımızın gələcək xoşbəxt həyatı üçün bütün imkanlarını səfərbər edəcək, xalqımıza layiq vətəndaşların yetişdirilməsində öz xidmətlərini əsirgəməyəcəklər.

An event dedicated to “Teachers’ Day” was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 05, 2021 | 14:46 / Events
On October 5, the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies held an event dedicated to Teachers’ Day. On this occasion, the staff of the institute visited the grave of a prominent figure, great scientist-pedagogue Jalal Aliyev in the Alley of Honors. Vice-president of ANAS, director of the IMBB, academician Irada Huseynova shared her memories of Jalal Aliyev. The employees of the institute, Jalal Aliyev’s students laid flowers on his grave.  Then the event continued at the institute. Academician Irada Huseynova noted that the achievements of the students of Jalal Aliyev School are the result of the attention, care, and selfless work of their teachers.
Correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Ilham Shahmuradov, Novruz Guliyev, head of the Department of Education, Ph.D. Samira Rustamova, Ph.D. Sadagat Asadova and young teacher Gunay Ismayilova spoke about the place of the prestigious and honorable teaching profession in the life of each of us. Teachers have great respect and esteem among the people and will continue to do so in the future. October 5 is celebrated as a professional holiday of teachers in more than 100 countries around the world. The order to hold this holiday in independent Azerbaijan was given by the great leader Heydar Aliyev. Highly appreciating the teaching profession, national leader Heydar Aliyev said: "People who dedicate their lives to teaching are truly selfless, loyal to their people and nation, and at the same time heroic." Successful follower of the national leader's political course, our esteemed President Ilham Aliyev also always pays special attention to the development of national education and the improvement of the social situation of teachers.